- iPhone skrývá v nastavení extrémně zajímavou funkci rozpoznání zvuku
- Ta dokáže poznat rizikové zvuky ve vašem okolí a upozornit vás na ně
- Funkce přijde vhod nejen smyslově postiženým
Zkušení uživatelé už vědí, že ty skutečně zajímavé funkce vašeho telefonu se skrývají v nastavení usnadnění, respektive zpřístupnění pro hendikepované. iPhony s iOS 16 disponují v nastavení funkcí rozpoznání zvuku, kterou využijete zejména dnes, kdy spousta lidí prakticky nesundá bezdrátová sluchátka s ANC z uší.
Rozpoznání zvuku na iPhonu
Identifikace zvuku funguje tak, že iPhone nepřetržitě naslouchá zvuku z okolí a s využitím vlastní umělé inteligence se snaží konkrétní zvuk rozpoznat a informovat vás o tom, že je zvuk v okolí slyšet. A databázi zvuků má Apple skutečně bohatou. Rozezná požární hlásiče, klakson, zvonek či klepání na dveře, rychlovarnou konvici, plačící dítě i štěkot psa.
Proč je funkce Rozpoznání zvuku něco, o co byste se měli zajímat? Jednak je velmi praktická pro hendikepované, kteří mají skutečný problém se sluchem – nebo jsou kompletně neslyšící. iPhone v takovém případě nahrazuje vaše uši a poslouchá okolí za vás.
K duhu však přijde i uživatelům bez zjevného smyslového postižení. Představte si situaci: pracujete na home office, polovinu dne jste sami doma a k práci si pouštíte podcast nebo hudbu do bezdrátových sluchátek s aktivním potlačením hluku. Kdyby někdo zvonil nebo klepal na dveře od bytu, nemáte šanci ho slyšet. A právě v tu chvíli vám iPhone může zobrazit upozornění, že slyší zvonek u dveří.
Nabízí se však i extrémnější případy, kdy iPhone skutečně může díky funkcí Rozpoznání zvuku předejít velkému neštěstí. Třeba když zapomenete hrnec na plotně nebo necháte téct vodu v koupelně. V takových momentech se velmi hodí mít podobnou funkci zapnutou.
Jak nastavit rozpoznání zvuku na iPhonu?
První, co musíte udělat, je stáhnout si balíček pro rekognici jednotlivých zvuků. Ten má zhruba 27 MB, čili tolik volného místa budete potřebovat. Pak už stačí jen zamířit do Nastavení –> Zpřístupnění –> Rozpoznání zvuku.
Stáhnete zmíněný balíček zvuků a vyberete z kategorií, na jaké zvuky chcete být upozorněni. Můžete si aktivovat všechny, anebo jen některé. Třeba pokud nemáte domácího mazlíčka, asi vám bude k ničemu výstraha na štěkot psa. iPhone umí rozpoznat tyto zvuky:
- Poplachy – požár, siréna, kouř
- Zvířata – kočka, pes
- Domácnost – spotřebiče, klakson, zvonek u dveří, klepání na dveře, tříštění skla, konvice, tekoucí voda
- Lidé – plačící dítě, kašel, křik
Vlastní zvuky a zkratky
Kromě těchto přednastavených máte možnost využít i vlastní výstrahu. Konkrétně můžete přidat vlastní libovolný zvuk v kategorii poplachy a v kategorii domácnost. Stačí ze seznamu vybrat možnost „vlastní poplach“ či „vlastní spotřebič nebo zvonek“, pojmenovat jej a nahrát 5 ukázek tohoto zvuku. iPhone upozorňuje, abyste při nahrávání vlastního zvuku minimalizovali hluk na pozadí.
Tady je důležité upozornit na to, že je ideální nejprve vyzkoušet, jestli vám vůbec rozpoznání zvuku funguje. Pokud ne, lze doporučit zvuk tak jako tak nahrát jako vlastní. Nám v redakci kupříkladu iPhone tvrdil, že pípající rychlovarná konvice je „tekoucí voda“ a zvuk zvonku nebo štěkání psa pro jistotu neslyšel přes jedny zavřené dveře vůbec.

V systému je na funkci Rozpoznání zvuku navázána ještě jedna vychytávka. Pokud iPhone rozpozná nějaký zvuk, můžete mu přikázat, aby spustil konkrétní zkratku. Například se nabízí možnost přednastavit SMS zprávu pro vaši drahou polovičku, zaregistruje-li smartphone u vás v bytě požární hlásič.