iPhone osobním psychologem? Selfie kamera by mohla v budoucnu odhalovat duševní poruchy

iPhone 13 Pro 4 1

Mobilní telefony už dávno neslouží pouze k telefonování, někteří uživatelé už téměř nevědí, že jejich smartphony tuto funkci mají. Apple nyní přemýšlí, jak posunout schopnosti svých iPhonů ještě dál; podle informací deníku Wall Street Journal aktuálně pracuje na výzkumu, na jehož konci by se jablečné telefony mohly stát osobními psychology.

Rozpoznávání dětského autismu, úzkostí nebo depresí

Apple údajně ve spolupráci s University of California v Los Angeles a farmaceutickou společností Biogen pracuje na technologii, která pomůže diagnostikovat některé duševní poruchy, především úzkost, deprese a dokonce i autismus.

Analýza těchto poruch má probíhat na základě nasbíraných dat z telefonu a nositelného příslušenství, hodnocení má být velmi komplexní má vzejít z velkého množství vstupních údajů – srdeční frekvence, délka a frekvence fyzických aktivit, informace o spánku, analýza řeči, rychlost psaní na klávesnici, množství překlepů a v neposlední řadě i mimika nasnímaná přední kamerou. Analýza mimiky se má stát jedním ze stěžejních bodů při rozpoznávání dětského autismu, kdy má iPhone sledovat, jak se dítě soustředí, jak se u používání telefony kýve, apod.

iphone photo jumpstory

Pochopitelně to neznamená, že vás iPhone bude od zítřejšího dne sledovat, zatím vše probíhá v rámci výzkumu, který bude mít nějaké trvání; ostatně i pro měření srdeční aktivity musel Apple učinit spoustu výzkumů, než funkci implementoval do Apple Watch. Podle zprávy Wall Street Journal dbá Apple v této oblasti na maximální ochranu uživatelských dat, analýzy mají probíhat přímo na daném zařízení bez ukládání dat na externích serverech.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku