Domů » Bleskovky » Intel: Do Vánoc dorazí velmi levné notebooky a tablety s Haswellem

Intel: Do Vánoc dorazí velmi levné notebooky a tablety s Haswellem

Intel se chystá s novou generací procesorů výrazně zasáhnout mezi mobilní zařízení. Server ZDNet informoval, že Intel očekává velmi levná zařízení s procesory Haswell  na trhu do letošních Vánoc. CEO Intelu, Brian Krzanich, ceny upřesnil. Podle jeho očekávání budou tablet (nejspíše s čipy CloverTrail) začínat na 99 dolarech (2 000 korun), notebooky s procesory Haswell na 299 dolarech (6 000 korun) a hybridní zařízení mezi notebookem a tabletem začnou s cenou na 349 dolarech (7 000 korun). Jedná se o ceny orientační a je nutné počítat s tím, že u nás po připočtení DPH a cla budou zařízení dražší.

  

Intel začal dodávat nové čipy během podzimu a slibuje s nimi až padesátiprocentní zvýšení výdrže baterie, podle způsobu užívání zařízení. Nové procesory jsou velmi důležité pro tablety s Windows 8, které potřebují optimalizovaný hardware na delší výdrž, aby bylo možné provozovat plnohodnotný počítačový systém na tenkém a lehkém zařízení. Nalezneme je například v tabletu Surface Pro 2, u kterého Microsoft slibuje značné zlepšení výdrže, která byla jednou z největších slabin první generace. Procesory Haswell ukazují dobré výsledky i u produktů firmy Apple, poslední generace 13 palcového MacBooku Air dokáže bez potřeby nabití pracovat až 12 hodin, čímž dohání ve výdrži mobilní zařízení postavené na architektuře ARM.

David Podzimek

7 komentářů

 1. Ty kulaté přepočty z dolarů v současné době, jsou už dost zkreslující. Ono nějakých 5650 a 6600 korun je oproti 6000 a 7000 docela znatelnej rozdíl.

  Ceny s DPH i clem se dají čekat do 7500Kč a někde kolem 8500 Kč

  • David Podzimek

   Je pravda, že poslední měsíce bude průměr dolaru spíše 19,50 než 20 korun (krátkodobé snížení obvykle zvedne jen marži dovozce), ale známe převod dolar > euro, ze kterého se často dělají naše ceny. Řada výrobců se při tom zrovna neřídí kurzem.

  • Jj, USD = Euro a Euro se přepočítává za 30Kč, bohužel.

  • Nevím, co jsou to za kalkulace, stačí se podívat na konkrétní zařízení. Mě teď zajímají 8palcové tablety s Windows a Intelem o kterých koneckonců mluví i článek. Když se podívám z téhle kategorie na předešlý model, tak je to Acer Iconia W3 – zahajovací cena 379 dolarů, u nás se začal prodávat za necelých 9 tisíc. Pak se snížila cena na 299 dolarů a po tomhle snížení se da koupit za 7,5 tisíc i méně. Myslím, že je to docela ilustrativní příklad.

 2. Žiadne Haswell zariadenia za 99 dolárov nebudú. Za 99 majú byť android tablety s CloverTrail+. S Bay Trail majú byť tablety drahšie(podľa toho či budú mať free android alebo licencovaný W8). A áno za 300 dolárov a viac by nejaké Haswell zariadenia mali byť ale do Haswell procesorov počíta Intel aj rodinku Celeronov, Core procesory za tu nečakajte.

 3. „MacBooku Air dokáže bez potřeby nabití pracovat až 12 hodin, čímž dohání ve výdrži mobilní zařízení postavené na architektuře ARM.“

  Tak jednak MB Air ma haswell a o takovem vykonu se muze ARMu jenom zdat ve velmi vlhkych snech. ARMu se muze leda zdat i o vykonu a energeticke efektivite baytrail atomu. Pokud 60x rychlejsi haswell dohani v dobe na baterku ARM, tak je nekde neco spatne:)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).