TOPlist

I rezistivní displeje v komunikátorech zvládají multitouch, a jak dobře! (video)

Domovská stránka webu SMARTmania.cz

I klasické rezistivní displeje v našich komunikátorech v zvládají multitouch, a jak dobře!Včerejším dnem skončil Mobile World Congress, který nám přinesl spoustu zajímavých novinek a zařízení. Své umění zde ale neprezentovali jen výrobci komunikátorů, velkou pozornost na sebe poutali i výrobci samotného hardware. Včera jsme si představili novou platformu od Texas Instruments a dnes tu máme ještě zajímavější objev. Francouzská společnost Stantum na MWC prezentovala zcela novou softwarovou(!) technologii, díky které je možné využívat multidotekového ovládání na rezistivních displejích, kterými jsou vybaveny i Pocket PC se systémem Windows Mobile.

Výrobce dokázal vyvinout unikátní framework TouchPark, a který dokáže na běžných rezistivních displejích rozeznat několik doteků najednou, a to se dříve hovořilo o tom, že tyto displeje multitouch prostě nezvládnou. TouchPark obsahuje několik různých aplikací, které umožní výrobcům možnosti této technologie naplno otestovat, ostatně stačí se podívat na přiložené video.

-

K tomu, aby bylo možné TouchPark framework spustit je zapotřebí speciální firmware výrobce označovaný jako PMatrix. PMatrix dokáže rozeznat neomezený počet současných doteků, přičemž displeje se můžete dotýkat zcela libovolným předmětem. Díky softwarové úpravě od Stantumu displej mnohem lépe rozpozná, zda na něj klikáte prstem, stylusem nebo po něm třeba kreslíte štětcem. Framework dokonce dokáže ve třech stupních intenzity rozpoznat sílu doteku (údaje vyhodnocuje na základě velikosti plochy předmětu, například prstu, který se obrazovky dotýká). Pokud k displeji prst přiložíte slabě, bude se ho vždy dotýkat jen malá část polštářku, čím ale budete více tlačit, tím větší plocha bude na displeji polštářkem zabrána a framework na základě toho vyhodnotí výslednou sílu; geniálně jednoduché a perfektně funkční.

-

Stantum na MWC prezentoval zařízení pracující s čipovou sadou od OMAPu, ale PMatrix dokáže pracovat i na procesorech Intel Xscale, Freescale či ST Nomadic. Mezi aktuálně podporované operační systémy (pro které je dostupný testovací framework) patří kromě Windows Mobile také Symbian a Android. Pro plnohodnotnou funkcionalitu (například při nasazení v běžných komunikátorech) by samozřejmě bylo potřeba provést i drobné hardwarové úpravy, největší podíl na funkcionalitě má ale až samotný software výrobce. Bylo by ale velmi dobré, kdyby si Stantumu některý z výrobců Windows Mobile komunikátorů všimnul a společně by uvedli na trh zařízení, které by multitouch technologii dokázalo alespoň v některých aplikacích využít, i když možnosti jsou daleko rozsáhlejší, ostatně obrázek si o tom můžete udělat sami z přiloženého videa. A pokud vás zajímá, jak vlastně rezistivní displeje fungují, mrkněte se do tohoto článku.

Zdroj: Engadget.com

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku