Intel zvažuje prodej divize Xscale procesorů

Intel Xscale procesorSoučasná zařízení s operačním systémem Windows Mobile používají nejčastěji procesory třech světových výrobců – Intel (Xscale), Samsung a Texas Instruments (OMAP). Bohužel to vypadá, že se první jmenovaný, společnost Intel, chystá prodat celou svou divizi zaměřenou na výrobu Xscale procesorů, jelikož jak tvrdí zdroje, je tato divize pro Intel ztrátová. A ono se vlastně není čemu divit, v poslední době se v zařízeních objevují častěji procesory od Samsungu nebo Texasu, což má samozřejmě negativní dopad na finanční politiku Intelu.

Co to znamená pro běžné uživatele ? Současný nejvýkonnější procesor z rodiny Xscale nabízí frekvenci 624Mhz, ovšem do budoucna se počítalo i s procesory pracujícími nad 1Ghz hranicí případně také s nástupci grafických adaptérů Intel 2700G (Dell Axim X50v/X51v) pro kapesní počítače. Pokud by k prodeji skutečně došlo, nemuseli bychom se těchto rychlých procesorů v brzké době vůbec dočkat.

Je známo, že například Samsung svými procesory výkonově dohání Intel. Takový procesor s od Samsungu s taktem 400Mhz má srovnatelný výkon s Intelem na frekvenci 520Mhz, a k dobru Samsungu nahrává i výrazně nižší spotřeba energie. Na závěr se sluší vědět, že společnost Intel koupila divizi Xscale od již zkrachovalé společnosti Digital Equipment Corporation za částku 700 000 000 $, ale jak to vypadá, investice se ji asi opravdu moc nevyplatila.

procesor Intel PXA250

Zdroj: MSmobiles, Český Dell Axim X50v/X51v blog

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku