Domů » Bleskovky » Microsoft uvádí, jaký dopad budou mít Meltdown a Spectre na výkon: výrazně si pohorší servery

Microsoft uvádí, jaký dopad budou mít Meltdown a Spectre na výkon: výrazně si pohorší servery

Aféra okolo bezpečnostních chyb Meltdown a Spectre, které postihují takřka všechny procesory, včetně těch mobilních, stále pokračuje. V minulém týdnu vyšly záplaty systémů iOS a macOS a Windows 10 (včetně mobilní verze), Microsoft však musel update pro vybrané počítače s procesory od AMD pozastavit, neboť některým uživatelům po updatu přestal startovat systém.

Podle Microsoftu se jedná o chybu v dokumentacích k některým čipovým sadám AMD, která byla redmondským poskytnuta k vývoji. Microsoft údajně s AMD pracuje na nápravě, to však může nějakou dobu trvat. Naštěstí čipsety AMD mohou být napadnuty pouze skrze variantu Spectre, kterou zatím údajně nikdo zneužít nedokázal.

Systémové aktualizace omezují schopnost procesorů využívat spekulativní provádění instrukcí, což se u určitých typů procesů může projevit snížením výkonu. Microsoft v příspěvku na svém blogu uvedl, které procesory jsou snížením výkonu ohroženy nejvíce, a který se oprava chyby dotkne jen minimálně:

  • V systému Windows 10 s procesory Intel šesté, sedmé generace a novějších dochází podle měření Microsoftu ke snížení výkonu v nízkých jednotkách procent, uživatel tak prakticky nemá šanci změnu pocítit
  • V systému Windows 10 s procesory Intel páté generace a staršími vykazují benchmarky výraznější zpomalení, které již uživatelé mohou pocítit. Prakticky to samé platí i pro uživatele systémů Windows 8 a 7, dopad na výkon je však mírně vyšší
  • V systému Windows Server s libovolnými procesory může být snížení výkonu výrazné, pokud bude povolena izolace nedůvěryhodného kódu v instanci systému. Její míru lze ovlivnit, pak si ale správce musí vybrat, zda mu jde více o bezpečnost, či o výkon

Microsoft uvádí, že aktuálně podporuje 45 edic systému Windows, záplaty zranitelností Meltdown a Spectre jsou nyní k dispozici pro 41 z nich.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
12 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments