Domů » Bleskovky » iOS 14 nám zničí byznys, tvrdí Facebook. Chystá se právní bitva

iOS 14 nám zničí byznys, tvrdí Facebook. Chystá se právní bitva

Tento týden většina technologických firem oznámila finanční výsledky za poslední kvartál, mezi nimi i Facebook. Podnikání modré sociální sítě v době koronavirové vzkvétalo, firma však v doprovodné zprávě k finančním výsledkům upozorňuje, že příjmy z reklamy mohou v dalších měsících zpomalovat. Na vině mají být mimo jiné nové funkce ochrany osobních údajů v iOS 14.

facebook ilustrace logo 04

iOS 14 nám zničí byznys

Apple chystá v iOS 14 změnu, na základě které bude uživatelům dána možnost udělit výslovný souhlas se sledováním chování za účelem poskytování relevantní reklamy; v opačném případě bude tato funkce v základu vypnutá. Dá se předpokládat, že vysoké procento uživatelů nebude se sledováním souhlasit, což by byla pro Facebook velká rána. Finanční ředitel Facebooku Dave Wehner očekává, že k podobnému kroku postupně sáhnou i jiné firmy, tudíž byznys postavený na poskytování cílené reklamy bude významně narušen.

Podle ředitele Facebooku Marka Zuckerberga se Apple schovává za ochranu spotřebitelů, přitom mu údajně jde pouze o likvidaci konkurence. Aby si Facebook uchránil svoji polívčičku, chystá na Apple antimonopolní žalobu. Vadí mu, že firma z Cupertina nutí vývojáře třetích stran dodržovat zásady App Store, ale sama se jimi u svých aplikací neřídí. Toto obvinění se netýká pouze relevantnosti doporučení v App Store, ale i dalších položek v iOS.

Apple například neumožňuje nastavit v systému iOS jako výchozí „messenger“ konkurenční aplikace, jedinou možností je vlastní iMessage. Přitom podle Marka Zuckerberga je například lepším řešením aplikace WhatsApp, která disponuje koncovým šifrováním, zatímco iMessage ukládá v základním nastavením konverzace v nešifrované podobě na iCloud. Facebook se bude u soudu domáhat změny pravidel App Store, podobně jako jiné společnosti v čele s vývojářským studiem Epic Games.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.