Nový Asus ZenFone 6 láká na špičkovou výbavu a příznivou cenu. Zjistěte o něm více!

Domů » Články » I rezistivní displeje v komunikátorech zvládají multitouch, a jak dobře! (video)

I rezistivní displeje v komunikátorech zvládají multitouch, a jak dobře! (video)

I klasické rezistivní displeje v našich komunikátorech v zvládají multitouch, a jak dobře!Včerejším dnem skončil Mobile World Congress, který nám přinesl spoustu zajímavých novinek a zařízení. Své umění zde ale neprezentovali jen výrobci komunikátorů, velkou pozornost na sebe poutali i výrobci samotného hardware. Včera jsme si představili novou platformu od Texas Instruments a dnes tu máme ještě zajímavější objev. Francouzská společnost Stantum na MWC prezentovala zcela novou softwarovou(!) technologii, díky které je možné využívat multidotekového ovládání na rezistivních displejích, kterými jsou vybaveny i Pocket PC se systémem Windows Mobile.

Výrobce dokázal vyvinout unikátní framework TouchPark, a který dokáže na běžných rezistivních displejích rozeznat několik doteků najednou, a to se dříve hovořilo o tom, že tyto displeje multitouch prostě nezvládnou. TouchPark obsahuje několik různých aplikací, které umožní výrobcům možnosti této technologie naplno otestovat, ostatně stačí se podívat na přiložené video.

-

K tomu, aby bylo možné TouchPark framework spustit je zapotřebí speciální firmware výrobce označovaný jako PMatrix. PMatrix dokáže rozeznat neomezený počet současných doteků, přičemž displeje se můžete dotýkat zcela libovolným předmětem. Díky softwarové úpravě od Stantumu displej mnohem lépe rozpozná, zda na něj klikáte prstem, stylusem nebo po něm třeba kreslíte štětcem. Framework dokonce dokáže ve třech stupních intenzity rozpoznat sílu doteku (údaje vyhodnocuje na základě velikosti plochy předmětu, například prstu, který se obrazovky dotýká). Pokud k displeji prst přiložíte slabě, bude se ho vždy dotýkat jen malá část polštářku, čím ale budete více tlačit, tím větší plocha bude na displeji polštářkem zabrána a framework na základě toho vyhodnotí výslednou sílu; geniálně jednoduché a perfektně funkční.

-

Stantum na MWC prezentoval zařízení pracující s čipovou sadou od OMAPu, ale PMatrix dokáže pracovat i na procesorech Intel Xscale, Freescale či ST Nomadic. Mezi aktuálně podporované operační systémy (pro které je dostupný testovací framework) patří kromě Windows Mobile také Symbian a Android. Pro plnohodnotnou funkcionalitu (například při nasazení v běžných komunikátorech) by samozřejmě bylo potřeba provést i drobné hardwarové úpravy, největší podíl na funkcionalitě má ale až samotný software výrobce. Bylo by ale velmi dobré, kdyby si Stantumu některý z výrobců Windows Mobile komunikátorů všimnul a společně by uvedli na trh zařízení, které by multitouch technologii dokázalo alespoň v některých aplikacích využít, i když možnosti jsou daleko rozsáhlejší, ostatně obrázek si o tom můžete udělat sami z přiloženého videa. A pokud vás zajímá, jak vlastně rezistivní displeje fungují, mrkněte se do tohoto článku.

Video: Rezistivní multi-touch displej

Zdroj: Engadget.com

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytrých zařízení, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů. Máte zájem o spolupráci? Ozvěte se na redakce@smartmania.cz.

33 komentářů

 1. YAMATO (neregistrovaný)

  Ještě k čemu ten slavnej multitouch použít.

 2. Jiří Hrma (neregistrovaný)

  Využít se dá ke spoustě věcí… od prohlížeče obrázků, internetového browseru či dalších specifických aplikací.

 3. Standa (neregistrovaný)

  Už se těším, jak všichni touch-znalci, kteří po uvedení kapacitního řešení Applem rychle překabátili a považovali rezistivní cestu u WM jako zastaralou, budou muset v případě rozšíření překabátit znova a honem propagovat rezistivní řešení jako to lepší – vždyť to zvládá tolik věcí oproti tomu hloupému Apple a navíc je to levnější!.
  Jinak hardware displeje a dotekové vrstvy vždycky umožňoval více doteků, záleží jen na implementaci výrobce.

 4. N3o21 (neregistrovaný)

  Otázkou je… Budou nové displeje lépe citlivé než ty současné. Kapacitní řešení má výhodu ve velké citlivosti, kdy není třeba žádný tlak. Nějaké multitouch není nejdůležitější.
  Pokud tohle opravdu dobře vychytají, tak bude řešení pomocí odporového displeje opravdu skvělé.

 5. YAMATO (neregistrovaný)

  Jiří, šlo by nějak konkrétně praktické využití multitouch? Zatím mi vše, co jsem na iPhonu viděl, připadalo spíš jak zbytečné machrování, které lze udělat lépe (třeba přiblížení obrázku á la iPhone vs řešení HTC…z mého pohledu je HTC podstatně lepší).
  Kapacitní displaye…skvělé, jak jsou citlivé, ještě lepší, že jsou odolnější…ale co zima, co rukavice, co třeba když chci něco kreslit (pro mě už nepostradatelná věc)?

 6. Sir Andrew (neregistrovaný)

  Kapacitní display není název toho softwaru, ale techlonogie hardwaru, takže máš s Touch Pro smůlu.

 7. nirman (neregistrovaný)

  Resit moznosti vyuziti muzete ale tezko nekdo muze rict, ze to je zbytecne. Kdyby ted bylo dost zarizeni s WM s touhle moznosti, tak nas z XDA urcite prekvapi. Me na pohybove cidlo zdaleka nenapadlo tolik moznosti vyuziti jako z XDA nakonec prislo (a prichazi).

 8. Standa (neregistrovaný)

  No prý je třeba jakási hardwarová úprava, takže stávající pda mají nejspíš smůlu.
  Pokud to např. nepůjde tak lehce jako zdvojnásobení ramky na Unim…

 9. AndyS (neregistrovaný)

  Zkuste nekdo nekde najit JAKA HW uprava velmi by mne to zajimalo. Jinak multitouch na rezistivnich displayich je stara vec – mozna sem to tady dokonce nekde i psal – napr u jednoho prumysloveho ovladaciho pultu s rezistivni touch se pro vstup do servisni nabidky pouzival CTYRdotyk do rohu rezistivky – vsechny 4 rohy stisknout soucasne.

 10. Radek Hulán (neregistrovaný)

  Rezistivní displeje jsou samozřejmě lepší než kapacitní, proto se používají ve většině zařízení, přestože jsou výrobně dražší. Rezistivní displej totiž funguje vždy a všude, s mokrou rukou, zpocenou, s prstem, se stylusem, propiskou, navíc je mnohem přesnější.
  Kapacitní displej nedokáže poznat dotyk přesně, a navíc je potřeba opravdu jen ten prst, jinak nefunguje. Ohledně citlivosti ukázalo HTC na Touch HD, že může být (téměř) identická kapacitnímu displeji, aniž má jeho negativa. To je ideální cesta, byť výrobně drahá.
  Apple přišel s kapacitním displejem proto, že je výrobně levnější a jeho marže jsou prostě brutální. Kapacitní displej je primitivní, stará a levná technologie, která se používá třeba ve výtahu (nejnižších řadách). Průser je, že v takovém výtahu se člověk s rukavicí nerozjede…
  No a zbytečný multitouch je pochopitelně navíc jen otázkou naprogramování software. Jestli je lepší rotovat fotku uděláním půlkolečka jedním prstem nebo složitým rotováním dvou prstů je asi jasné – jeden prst je snazší.
  Apple se tradičně soustředí na kraviny, které nemají žádný praktický význam, třeba multitouch na malém displeji, a protože podobné kraviny žádný rozumný výrobce nemá (proč také), tak na to soustředí svůj marketing a pár ovcí tím oblbne pro.

 11. hewlo (neregistrovaný)

  Kapacitni displej je mnohem mnohem lepsi a to nejsem priznivcem iphonu, ale ovladani iphonu je temer dokonale o tom si nase hracky typu HTC a jinych plastovych udelatek muzou nechat zdat at se vam to libi nebo nelibi….

 12. Radek Hulán (neregistrovaný)

  „Kapacitni displej je mnohem mnohem lepsi“ – pokud tím myslíš pro výrobce, protože je mnohem mnohem levnější, pak rozhodně ano. Ale špičkově citlivý rezistivní displej je o něřem jiném, má citlivost, přesnost, ovládání čímkoliv, tedy věci, k o kterých si kapacitní nesmysl může nechat jen zdát.
  Jak jsem psal, kapacitní tlačítka jsou třeba ve výtahu. V těch nejlevnějších řadách…

 13. AndyS (neregistrovaný)

  Nechci se hadat, ale nepouzivaji se ve vytazich spise indukcni (lepereceno snimace reagujici na 50hz vlnu – podobne jako kdysi ony dotekove vypinace na svetlo)? Podobne jako napr ve zvoncich, automatech na potraviny atp ?

 14. Wolfenzi (neregistrovaný)

  Radek Hulán : Sice s tebou téměř ve všem souhlasím, a sám mám blackstone, ale nemůžu souhlasit s tim že je lepší udělat to kolečko na zoom než 2 prsty. 2 prsty na iphone mají možnost to zazoomovat jak moc chceš, zatimco kolečko se zazoomuju vždy stejně.

 15. Standa (neregistrovaný)

  Radek Hulán: co čtu já, tak všude píšou, že rezistivní touchscreen je levnější než kapacitní. Mám blbé zdroje nebo zase soudíš věci podle rovnice „mám to já“=“je to špička“ (tedy do doby, než si pořídíš něco dalšího)?
  A nepiš prosím tě, že Apple se soustředí na kraviny. Tvůj „špičkový“ HD taky není navrhovaný z hlediska ergonomie, ale z hlediska vzhledu…

 16. tslany (neregistrovaný)

  ale přiznejte si to, multitouch opravdu žádně využití v praxi nemá, na to zoomování co tu obhajujete je mnohem lepší přejet stylusem přez posuvník na nástrojové liště než táhnout 2ma prstama nebo jezdit po kolečku

 17. tslany (neregistrovaný)

  pro toto zaměření (grafická editace) se hodí EM dotyková technologie, nedokážu si představit, jak bych měl editovat obrázek na úrovní pixelů s prstem o rozměru 1cm2

 18. vuzi (neregistrovaný)

  Trochu to tady čtu a překvapuje mě, jak si ti, co mají HTC libují v ovládání kolečkem nebo lištou a ti, co mají iPhone ve dvou prstech. Bůh mi nadělil dar nestrannosti, takže ikdyž mám HTC Touch Diamond, můžu posoudit, co je lepší. Samozřejmě je to opět jen můj názor. Můj kamarád má iPhone a já mám zmíněný Diamond. Jsem teda student a občas potřebuju tahák, takže mám Diamonda v rukávu v pravé ruce když píšeme písemky Mám třeba nafocenou stránku a chci-li přiblížit nějaký text, tak to jen zakroužkuju nebo kolečkem pod displejem přejedu prstem. Učitelka to nepozná. Ale kamarád s iPhonem ? Může použít dva prsty ? To by bylo dost nápadný.. To byl ale jen příklad. Pokud budu Diamond ovládat jednou rukou, můžu v pohodě zoomovat.. Ať už v Opeře nebo v obrázcích, ale jak sám vím (zkusil jsem si to), ovládat iPhone na zoomování jednou rukou je dost obtížný – Držet iPhone a mít při tom nakloněnou ruku tak, že jedete né bříškem prstu, ale spíš (díky náklonu při držení) nehtama a bokem prstů a iPhone to moc nebere.. A teď doufám, že mě slovně neroznesete, páni inženýři

 19. Stopa (neregistrovaný)

  povodne som si tu nechcel registrovat ucet ale neodolal som
  vuzi: davam ti 3 moznosti: 1) kamarat aj s iphonom je vymysleny (resp situacia, to je jedno) – kedze je toto internetova diskusia priklanam sa k tejto moznosti
  2)kamarat ma iphone 2 dni max
  3)kamarat je magor najvyssieho kalibru
  preco? zoomovat sa da aj dvojklikom….
  a tiez ku kauze rukavice/mokre ruky: odpovedat na telefonat sa da aj pomocou aplikacie mcoolphone, prudky pohyb rukou a volas, a ked chce clovek vytocit nejake cislo tak nevidim problem v utreti ruky a naslednom volani

 20. vuzi (neregistrovaný)

  Asi tě zklamu, ale kamarád má iPhone asi rok teď (takže 2G). Navíc, pokud bys to četl, tak jsem nepsal o tom, jak se s tím dělá jemu, ale mě a byl to můj názor a moje zkušenost. Ohledně dvojtýho tapu – to jsem nevěděl, tady se spíš diskutuje o multi-touch ovládání. Btw, že ty máš iPhone a jsi strašně rád ?

 21. vuzi (neregistrovaný)

  to Peris:
  Moc šikovnej kluk, ale to byl příklad, co mě napadl.. Kdybych už tahákoval, tak znám daleko vymakanější způsoby

 22. Stopa (neregistrovaný)

  ano, mam iphone a uplne mi vyhovuje
  a pise sa o tom ake neprakticke je mat multitouch, avsak ako som napisal, daju sa multitouch ukony riesit aj bez neho. Inak je to dost divne, ze ma tak dlho iphone a nevie o dvojkliku, ja som po jeho obdrzani hned prebehol fora aby som zistil aspon zaklady ovladania (kde dvojklik urcite patri)

 23. Stopa (neregistrovaný)

  aha, takze dufam ze si o tom dvojkliku vedel sice pouzitelnost je pri pinch-to-zoom minimalna ale ako vidim, tak vyuzitie si najde

 24. Standa (neregistrovaný)

  Může mi Radek Hulán potvrdit svá tvrzení nebo se opět zakládají na lžích, takže se klasicky brání ignorací?

 25. yaqwsx (neregistrovaný)

  Některé věci se s multitouchem ovládají lépe, ale na úkor „pohodlného“ ovládání jednou rukou. Za multitouch ve WM bych byl rád, ale výrobci by museli zachochovat i ovládání monotouchem (jak se tomu vlastně říká?).
  To Radek Hulán: Nepoužívá se ve výtazích náhodou technologie dotyku zvaná mechanické tlačítko?

 26. Radek Hulán (neregistrovaný)

  Výtahy s mechanickými tlačítky jsou samozřejmě mnohem lepší, ale moderní směry designu velí ať se použije sklo a kapacitní tlačítka.
  V zimě s rukavicí nebo s hromadou tašek (nákup) se pak člověk nemá šanci rozjet
  Re: Standa – nevím na co reagovat, napsal jsem svůj osobní názor, tvůj názor se může lišit (a mě je to lhostejné).

 27. Standa (neregistrovaný)

  Radek Hulán: osobní názor můžeš napsat např. o vzhledu zařízení, což je samozřejmě subjektivní. Ale pokud převracíš ve svůj prospěch obecně známý fakt (rezistivní je levnější než kapacitní, nikoli naopak), není to osobní názor, ale lež.

 28. Stopa (neregistrovaný)

  ale co sa s multitouchom ovlada horsie? dvojklik je aspon podla mna minimalne rovnako pohodlny ako robenie spiraly, multitouch scrollovanie je tiez iba „+“ ktore nema monotouch (ak je to spravny vyraz) obdobu, ostatne vyuzitia multitouch su prakticky len v hrach, ale asi nik nebude hrat na mobile, ked ma jednu ruku zaneprazdnenu
  takze nevidim kde je okradany „monotouch“

 29. Radek Hulán (neregistrovaný)

  @Standa – špičkově provedená rezistivní technologie jako má HTC Touch HD (citlivostí se téměř rovnající technologii kapacitní, ale bez jejích negativ), má dle mých informací vyšší výrobní cenu. Více k tomu není asi potřeba dodávat.
  Pokud jsi fanatická ovce a nesneseš tuto informaci, Steve s tebou

 30. Standa (neregistrovaný)

  Pominu to, že nesouhlas s tebou znamená být fanatickou ovcí (klasika) a přejdu k věci.
  Zveřejni prosím odkaz ke svým informacím, já totiž nacházím jen fakta přesně opačná. Rád se nechám poučit, případně zveřejním to, co jsem našel já.
  A neboj se, nemíním na mocný HD házet špínu. Vždyť nikdo, kdo se svezl na módě touch přece není ovce, ale člověk s vlastním názorem … I já ho budu vlastnit.

 31. Standa (neregistrovaný)

  K Hulánovi. Je to klasika, prvně lže, a když je usvědčen, nazve tě pubescentem, a pak přestává komunikovat. Tady na SM to není první zkušenost …

 32. Daidalos (neregistrovaný)

  Nechci nic říkat,ale v tomto článku píšu něco jiného : http://www.ce4you.cz/news/detail.asp?n=468
  Že naopak rezistentní jsou levnější,tak co to kecáte?

 33. Standa (neregistrovaný)

  No nevím, jak dalece znáš Radka Hulána, ale on vždy překrucuje fakta a lže. Si zvykneš.
  To že jsem po něm chtěl vysvětlení a důkaz svědčí jen o mé naivitě…

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *
Sahifa tracking pixel