Domů » Bleskovky » iOS 10.1 naučí iPhone 7 Plus pracovat s hloubkou ostrosti

iOS 10.1 naučí iPhone 7 Plus pracovat s hloubkou ostrosti

Kalifornská společnost Apple vydala vůbec první beta verzi iOS 10.1 určenou pro registrované vývojáře. Aktualizace přináší do nativní aplikace Fotoaparát nový režim Portrét, kterým bude disponovat pouze větší iPhone 7 Plus (preview) s duálním fotoaparátem.

Režim Portrét (bokeh) má za úkol vytvářet u pořízené fotografie dojem, že byla vyfocena profesionálním fotografickým vybavením. Při focení v tomto speciálním režimu využívá iPhone 7 Plus informací z obou čoček – jeden fotoaparát se „soustředí“ na focený objekt a druhý na okolní scénu (práce s hloubkou ostrosti). Společnost Apple se k této technologii dostala díky akvizici firmy LiNx.

iOS 10.1 vymáčkne z fotoaparátů iPhone 7 Plus ještě více
iOS 10.1 vymáčkne z fotoaparátů iPhone 7 Plus ještě více

Výsledkem je ostrá fotografie fotografovaného objektu s rozostřeným pozadím (bokeh) a mírným 3D efektem, přičemž míra rozostření (DoF) je plně v režii uživatele. Apple tuto funkci prezentoval již v den představení iPhone 7 Plus 7. září, do operačního systému iOS 10 však zavítala teprve až nyní. Pospolu s betou iOS 10.1 byly vydány i beta verze macOS Sierra 10.12.1, tvOS 10.0.1 a Xcode 8.1.

Xaver Jandura

Milovník „road trip" cestování a exotického jídla, velký fanoušek a zároveň kritik Apple zařízení, rád boxuji, cvičím jógu a přemýšlím u sklenky vína.

8 komentářů

 1. Martin (neregistrovaný)

  Přitom Samsung a LG to mají přímo, ale Apple to bude mít až po aktualizaci 10.1.

  • Samsung a LG maji fotoaparaty, ktere umi menit ohnisko ?

   • Andrej (neregistrovaný)

    Ano, LG G5 ano.

   • Andrej: to jsi si asi s necim spletl .. u tak maleho fotoaparatu netusim jak by to udelali.

   • Kocik (neregistrovaný)

    Huawei P9 ma dva fotoaparaty a praci s hloubkou ostrosti ma taky a uz v zakladu :-)

  • jmenopriezvisko

   Ta funkce se nazývá „fake“ Bokeh, umí to i Honor 8 a Redmi Note Pro (oba s duální camerou), nikdy se mi fotografie z DSLR z rozostřeným pozadím nelíbily, falešný Bokeh uměl i HTC M8 nebo Honor 6 Plus před kdovíjakou dobou. [odkaz]

   Xiaomi Redmi Pro umí fake bokeh mnohem přesvědčivěji než iPhone 7 Plus, dual cameru využívá RedmiPro po softwarové stránce šikovněji než Apple, funkcí má MIUI o dost víc, perfektně umí pracovat z pozadím a fakt jim to funguje.

   Kdo chce dual cameru smysluplně využívat, jediný mobil s touhle funkcí, který má skutečně smysl je Redmi Pro, zase mu chybí CS LTE.

   • Locich (neregistrovaný)

    Takze je to zatim beta, teprve ta funkce bude v iOS a nikdy jste ji nevidel, ale rozhodne vite, ze to bude horsi.
    A kdo je tady ovce .. :)

   • Viktor (neregistrovaný)

    Nechte ho být. Nedávno tu byla jeho fotka z jiného webu, myslím na Google+, a on to fakt nebude mít v životě lehké… Jen ať se tady vybije. Pořád lepší aby to vypustil tady, než v reálu…

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).