Domů » Bleskovky » iPhone 13 Pro našel uplatnění v medicíně. Oční lékař si pochvaluje makro režim

iPhone 13 Pro našel uplatnění v medicíně. Oční lékař si pochvaluje makro režim

iPhone 13 je v prodeji teprve chvíli, což ovšem neznamená, že se již nyní nenašli lidé, kteří dokáží využít jeho vylepšené fotoaparáty ne zcela typickým způsobem. Jedním z nich je oční lékař Tommy Korn, který během svých vyšetření jako pomůcku využívá právě iPhone 13 Pro.

iphone 13 Pro Max
iPhone 13 Pro Max

Oči svých pacientů totiž vyšetřuje pomocí makro režimu, který je pro iPhone 13 Pro (Max) novinkou. Makro režim využívá širokoúhlý objektiv iPhonu 13 Pro (Max) a umožňuje zachytit detaily fotografovaného objektu už od 2 centimetrů.

macroretina
Dokumentace uzdravování pacienta po transplantaci rohovky

Detailní makro fotografie očí využil doktor Tommy Korn například u svého pacienta po transplantaci rohovky, jež vedla k bolestivému oděru rohovky. Fotografie lékař používá ke sledování rychlosti hojení oděru. Společně s kolegou Jeffrey Lewisem jsou přesvědčeni, že makro režim iPhonu 13 Pro (Max) napomůže rychlejšímu rozvoji oboru telemedicíny.

Není to přitom poprvé, kdy doktor Korn využil zařízení od Applu pro pomoc svým pacientům. Minulý rok v listopadu například využil vlastnoručně napsanou aplikaci na platformě CareKit, která pomáhala jeho pacientům po chirurgickém zákroku, například upozorněními na braní léků či informacemi o jejich léčbě, které dostávali přímo na své Apple Watch.

Michael Chrobok

Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

31 komentářů

 1. Pěkně! 3 roky po tom, co makro režim představil Huawei na Mate 20 pro 😀😀.

  • Az teraz to zacalo davat zmysel ☝🤷‍♂️

  • Jo no😀.
   Ale jinak musím Apple pochválit, že implementovat konečně další užitečnou věc. Jestli to tak půjde dál, můžeme se za 5 let dočkat stejně vybaveného iPhonu, jako jsou dnešní špičková zařízení s Androidem. Na druhou stranu, také Samsung se k tomuto dostal až letos. A ještě musím pochválit Apple za to, že jsou ty makrosnímky opravdu velmi dobré. Nic jiného bych ale po 3 letech nečekal.

  • Protoze doktori nekupuji droidi zmetecky.
   A to co droidi vyrobci dali na trh, polofunkcni smejdy.
   Opet Apple sice pockal, ale alespon to udelal poradne. :D

  • No ono je to hodně úsměvné objevovat „nové“ technologie s iOS zařízením v ruce 😆

  • To bylo pro tyto účely zcela nepoužitelný, Huawei je mrtvola.

  • Michal: co bylo nepoužitelné? Viděl jsi vůbec to makro? Asi ne. Nejde o to, co je Huawei, jde o to, že tento článek působí, jako kdyby bylo to makro něco nového a výjimečného. Apple objevil Ameriku. Ne, makrem na ultrawide jsem fotil před třemi lety na Huawei Mate 20 pro.

  • No vidíš, a kde je Mate 20 pro teď. Nechme mrtvoly spát, buďme slušní.

  • Menty: Mate 20 pro máme 2x v rodině 😀 a představ si, že šlapou jako hodinky. Nicméně, asi jsi chtěl napsat, kde je Huawei. No a hlavně to co jsi napsal, je úplně mimo téma. Jde o to, že tady je prezentována tato funkce jako nějaká novinka. Ano, tohle platí většinou u Applu. Implementace technologií s křížkem po funusu. Ostatní výrobci využívají makro na ultrawide minimálně 3 roky. Letos s tím přišel KONEČNĚ i Samsung – u kterého jsem to osobně čekal dříve, ale co už.

  • Vidíš, a přesto se všemožných iPhonů prodalo řádově mnohonásobně víc, než tvého oblíbeného Mate 20 Pro :D A jo, víme, všichni jsou tupé ovce a bláblá. Realita je taková, že je to okrajová funkce, která prostě je lidem jedno. Já jako dlouholetý uživatel Samsungu makro nikdy nepostrádal, stejně jako 99% dalších uživatelů. A nepostrádal jsem ho, ať už jsem používal Samsung, nebo i třeba zde zmíněný Apple. Když chci fotit na makro, vezmu si pořádnej foťák. Tady chápu, že to někomu může chybět, ale výrobci dělají smarty pro běžné uživatele, kterých je nejvíc, ne pro promile lidí, kterým to chybí.

  • Zase klasický odbíháš od tématu. Je úplně jedno kolik se čeho prodalo, tohle jsem tady neřešil a ani jsem neřešil, jestli je to, nebo není okrajová funkce. Ani jestli tato funkce někomu chybí, nebo nechybí. Tohle je už prostě nějaký ten rok standard minimálně mezi high end. Ano, když víš, že chceš fotit a chceš to nejlepší, vezmeš si foťák. Ale mobil má člověk pořád u sebe a taková univerzálnost se hodí a to také z vlastní zkušenosti.

  • Tak já upřímně nevim, kdo nám tu jako první musel sdělit, že je tato funkce dostupná 3 roky po tom, co to měla mrtvola, po které už teď neštěkne ani pes :D A to, kolik se čeho prodalo nebo ne je celkem třeba řešit, protože pro pochopení věci je to klíčová věc. Já třeba považuju adaptivní frekvenci displeje za musthave věc, a vidíš, přesto byl loňský iPhone 12, který tuto funkci neměl, myslím že nejúspěšnějsí iPhone v historii. Oprosti se od toho, že to chceš ty (což třeba chápu), ale je vás jen pár a vnímej to, co chce široká veřejnost. Tohle se říkalo už za dob Nokie, že tohle je nutnost a standard – a chcípla uplně stejně, jako Huawei.

  • Ano, téma bylo, že je to tady prezentováno, jako něco extra a taky věřím, že spousta lidí tomu i uvěří. Pravda je taková, že to tu máme pár let a Huawei Mate 20 pro jsem zmínil právě proto, že to měl, jelikož jsem tento mobil vlastnil. Měli to samozřejmě i další a bylo to plus mínus taky něco okolo těch 2 až 3 let. A furt nevím, od čeho bych se měl oprostit, jsi jak natvrdlý. Vůbec tady nebyla řeč o tom, co chci, nebo nechci…

  • A kde je to prezentováno jako něco extra? :D Jakože tě štve článek, že někdo používá iPhone, když tuhle funkci má, a v době tvého milovaného Huawei to bylo všem jedno? Ano, je to prezentováno jako nová funkce, marketing je nedílnou součástí prodeje, pochlubit se tím, co má produkt nového. Však to dělal Huawei taky, když někde něco obšlehli, tak se tím hned chlubili, proč je to najednou špatně?

  • Však to říkám, s křížkem po funuse. A ani jsem nenarážel na to, že Apple něco obšlehnul. Tohle je u Apple klasika. 2 až 3 roky.

  • S křížkem po funuse Huawei předpokládám. A s tím se samozřejmě dá souhlasit. A samozřejmě je lež, že je to prezentováno jako něco extra. Já jsem si schválně otevřel stránku Apple – je tam tomu věnováno uplně stejně prostoru, jako všemu ostatnímu :D I přesto vám to s tim druhym pakem stačí, abyste v tom hledali senzaci a plácali se tu přes ocasy.

  • Ne, vždycky úplně stačí hodit piškotek a ty přiběhneš jako pejsek, aby ses mohl dohadovat a neposlušně odbíhat od tématu. ,,Ostatní výrobci využívají makro na ultrawide minimálně 3 roky.,,. Samozřejmě se zase chystáš magického slova Huawei, který jsem zmínil, protože jsem ho měl bylo to supermakro. Kdybych měl jiný telefon, který ultrawide takto využívá, zmíním jiný telefon. Zase tvoje lež vytržená z kontextu….,, jde o to, že tento článek působí, jako kdyby bylo to makro něco nového a výjimečného,,…
   A už jsi se klasicky dostal k urážkám a je na čase, abys tady začal brečet, jak je to vlastně naopak 😀😂

  • Ps: kouknul jsem se na ty jejich stránky taky 😀. 3x optický zoom tam je taky slušně. Působí to, jako kdyby předchozí iPhone žádný neměl. A on měl vlastně, 2,5x😀 taky dobrý. Takže vlastně taky jako Huawei Mate 20 pro před 3mi lety 😀. Ale dobrý, úplně chápu ten svět uživatelů Applu, pokud člověk žije v jejich bublině, jsou ty mezigeneracni skoky hlavně o marketingu.

  • Ale ty fotografie toho oka tím Huaweiem byly pro toho lékaře nepoužitelný. iPhone dokáže takové detaily, že jsou vidět i nepatrné změny v oku. To je uplně něco jiného.

  • Michal: 😂😂😂

  • xzeit: Jojo, koukám, že to máš po svém kamarádovi ze Slovenska, že když jsi usvědčen ze lži, tak začneš o piškotkách. Dej si radši facku. Prostě nemáš pravdu, tečka. Tak to uznej a příště si dávej větší pozor. Říkáš, že téma bylo: „Ano, téma bylo, že je to tady prezentováno, jako něco extra a taky věřím, že spousta lidí tomu i uvěří.“ – což je prostě jen lež. Nic víc.

   Když kdysi LG přišlo s širokoúhlým foťákem, tak ten nejlepší Huawei ještě chrápal v díře a dělal BW kamery místo ultrawide (Samsung a Apple jeli teleobjektivy). A kde je LG teď. Prostě tě štve, že když to měla tvoje modla, tak to nikoho nezajímalo. To chápu, to máš se svým kamarádem stejné.

  • a PS – na ty stránky ses měl kouknout nejdřív, aspoň bys nebyl za takový pako :D Fakt prostě, proč tu neni nějakej kvalitní hater a všichni jsou jen neznalci :D A sám určitě vidíš, že to není prezentováno jako něco extra. Není.

 2. Jako hezký, ale.. Kdyby apple použil teleobjektiv ( jako droidí konkurence ), aby fotograf nemusel být milimentry před objektem, pak by to bylo lepší – nehledě na to, že si takhle dost cloní a nemá dostatek světla na fotografovaný objekt.

 3. Jak moc kvalitní musí mít lékařské vybavení ve své ordinaci, když ke zkoumání rohovky musí používat iPhone :D

  Tam bych se vážně nechal vyšetřit……

 4. Kdyby na mě vytáhl ajfon, tak bych se jen zasmál a sháněl jiného lékaře 😀.

 5. Anonyme, ty jsi stejný jelito, jako ten doktor

 6. marastudna 50

  Pokud prodejce uvádí telefon,součástí je i nabíječka-tečka!!!!A ne aby si Jí zákazník musel dokupovat zvlášt-je to jen o tom jak vydělat na příslušenství-žádná tkzv.EKO k přírodě,ale byznys!!!!Ty nabíječky se snad válejí v regálech samostatně anebo je zákazníkovi přibalím jako dodatečnou výbavu?Ne!!!Je to ojebávka,nic víc,to každej normální člověk musí vidět!!!Ovšem Apple s tím přišel a proto je to v pořádku????Ne,Není!!!

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).