Internetové obchody: Handango omezuje vývojáře, PocketGear končí

Domovská stránka webu SMARTmania.cz

Handango, PocketGearSoftwarové obchody Handango a PocketGear zná snad každý uživatel komunikátoru s operačním systémem Windows Mobile; jedná se o jedny z největších softwarových obchodů, které nabízejí nepřeberné množství aplikací a her pro nejrůznější platformy. Handango před několika týdny přišlo s novými platebními podmínkami pro vývojáře, které se tak trochu vymykají běžnému chápání. PocketGear naopak čeká smutný osud, jelikož se provozovatel rozhodl ukončit jeho činnost.

Handango, no fuj!
Handango bylo založeno před osmi lety, a během té doby ze s něj stal giganticky obchod nabízející více než 200 000 programů a her pro mobilní zařízení. Dnes Handango dosahuje návštěvnosti překračující milion unikátních uživatelů měsíčně, je tedy zřejmé, že se této společnosti daří. Handango žije především z podílů, které získává za prodané aplikace, a podle zveřejněných statistik se mu nedaří vůbec špatně. O to více šokující byla zpráva, se kterou nedávno vyrukovalo vedení obchodu, a která značně omezuje a především připravuje o zisk samotné výrobce software.

Nové podmínky pro vývojáře jsou trochu přitažené za vlasy, Handango nyní požaduje:
– 30% z celkové ceny aplikace, jestliže její čtvrtletní obrat přesáhne 1 000 000 USD
– 40% z celkové ceny aplikace, jestliže se její čtvrtletní obrat pohybuje v rozmezí 250 000 – 1 000 000 USD
– 50% z celkové ceny aplikace, jestliže její čtvrtletní obrat nepřekročí hranici 250 000 USD
– pokud se výrobce/vývojář rozhodne do svých stránek zakomponovat prodejní systém Handanga, bude mu při prodeji aplikace odečteno celých 80% z ceny!

Handango

Pro velké softwarové společnosti, jako je SPB Software House nebo SBSH nemusí být překonání hranice jednoho milionu amerických dolarů za čtvrtletí až takovým problémem, nicméně pro samostatného vývojáře, který například programuje jen tak pro radost a svůj software se po nějakém čase rozhodne prodávat třeba za symbolických 10 USD, je šance překročení takové částky velice nereálná. V praxi tedy z celkové ceny jeho aplikace získá pouze polovinu, a tu druhou si do své kapsy shrábne Handango. Čekal bych spíše opačný postup – tak velké internetové obchody by měly malé vývojáře spíše podporovat, a ne si inkasovat takové provize.

PocketGear, sbohem a šáteček
PocketGear patří k mým oblíbeným obchodům, nicméně jej v brzké době čeká smutný osud. Před nedávnem celý obchod včetně dalších projektů koupila jiná společnost, která se ihned rozhodla zbavit se nejméně výdělečných sektorů, a jak to tak vypadá, PocketGear mezi ně bohužel patří.

Ukončení činnosti tohoto giganta bude opět nahrávat Handangu, které díky tomu přijde o silnou konkurenci. Ještě že existují i další internetoví prodejci aplikací, kteří zatím s žádnými podobnými podmínkami, jako první zmíněný obchod, nepřišli.

PocketGear

Zdroje: MSmobiles, MoDaCo, Ce4you.cz

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku