iPodová loupež za milion dolarů: zaměstnankyně školy ve velkém okrádala studenty

ipod touch pexels karan varsani

Pokud bychom hledali nějaký produkt od Applu, o kterém prakticky není slyšet, rozhodně by to byl iPod Touch. To ale neznamená, že by nebyl v kurzu, o čemž se přesvědčila partička zlodějů, kteří jejich prodejem dokázali získat velice slušnou sumu. Naštěstí je ale dostihla spravedlnost. Americké ministerstvo spravedlnosti před nedávnem v tiskové zprávě oznámilo odsouzení tří zločinců za krádež a další prodej iPodů v hodnotě více než 1 milionu dolarů, což je v přepočtu téměř 22 milionů korun.

Kristy Stocková, bývalá zaměstnankyně jedné ze středních škol v Novém Mexiku, byla odsouzena k 18 měsícům ve státní věznici. Stocková  byla obviněna z mezistátní přepravy kradeného zboží a daňových podvodů. Ve škole byla zodpovědná za dohled nad speciálním programem, který poskytoval iPody indiánským studentům žijícím v přírodních rezervacích v Novém Mexiku. Odsouzená přiznala, že v roce 2013 až 2018 ukradla více než 3000 iPodů, které následně rozprodala.

Grantové peníze pro indiány

Podle tiskové zprávy ministerstva spravedlnosti Stocková použila státní grantové peníze na hromadné nákupy iPodů. Z následného prodeje zařízení, která měla hodnotu více než 1 milion dolarů, získala nelegální výnos, který přesahoval 800 000 dolarů (přibližně 17 000 000 Kč). Výdělek samozřejmě nezdanila.

Odsouzená poslala iPody svému dobrému kamarádovi jménem Saurabh Chawla, který je následně prodával na portálu eBay. Zajímavé je, že Chawla k prodeji na portálu eBay nepoužil svůj vlastní účet – ten mu byl už v minulosti z bezpečnostních důvodů pozastaven. Místo toho využil PayPal a eBay účty Jamese Bendera, který se zapojením do celé akce souhlasil. Chawla byl následně odsouzen k 66 měsícům ve vězení a Bender k 12 měsícům.steve jobs ipodNepřehlédněte

E-maily Stevea Jobse odhalily dva iPody, které nikdy nespatřily světlo světa

V tiskové zprávě se neuvádí, jaké iPody byly ukradeny, ale vzhledem k tomu, že ke krádežím došlo v letech 2013 až 2018, pravděpodobně se jednalo o modely iPod Touch 5. až 7. generace.

Okradli i FedEx

Pokud se divíte, proč Chawla dostal trest v délce 66 měsíců, bylo to ještě kvůli jednomu podvodu, kdy okradl známou expediční firmu. Odsouzený spolupracoval s manažerem distribučního centra FedExu Delaware Josephem Kuktou. Ten pro změnu kradl balíky od známých značek. Domníval se, že by mohly obsahovat elektroniku, která by šla snadno prodat. Chawla takto odcizenou elektroniku následně prodával. Kukta za tento čin dostal 42 měsíců ve vězení.

Autor článku
Jan Netolička
image/svg+xml
+

Kapitoly článku