TOPlist

Iris Browser: Nejlepší internetový prohlížeč pro Pocket PC? 100 bodů v Acid3 testu

Domovská stránka webu SMARTmania.cz

Iris Browser: Nejlepší internetový prohlížeč pro Pocket PC? 100 bodů v Acid3 testuIris Browser se před několika dny přehoupl z vývojové do finální verze. Samozřejmě jsem jej musel vyzkoušet, starší beta sice nebyla špatná, ale na můj vkus až příliš pomalá a těžkopádná. Jak se ale zdá, výrobce odvedl opravdu poctivý kus práce a po prvních dnech používání mám pocit, že jsem narazil na zatím nejlepší prohlížeč pro Windows Mobile, minimálně mi nahradil Operu Mobile, oproti které ještě rychleji vykresluje stránky a především si lépe poradí s Flashem a dalšími objekty. Podle slov výrobce by si měl Iris Browser poradit i s jednoduchými ActiveX prvky.

Jádro prohlížeče je postavené na populárním WebKITu, který používají například browsery Apple Safari nebo Google Chrome. Právě díky WebKITu je načítání stránek velmi rychlé, Iris je navíc méně náročný na paměť než Opera Mobile nebo Internet Explorer. Dokonce by měl dokázat plynule přehrávat videa z YouTube, což se mi ale na předprodukčním vzorku MDA Compactu IV nepodařilo (místo obrazu bylo černo). Nechybí ani podpora pro RSS nebo pohybový senzor v komunikátorech HTC. A mimochodem, Iris Browser získal v Acid3 testu maximum, tedy 100 bodů, což je hodnota, o které si mohou nechat zdát i některé stolní prohlížeče (Chrome 1.0 79/100, Opera 9.63 85/100…).

- -
SmartMania.cz a YouTube.com: Jako na PC, včetně Flash objektů a dalších prvků

Iris Browser webové stránky vykresluje stejně, jako kdybyste si je prohlíželi na počítači. Díky vylepšenému cachování prohlížeč podstatně urychluje načítání dříve navštívených webových stránek a nechybí mu ani pokročilý správce záložek nebo automatické dokončování odkazů. Pokročilejší uživatelé jistě ocení rozšířené možnosti nastavení a zabezpečení. V případě potřeby si můžete zapnout kurzor myši, užitečné může být i zobrazení přenesených dat nebo nastavení datového profilu, který má prohlížeč používat pro přístup na internet. Webové stránky můžete prohlížet ve třech režimech (mobilní, desktop, sloupec) a nechybí ani funkce pro zobrazení několika různých stránek najednou. Zajímavé jsou i grafické efekty (vlnění při kliknutí na odkaz, plynulé zoomování náhledu celé stránky…), Iris prostě stojí za vyzkoušení.

Dnes uvolněnou verzi 1.1.2 pro Pocket PC se systémem Windows Mobile 5/6 můžete stahovat přímo z tohoto odkazu. Další informace a odkazy na případné aktualizace naleznete na oficiálním webu výrobce.

- -
Acid3 test na plný počet bodů zatím žádný jiný mobilní prohlížeč nezvládne…

Zdroj: MSMobiles.com

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku