Intel změřil výkon svých posledních procesorů po záplatování: dopady jsou minimální

Mediální humbuk okolo zranitelností Meltdown a Spectre pomalu utichá, stále je ale spousta zařízení, která ještě čekají na aktualizaci. Nejvíce postižená jsou zařízení s procesory od Intelu, kterému tato aféra ubrala nejen na popularitě, ale i na ceně akcií. Intel se proto nyní snaží být maximálně vstřícný, což dokazuje i v novém prohlášení.

V něm slibuje, že bude v informování o opravách zabezpečení mnohem transparentnější. Do 15. ledna chce Intel poskytnout updaty pro 90 procent vlastních procesorů vyrobených v posledních pěti letech, do konce ledna by se měl oprav dočkat zbytek. Většina zařízení nicméně dostane update později, neboť jejich majitelé musí počkat na update firmwaru vydaných výrobcem. Zatím se naštěstí podle Intelu neobjevily žádné informace, že by byly nalezené zranitelnosti nějakým způsobem zneužity.

Microsoft uvádí, jaký dopad budou mít Meltdown a Spectre na výkon: výrazně si pohorší servery

Intel se také vyjádřil k mnohokrát propíranému poklesu výkonnosti, konkrétně poskytl výsledky benchmarků čtyř svých procesorů Intel Core i7 různých generací před a po aktualizaci. Z výsledků je patrné, že výkonnostní dopad se v drtivé většině případů počítá na jednotky procent, mnohdy je zcela nepozorovatelný. Procesory Intel Core osmé a sedmé generace jsou průměrně zpomaleny o 6 procent, šestá generace zhruba o osm. Paradoxně menší výkonnostní dopad byl zaznamenán na konfiguracích s pevnými disky oproti SSD.

Běžný uživatel by prakticky neměl zpomalení registrovat, mnohem větší dopady pocítí podle Microsoftu majitelé serverů. Intel plánuje vydat benchmarky ze serverových platforem dodat v následujících dnech.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

14 komentářů

 1. Jméno (neregistrovaný)

  O 14% sa zhorší odozva Windows 10 na mobilnom Core i7-8650U.
  Na Skylake Core i7-6700K vo Windows je podľa benchmarku celkový výkon horší o 8% a odozva až o 21%. – neviem, mne to až tak minimálne nepríde…

  • htcjirka

   Ja musel tuto aktualizaci odinstalovat a zakazat aktualizace pres mistni zasady skupin, protoze s ni nefunguje dulezity program ani na jednom PC/Notebooku.

   • lukass71 (neregistrovaný)

    haha windows updaty

   • htcjirka

    To bohuzel neni windows updatem, u konkurence napr. mac os po patchi take nechodi nektere specificke programy.To je tim, ze nejde chybu opravit updatem procesoru, ale oprava u vsech probiha vypnutim specifickeho procesu.

   • Michal (neregistrovaný)

    Na macbooku mi jdou vsechny aplikace jako predtim. Jenom MS to opet nezvladl

   • lukass71 (neregistrovaný)

    To by me zajimalo, jaky specificky programy na macOS po patchi nefunguji..

   • uni (neregistrovaný)

    testoval jsem macOS v elektru a žadné problémy jsem nezaznamenal.

   • TomasSX1

    Neregistrovany uni, kde na toto chodis? :D

   • BenRudolph

    Tak super uni. Když jsi to řádně otestoval v elektru, tak můžeme být všichni klidní.

   • htcjirka:
    A můžeš teda prozradit jaký speciální program ti na tom neběží?

 2. Carda (neregistrovaný)

  Intel změřil výkon svých posledních procesorů po záplatování: dopady jsou minimální – tak doufám že budou i minimální ceny :D

 3. Karel Endler (neregistrovaný)

  Dopady jsou tak minimální, že se výkon procesorů Intel při stejném kmitočtu vrátil o osm až deset let vývoje. Sranda.

 4. Janek (neregistrovaný)

  Hezká tabulka, samozřejmě jen pro vyvolené. Dal si někdo tu práci spočítat kolik počítačů ve světě běží na starších operačních systémech? Jaký je dopad této obrovské bezpečnostní chyby, o níž se ví již od roku 2009, na starší počítače?
  Podle mého názoru celá záležitost vyšumí jak stará sodovka a velcí hráči počítačového byznysu dál budou navrhovat a vyrábět nebezpečná zařízení bez jakéhokoliv postihu.

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *




Sahifa tracking pixel