Domů » Bleskovky » Intel plánuje představit své první ARMové čipsety do konce letošního roku

Intel plánuje představit své první ARMové čipsety do konce letošního roku

Společnost Intel kraluje se svými procesory v počítačích, noteboocích a konvertibilních zařízeních, zatímco drtivou většinu smartphonů pohání čipsety využívající architektury ARM. Intel se o vstup do mobilního segmentu také pokusil, dokonce výrobcům nabízel své úsporné procesory Atom zdarma ke každému prodanému počítačovému procesoru, ani tato snaha však nedokázala zajistit Intelu v mobilním segmentu takový podíl, aby pro něj byla produkce mobilních procesorů rentabilní.

Trh s mobilními zařízeními nicméně roste rychleji než trh s počítači, a proto se Intel pokusí o návrat, byť tentokráte zvolí jinou cestu. Namísto vlastních x86 bude produkovat ARMové čipsety, a to na základě dohody se společností ARM Holdings z loňského roku. S prvními mobilními čipsety Intelu postavenými na architektuře ARM bychom se mohli setkat už na konci letošního roku, alespoň to Intel naznačil na konferenci ARM Tech Con 2017.

Vlajkovou lodí Intelu v mobilním segmentu má být 10nm čipset s procesorem taktovaným na 3,5 GHz, který by měl konkurovat nejlepším čipsetům od Qualcommu a Samsungu – obsahovat má 100 milionů tranzistorů a vestavěný LTE modem. Kromě toho Intel pracuje na 22nm čipsetu pro mainstreamová zařízení.

S procesory postavenými na architektuře ARM se budeme v budoucnu setkávat nejen ve smartphonech, ale i v počítačích; ještě letos by měla přijít první zařízení se systémem Windows 10 on ARM poháněná Snapdragonem 835. V budoucnu by jejich motorem mohl být i ARMový procesor od Intelu, Intel však zatím takové ambice nemá – namísto vlastních čipů se chce stát pouze výrobcem pro ostatní OEM.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments