Domů » Bleskovky » Microsoft uvádí, jaký dopad budou mít Meltdown a Spectre na výkon: výrazně si pohorší servery

Microsoft uvádí, jaký dopad budou mít Meltdown a Spectre na výkon: výrazně si pohorší servery

Aféra okolo bezpečnostních chyb Meltdown a Spectre, které postihují takřka všechny procesory, včetně těch mobilních, stále pokračuje. V minulém týdnu vyšly záplaty systémů iOS a macOS a Windows 10 (včetně mobilní verze), Microsoft však musel update pro vybrané počítače s procesory od AMD pozastavit, neboť některým uživatelům po updatu přestal startovat systém.

Podle Microsoftu se jedná o chybu v dokumentacích k některým čipovým sadám AMD, která byla redmondským poskytnuta k vývoji. Microsoft údajně s AMD pracuje na nápravě, to však může nějakou dobu trvat. Naštěstí čipsety AMD mohou být napadnuty pouze skrze variantu Spectre, kterou zatím údajně nikdo zneužít nedokázal.

Systémové aktualizace omezují schopnost procesorů využívat spekulativní provádění instrukcí, což se u určitých typů procesů může projevit snížením výkonu. Microsoft v příspěvku na svém blogu uvedl, které procesory jsou snížením výkonu ohroženy nejvíce, a který se oprava chyby dotkne jen minimálně:

 • V systému Windows 10 s procesory Intel šesté, sedmé generace a novějších dochází podle měření Microsoftu ke snížení výkonu v nízkých jednotkách procent, uživatel tak prakticky nemá šanci změnu pocítit
 • V systému Windows 10 s procesory Intel páté generace a staršími vykazují benchmarky výraznější zpomalení, které již uživatelé mohou pocítit. Prakticky to samé platí i pro uživatele systémů Windows 8 a 7, dopad na výkon je však mírně vyšší
 • V systému Windows Server s libovolnými procesory může být snížení výkonu výrazné, pokud bude povolena izolace nedůvěryhodného kódu v instanci systému. Její míru lze ovlivnit, pak si ale správce musí vybrat, zda mu jde více o bezpečnost, či o výkon

Microsoft uvádí, že aktuálně podporuje 45 edic systému Windows, záplaty zranitelností Meltdown a Spectre jsou nyní k dispozici pro 41 z nich.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

12 komentářů

 1. Začíná to stále více vypadat jen jako marketingový tah pro podporu nákupu novějších procesorů po vzoru Applu – zpomalováním těch starších.

  • Možná že to tak vypadá, ale nižší výkoností penalizace u procesorů Skylake a nočnějších je dán jednou specifickou technologii, kterou přinášejí. Tato technologie se jmenuje process-context identifiers (PCIDs). Díky PCIDs není nutné smazat/zahodit obsah translation lookaside buffer (TLB) při přepínání kontextu. Právě toto smazání/zahození obsahu TLB způsobuje zásadní výkoností propad.

  • kamo ty maš iné bludy v hlavičke

 2. Neverim, ze tato chyba je „chyba“. Bolo to tam dane schvalne, aby mohli spehovat firmy, organizacie a jednotlivych ludi.
  Kludne moze existovat dalsich XYZ „chyb“, ktore tam su a my sa o nich dozvieme o 2, 5, ci 10 rokov…

  • trosku paranoia… oni by si ve firme toho traffiku vsimly…

  • A ty si vsimnes trafik na windows 10, ktory posiela komplet telemetriu do microsoftu? Tu sa bavime o prostom .txt subore, ktory je velky sotva 100 KB. Len tak zo srandy si otvor poznamkovy blok vo windowse a napis tam vsetky svoje prihlasovacie mena a hesla zo vsetkych tvojich uctov. Aky velky ten .txt subor bude???

  • dobry IT spravca firmy si to vsimne

  • Ano, proto se take temto „bugum“ obecne rika NSA bugs.

 3. No zatím ať je to jak chce tak se celkem bojím snížení výkonu jako majitel 4.generace procesoru jelikož zatím přecházet nechci na novější. Ale pak by mohli být slevy na procesory kteří mají uměle snížený výkon :D

  • dopad je pouze ve specifickych vecech… sance zneuziti tehle zranitelnosti je veeeeeelmi mala… v podstate se vypni javascript a ses uplne v pohode….

  • Je videt, ze jsi odbornik :-D

  • a keby si vypol cely pocitac, tak si v pohode na 100% :-)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).