Huawei už 6 let pracuje na náhradě Androidu. Kvůli Íránu se možná brzy bude hodit

Noviny South China Morning Post přinesly zajímavou zprávu. S odkazem na „čtveřici lidí informovaných o plánech společnosti“ tvrdí, že Huawei již šest let pracuje na vlastním operačním systému. Tyto spekulace se objevovaly již dříve, nicméně zpráva čínských médií je nyní velmi aktuální kvůli vývoji ohledně vyšetřování Huawei v USA.

Huawei totiž v současné době čelí obvinění, že i přes sankce dodává své výrobky do Íránu. Za to mu hrozí v případě prokázání od USA tvrdý postih. Ten už dopadl na taktéž čínské ZTE, které nesmí 7 let používat žádné americké technologie, včetně například procesorů Snapdragon.

Huawei má na rozdíl od ZTE vlastní čipy, takže z hardwarového hlediska by na tom nebyl tak špatně. Problém je, že sankce zřejmě znamenají i konec Google Mobile Services a tedy v podstatě i Androidu.

Nedokonalá náhrada z donucení

Omezení přístupu k Androidu je pro jakéhokoliv výrobce smartphonů (samozřejmě kromě Applu) velmi kritické, možná až zničující. Proto začal Huawei v roce 2012 kvůli vyšetřování ZTE vyvíjet vlastní záložní systém. Na systému se údajně pracuje ve Skandinávii a na jeho vývoji se podílí bývalí inženýři Nokie. A po šesti letech už je údajně i celkem použitelný.Nepřehlédněte

Dopadne Huawei stejně jako ZTE? Ministerstvo spravedlnosti USA rozjíždí vyšetřování

Slovíčko „celkem“ je však podstatné. Systém samozřejmě nenabízí tolik možností jako Android, ale hlavně mu chybí aplikace třetích stran. Ne že by je nepodporoval, ale prostě jich je minimum, mimo Čínu pravděpodobně žádné. To je samozřejmě dáno i utajeným režimem vývoje, nicméně ani po zveřejnění by to nebylo o moc lepší. Android už prostě v dnešní době není možné překonat, což si uvědomil například i Microsoft.

Proč se tedy Huawei vůbec pokouší? Podle tvrzení čínských zdrojů jde skutečně o poslední záchrannou pojistku. Pokud by Huawei prohrál spor v USA a definitivně přišel o Android, mohl by nabídnout alespoň něco. Na rozdíl od ZTE, pro nějž může být americký postih zcela zničující.

Pokud se ale Huawei dokáže postihům USA ubránit, tento systém pravděpodobně nikdy světlo světa nespatří. To nepřímo potvrdil i CEO Honoru Zhao Ming. Ten řekl, že „Huawei (mateřská společnost Honoru) je nepochybně vývoje vlastního OS schopný, avšak není to třeba, neboť velmi blízce spolupracujeme s Googlem a chceme využívat Android“.

Autor článku
Tomáš Krompolc
Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku