iPhone 14: některé modely přijdou o slot na klasickou SIM kartu

iPhone SIM

V září to budou čtyři roky od chvíle, kdy Apple představil iPhony s podporou eSIM. Tento standard pomalu přijímají mobilní operátoři po celém světě, takže pokud máte nějaký vhodný telefon a nechcete do něj vkládat plastové kartičky, nemusíte – stačí se přímo přihlásit k síti operátora, vybrat si tarif, a je hotovo.

Dá se předpokládat, že eSIM v budoucnu klasické SIM zcela nahradí. To s sebou přinese několik výhod – nejenže klesne spotřeba plastu, ale výrobci navíc získají v útrobách svých zařízení dodatečné místo, například pro větší akumulátory. U chytrých hodinek se dnes již jedná o běžný jev, brzy by o slot na SIM mohly přijít i první smartphony.

sim card

V oblasti odstraňování prvků z běžné výbavy má největší kuráž Apple. Nelze se tak divit, že v Cupertinu chtějí telefony, které budou zcela odkázané na standard eSIM, přivést na trh jako první. Podle Wall Street Journal by takové iPhony dokonce mohly přijít už letos, byť se má zatím jednat o pilotní sérii, kterou budou prodávat operátoři ve vybraných zemích. Na drtivé většině trhů zůstane situace stejná jako doposud – iPhone 14 dorazí jak s podporou eSIM, tak i klasických nanoSIM.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku