- Hodinky Huawei Watch D2 přináší chytré měření krevního tlaku
- Druhá generace nabízí přesnější měření a příjemnější ergonomii
- Výsledky z chytrých hodinek jsme porovnali s profesionálním tlakoměrem Omron
Drtivá většina dnešních chytrých hodinek a vlastně i fitness náramků umí měřit srdeční tep, stejně jako třeba úroveň okysličení krve. Některé pokročilejší, kupříkladu Huawei Watch GT 5 Pro, pak zvládnou měřit i ztuhlost tepen. Ale právě Huawei jde v oblasti zdravotních metrik ještě dál a u svých hodinek nabízí dokonce i měření krevního tlaku.
Huawei Watch D2 a měření tlaku
Příkladem takového zařízení je Watch D2, již druhá generace čtverhraných hodinek, která se specializuje na měření tlaku. Ty využívají kombinaci optických a elektrických senzorů, které dokáží detekovat změny v proudění krve.
Nicméně pro měření tlaku je důležitý stisk u tepny. Huawei Watch D2 pro tyto účely využívají malou vzduchovou manžetu přímo v řemínku hodinek, která se nafoukne podobně jako klasický tlakoměr, tzv. tonometr. Této metodě říkáme oscilometrická, krevní tlak se odhaduje na základě tlakových změn v tepně při stisku nafukovací manžety.
Manžeta obepne vaši paži a v různých úrovních tlaku zaznamenává průtok krve. Jde o celkem nenáročnou metodu měření, se kterou se setkáte často u praktického doktora při běžném vyšetření, ale třeba i v nemocnici. Oscilometrické tonometry si můžete pořídit i domů, k nejoblíbenějším výrobcům patří japonský Omron.
Srovnání s loňskou generací
Loňská generace hodinek sázela na stejnou technologii nafukovací manžety. Rozdíl je jednak v novějších senzorech u Watch D2 a také v konstrukci manžety. Zatímco u první generace byla manžeta pevnou součástí řemínku, u druhé generace je k řemínku jakoby připevněna.
Rozdíl v samotných výsledcích by neměl být nijak skokový, nicméně hodinky jsou díky tomu výrazně pohodlnější na ruce a působí i civilnějším dojmem. Watch D2 tak můžete využívat jako běžné hodinky – čemuž výrobce uzpůsobil i design – se skvělou vychytávkou pro měření tlaku.
Jak se měří krevní tlak?
Postup je velmi jednoduchý a nevyžaduje žádné další příslušenství. Hodinky máte na ruce běžně i několik dní, protože se chlubí až 6denní výdrží. Jakmile chcete manuálně změřit tlak, stačí spustit měření na displeji hodinek. Následně se nastavíte do polohy, kdy ruku s hodinkami máte křížem k protilehlému ramenu a druhou rukou si podpíráte ohnutý loket.

Samotný proces pak probíhá zhruba 30 sekund a hodinky během toho nafukují manžetu až do stavu, kdy vypočítají tlakové změny v proudění krve a výsledky zaznamenají. Platí, že tlak byste měli měřit vždy po 5 minutách v klidu, ne hned po fyzické aktivitě. Po celou dobu měření byste se neměli hýbat, sedět s nohama do pravého úhlu a normálně dýchat.
Kromě manuálního měření umí Watch D2 měřit tlak i ve spánku, kdy nafukování vzduchové manžety není tak výrazné, takže vás to ze spánku nebudí, ale výsledky zase nejsou tak přesné. V mobilní aplikaci si pak můžete nastavit upozornění v různých intervalech během dne anebo připomínku měření hned po probuzení, kdy je tělo nejvíce v klidu.

Nejběžnější krevní tlak zdravého člověka se udává kolem hodnoty 120/80 mmHg, případně 90/60 mmHg, což je bráno jako nižší tlak v normě. Naopak pokud se váš tlak přehoupne dolů či nahoru přes tyto hodnoty, lze hovořit o hypotenzi (nízký tlak), respektive hypertenzi (vysoký tlak). Zároveň můžete během dne na těle sledovat výrazné výkyvy krevního tlaku, které způsobuje alkohol, nikotin, kofein, strava bohatá na sodík nebo dehydratace.
Protože je krevní tlak proměnlivý, z několika měření zpravidla nedostanete totožné výsledky. Huawei u svých hodinek prezentuje odchylku v rozmezí ±3 mm Hg, což zhruba odpovídá srovnání s tonometrem Omron M7 Intelli IT, který jsme při testování používali.

Krevní tlak jsem si na hodinkách i tlakoměru měřil 10×, vždy v různých fázích dne, například po probuzení, po vypití kávy, po obědě, večer během odpočinku a tak podobně. Výsledky se od sebe lišily: zatímco tlakoměr stabilně naměřil můj tlak 113–122/74–80 mmHg, hodinky se málokdy přehouply přes hranici 110/75 mmHg. Tím pádem evidentně podměřovaly můj skutečný krevní tlak.
Levá pravá, je to jedno
Ještě mě ale zajímalo, jak si hodinky poradí s přesouváním z levé ruky na pravou. Protože zatímco lékař vám v drtivé většině případů měří tlak na levé ruce (je blíž srdci), náramkové hodinky celá řada uživatelů (většinou leváci) nosí na pravé ruce. Nicméně hodnoty z tlakoměru byly na pravé ruce o něco nižší, zatímco Huawei Watch D2 měřily na pravé i levé ruce takřka totožné hodnoty. A to je dobrá zpráva.
Jako člověk v relativně nízkém věku jsem u doktora nikdy problém s krevním tlakem neměl a smíšené hodnoty z hodinek a tonometru jsou pro mě tak spíše orientační – to znamená, že rozdíl nenasvědčuje ničemu závadnému. Ovšem pokud by hodinky využíval člověk s vysokým tlakem, je možné, že budou ukazovat nižší hodnoty, v kterémžto případě bych doporučoval výsledky konzultovat s lékařem, případně porovnat s profesionálním oscilometrickým zařízením.
Cena a dostupnost
Huawei Watch D2 se u nás v Česku již oficiálně prodávají, a to za cenu 9 999 Kč včetně DPH. K mání jsou v černé verzi s řemínkem z fluoroelastomeru, případně bílé v provedení z umělé kůže. Součástí ceny je i záruka na výměnu nafukovací manžety na 1 rok.