TOPlist

iPhone, mixér a kyselina? I takhle může vypadat seriózní vědecký experiment

blender iphone experiment

Před nějakou dobou jsme vám přinesli článek o jednom YouTuberovi, který ve snaze získat lepší sledovanost vypil filtračním brčkem koktejl z iPhonu X. Jeho video možná inspirovalo výzkumníky z britské University of Plymouth, kteří se pokusili provést něco podobného.

Vědci však pochopitelně koktejl nevypili, ale zabývali se jeho složením. Cílem experimentu bylo zjistit, v jakém množství se jednotlivé prvky skutečně ve smartphonech nacházejí.

Kuchyňský mixér a kyselina

Postup experimentu byl poměrně přímočarý. Postarší iPhone skončil v kuchyňském mixéru, kde ho vědci rozdrtili na jemný prach. Výsledný prášek poté zahřáli v peci na 500 °C a smíchali ho s kyselinou, v níž se vše rozpustilo. Temnou kapalinu poté analyzovali ve spektrometru, čímž zjistili přesné množství prvků obsažených v postarším iPhonu.

V telefonu byla detekována celá řada prvků, největší množství bylo železa (33 g), následoval křemík (13 g) a chrom (7 g). Součástí však bylo také relativně velké množství vzácných prvků, například wolframu bylo v iPhonu hned 900 mg. Shodné množství pak bylo v telefonu přítomno kobaltu a molybdenu, od každého 70 mg. Zajímavá je také přítomnost 160 mg neodymu a nechybělo dokonce ani zlato. Toho bylo v mixu přítomno 36 mg, stříbra pak dokonce 90 mg.

blender iphone experiment 2

Vědci z těchto údajů vypočítali, že na výrobu jednoho takovéhoto telefonu je třeba vytěžit 10-15 kg různých rud. Největší podíl přitom na tomto množství bude tvořit vzácné zlato – pro získání potřebného množství musí průmysl zpracovat sedm kilogramů zlaté rudy.

Telefonů je vyráběno po celém světě okolo 1,4 miliardy kusů ročně, množství nerostných surovin potřebných pro jejich výrobu je tak skutečně obrovské. Vědci proto tímto výzkumem chtěli upozornit také na to, že elektronika by měla být recyklována, aby se snížila potřeba k těmto účelům těžit stále nové vzácné prvky.

Autor článku Tomáš Krompolc
Tomáš Krompolc
Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

Kapitoly článku