Domů » Bleskovky » iPhone a bezdrátové dobíjení: Proč Apple tuto technologii neustále ignoruje?

iPhone a bezdrátové dobíjení: Proč Apple tuto technologii neustále ignoruje?

Společnosti Apple je často vytýkáno, že ignoruje technologii bezdrátového napájení. Zatímco chytré hodinky Apple Watch (recenze) se můžou pochlubit indukčním přenosem elektrické energie, iPhony stále využívají konvenční způsob nabíjení prostřednictvím kabelu.


Jediným řešením nyní je zakoupení speciálního krytu s podporou bezdrátového nabíjení

Proč tedy nová generace jablečných telefonů také nenabízí podporu pro bezdrátové nabíjení? Zatímco zadní stranu hodinek tvoří keramická plocha, jablečné smartphony od modelu iPhone 5 z roku 2012 disponují metalickou konstrukcí. To je v přímém rozporu s fyzikálními vlastnostmi bezdrátových nabíječek, které jednoduše nezvládnou transportovat energii skrze hliníková záda telefonu.


Některé automobilky své modely vybavují speciálními podložkami podporující bezdrátové nabíjení. Škoda, že majitelům všech iPhonů jsou naprosto k ničemu.

Se spásným řešením nedávno přišel Qualcomm, který představila první prototyp bezdrátové nabíječky s technologií, která si poradí s kovovými kryty smartphonů. Jelikož se však jedná o relativně čerstvý objev, nastartování komerční výroby ještě nějaký čas potrvá.

Za předpokladu uvedení na trh v následujícím roce, je velice nepravděpodobné, že by Apple sáhl po nevyzrálé technologie a bez delšího zkoumání ji integroval do svých produktů. Pokud iPhone 7 opět dorazí s kovovým šasi, musíme se smířit s faktem, že kabelových nabíječek se jen tak nezbavíme.

Richard Streit

Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.

39 komentářů

 1. Johny (neregistrovaný)

  Zprávu o tom že Q vyrábí nový druh nabíjení dáte pod nadpis „proč iPhone nepodporuje bd nabíjení“? To už fakt neni normální takový žurnalistický chování.

 2. Johny (neregistrovaný)

  Samozřejmě koho by pak ještě překvapilo to že sme se ne dozvěděli proč Apple tuto technologii ignoruje… Hnůj.

  • Tady musím souhlasit.. na otázku v nadpisu jsem odpověď nedostal (i když si můžu domyslet, že je to těmi kovovými zády)…

  • David (neregistrovaný)

   Ne jen domyslet je to napsano v clanku. Panove myslete trochu.

  • Johny (neregistrovaný)

   a kdepa to v tom článku je? to že má iPhone kovová záda neni odpověď na to proč ignoruje bezdrátové na nabíjení. Asi se nedá pochybovat o tom, že kdyby ho neignoroval a chtěl ho použít, nebude mít telefon kovová záda. Takže mysli trochu ty.

 3. No a co? Mám u sebe tenký kabel s redukcí a nabíječku USB má každý.

  Dovedu si představit, že náhradní nabíječka na APPLE bude stát přes 2.000 Kč. Takže budu jak blbec všude chodit s jednou.

 4. Proč by Apple neignoroval¨bezdrát? S těmi prodeji? Jako u spousty praktických inovací, se Apple nikam nežene :-)

  A uživatelé si to už omluví sami (bezdrátové nabíjení je neefektivní… telefon je tlustý…). Kecy, každý, kdo má telefon často v ruce ví, jak je drátové nabíjení otravné. Jenže on i applí stylus (ehm, 10 let po funuse) se v 21. století nejen musí nabíjet, ale káblem a ještě případně s redukcí! Apple dobře ví, co nemusí a jak daleko může kálet na hlavénky uživatelů :-)

  • Jestli to nebude tím, že se Apple soustředí na praktické věci (oboustranný konektor, zabezpečení, výkon, čitelnost venku, atd.) a hold na některé okrajové věci (jako penetrace QI nabíječek) prostě prozatím neřeší. Jistě i na to dojde, nebojme se:)

  • Jan (neregistrovaný)

   Ja mam taky dojem, ze Cook sa k tomu raz vyjadroval a tvrdil, ze bezdrotove nabijanie v sucasnom stave nema buducnost a preto sa nim ani nezaoberaju. Osbne s nim nesuhlasim a aj ked si myslim, ze je bude nahradene, je rozhodne prakticke.

  • Uni: oboustranný konektor… vzhledem k tradičně nestandardnímu formátu buď applisti v normálním prostředí nenabíjí, nebo s sebou musí tahat dráty a redukce. Velmi praktické :-) Vše ostatní má konkurence taky (zabezepčení u Androidu a Apple… ehm…) a má i ten bezdrát. A to vše s daleko menším obnosem na účtě. Jinými slovy, zdůvodnění nemáš.

   Jan: ono je bezdrátové nabíjení praktické, denně mě štve, že ho v současném telefonu nemám. Jen Cook nemůže říct na plnou hubu, že na to dlabe, protože iPhone se prodává i bez toho a dráž. To si mohl svého času dovolit Jobs („You are holding it wrong“) :-)

  • STANDA: ty jsi borec, dokonce jsi dokázal nepřímo Apple obvinit z toho, že jako jeden ze dvou dokáže na mobilech vydělat. Jistě dělají vše špatně a její uživatelé jsou oběti že:-)

  • kjkszpj (neregistrovaný)

   UNI: Áno, svojím spôsobom sú obeťmi, ale našťastie si to neuvedomujú…

  • Ad ono nošení chudáků Apple uživatelů kabeláže. To je zajímavé, u Apple je špatné nosit nabíječku (pokud to tedy skutečně někdo vůbec dělá…), ale u Qi he v pořádku nosit placku, lampičku nebo dečku:)

  • wtf (neregistrovaný)

   Zas meles nezmysli. Naco by niekto nosil so sebou bezdrat nabijacku? :D ta zostava doma na stole/ popripade v kancli

  • wtf (neregistrovaný): Tak teď tomu nerozumím. Proč Applisti musí nosit nabíječky a např. MSsti ne?

  • Uni: máš příliš křečovitý a zaťatý přístup k životu. Proč bych Apple z něčeho neobviňoval? Naopak jeho způsob byznysu velmi chválím. Je úžasné, jak to s váma umí :-)

   K nabíječce: applisti musí nosit nabíječku, protože nikdo jiný ten jejich nestandardní drát nemá. Nervózního applíka kvůli vybitého telefonu vidím v práci cca 2x týdně :-) Bezdrátové nabíjení je pouze velmi pohodlná nástavba klasického řešení. A žádnou nabíječku s sebou proboha nenosíš, ta leží na stole :-D

  • Kluci entita „Uni“ je virtuální uživatel vytvořený redaktory pro vyšší čtenost diskuzí. Kde je Uni, je vždy spousta zmatku a nedorozumnění. Berte to jako hru :-)

  • Standa: No nevím, ten konektor je ve stovkách milionů přístrojů mezi lidmi (telefony, tablety, PDA), zajímalo by mě, jak velký počet uživatelů má QI bezdrát. Nechci tu skupinu podceňovat, ale dovolili bych si ji zmenšit min. o řád, spíše i více. Sice vím, že dle tebe uživateli iVěci budou ti nejhloupější z nejhloupějších, ale přeci jen je šance, že by mohli být schopni si koupit druhou nabíječku do práce a tam ji prostě nechat. V tvé firmě ale zrovna tento vzorek zřejmě není. Jistě tam tvůj intelekt velmi trpí.

  • Uni, do práce bych si bezdrát nevzal, ale na doma je to super. U 6S mi jeho absence vadí. Apple umí designově velice pěkné příslušenství a nejaký bezdrátový stojánek bych si klidně koupil.

  • chmeldas: Pokud se bavíme o kolíbce, tak je fakt jedno, jestli to v ní nabiješ bezdrátově nebo přes konektor, stejně to dáváš cca fixně. Něco jiného je, pokud chceš data z PC a zároveň nabíjení z AC, co uměly dříve kolíbky zcela běžně je najednou problém….:/ Ale to se dostáváme trochu bokem. Ale toto by bylo aspoň trochu řešení, nabíjet z AC před Qi a data přes konektor do USB.

   Ale i jen toto je bohužel spíše z říše snů.

  • Právěže bezdrát a konektor není ani náhodou (z hlediska pohodlí a opotřebení konektoru) to samé. Holt musíme jako vždy počkat, až bezdrát zaimplementuje Apple, a až pak osvícený Uni pochopí smysl a funkci. Jako už tolikrát… :-)

   A data? Moderní telefony samozřejmě přes wifi. Pokud se zrovna nepřenáší gigabajty dat, není důvod používat kabel.

  • Standa: Ty sem píšeš takové nesmysly, se se na to nedá ani reagovat… už jen tvá rada, abych PC odpojil od ethernu a plácl ho na (přehlcené) WiFi je nesmysl, a to je jen některý z několika, co jsi sem hodil:)

  • Já samozřejmě nebudu odsuzovat moderní technologie jen kvůli nedostatečné infrastruktuře u tebe doma a v práci. Za to nemůže bezdrát a sypej popel na hlavu svou nebo hlavu IT oddělení :-)

  • A i kdybych vzal v úvahu vaše přehlcené amatérské wifi… například Blackberry toto umí řešit bezdrátově i bez wifi. Jak? Studuj Uni. Studuj a nebuď tak zapšklý vůči tomu zlému světu technologií :-)

  • Standa: nenazivaj uniho ovcou. One nema apple Telefon, a ani nebude mat. On len nad nimi slinta a uctieva.

   QI nabijanie je naj vec. Bez neho by som uz Telefon nechcel. Apple s tym zas dakedy pride a predstavi to ako inovaciu, revoluciu a najsamlepsiunovsiu technologiu co prave vydumali (ukradli). Az potom UNI pochopi to co my uz par rokov vieme.

  • Standa: Sakra co to pindáš? Jaká nedostatečná infrastruktura? Jako 1Gbit ethernet je nedostatečný? Víš vůbec, o čem to tu mluvíš???

   A to od tom odsuzování technologií mě také pobavilo. Ano, QI je technologie hodná tvého uznání, oboustranný datový konektor nikoli, dobře ty:)

   Fakt, moc se do toho nepouštěj, opravdu píšeš nesmysly a zbytečně nás to stojí čas.

  • Věc je jednoduchá, bezdrátový přenos dat a synchronizace v dnešní době není problém. Hotovo.

   Oboustranný konektor je super, ale pokud ho má každý, stejně jako microusb dnes. Jenže bezdrát je luxus. Vítej ve 21. století :-)

   Tomassx1: jo, je nejhorší nemít peníze na telefon, který zoufale zoufale chci už sedm let. A je to na Uniho fanatickém negativním přístupu vidět. Někdy si říkám, že kdyby nebyl uměle vytvořená redaktorská postavička, bylo by mi ho líto :-)

 5. Bezdrátové nabíjení je spíše příležitost pro restaurace, kanceláře, kavárny a podobná místa.

  Velkým problémem telefonů je výdrž a bezdrátové nabíjení je elegantní způsob, jak si telefon dobýt na místech, kde se déle zdržujeme. Tahat někde kabel asi těžko, ale položit mobil na značku na stole, to nemůže nikoho urazit.

  • PHiLiPZ (neregistrovaný)

   Takze zlodejom staci dat znacku na stol a potom si iba zobrat telefon. Ako s myslienkou suhlasim, ale nie u nas.

  • wtf (neregistrovaný)

   Philipz, to je co za kravina?

 6. orgasmic (neregistrovaný)

  Zvláštní, že je na trhu hodně mobilů, co mají kovová těla, dokonce hliníková a bezdrát umí :D

  • Lenovo K920, hliník šasi, Qi se nekoná. TOP Lenova loni za 15k. HTC unibody hliník, Qi se nekoná (cca20k). Apple unibody hliník, Qi se nekoná (cca25k).

   Co konkrétního máš ty?:)

  • U jáTelefonu to jde pořešit případným krytem, ale je to jako drbat se levou rukou za pravým uchem… Na druhou stranu to aspoň schová tu hnusnou čočku fotoaparátu.

  • chmeldas: Ano, ale to je nabíjecí cívka vně přístroje:) Tedy nemáš pak ony kovová záda. I do jiných přístrojů s odnímatelnou aku je možné toto dodat dodatečně (vložit mezi kontakty a pod kryt).

   Tady je ale téma, jak jiní mají kovové šasi a bezdrát.

  • UNI, schválně by mě zajímalo, které telefony to jsou. Pokud mě totiž paměť neklame, tak bezdrátové nabíjení přes kovová záda telefonu, je poměrně čerstvá novinka.

  • chmeldas: Tak to jsme dva a proto se na to ptám:)

 7. Bary (neregistrovaný)

  Až jednou Apple přidá bez. nabíjení to bude sláva a prezentování co je to za super převratnou věc.

  A spousta lidí tomu zase bude věřit co ten Apple nevymysle za hit.

  :) bohužel je to tak.

  Dávám tomu tak rok nebo dva.

  • trent (neregistrovaný)

   jeste musi Apple vymyslet nejakej hyper cool marketingovaj nazev, aby ovecky uverili ze to je zcela jedinecna novinka, a ne obycejne bezdratove nabijeni, ktere ma konkurence jiz nekolik let.

  • Force charging. Nejdříve to tedy představí Huawei, ale jen v jednom slajdu a bude tam hrát roli ovoce:)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).