iPhone a USB-C? Prý se dočkáme, ale nejdříve za 2 roky

iphone 13 denis cherkashin unsplash

Evropská komise před nedávnem znovu otevřela téma o jednotných koncovkách nabíječek na smartphony. Zatímco svět zařízení s Androidem již prakticky kompletně přešel na USB-C, Apple se u iPhonů stále drží svého proprietárního Lightningu, přestože u většiny ostatních zařízení jej vyměnil za rozšířenější standard. Už tento týden by ale mohl dostat přes prsty.

Rozhodne se už ve čtvrtek?

Podle tvrzení jednoho z úředníků Evropské komise pro server Politico by mělo dojít tento čtvrtek k oznámení legislativního návrhu společného standardu nabíjení pro všechna elektronická zařízení. Dá se předpokládat, že úředníci zvolili jako jednotný standard USB-C, a bude tedy zajímavé, jaké tlaky budou vyvíjeny na Apple a jaké z toho kalifornský technologický obr vyvodí závěry.

Pochopitelně se zatím jedná pouze o návrh, který nejprve čeká odsouhlasení, tudíž od jeho platnosti nás ještě dělí nějaká doba. Hovoří se o tom, že k přijetí návrhu by mohlo dojít v horizontu jednoho roku, další rok by pak měly členské země EU na to, aby tento návrh přetavily do zákonů. Stejně tak i výrobci dostanou nějaký čas, aby se mohli na změny připravit, údajně je stanoven termín do konce roku 2023.

Apple Prefer Lightning Over USB
USB-C, nebo Lightning? Místo Applu možná rozhodne Evropská komise

Pokud tedy Apple nepřesedlá na USB-C už příští rok, ten další to možná dostane nařízeno, minimálně v zemích EU. Může se však také stát, že do dvou let fyzický port z jablečných telefonů zcela zmizí a zůstane pouze bezdrátový standard MagSafe.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku