Domů » Bleskovky » Huawei P10 a P10 Plus: Premiéra v březnu nebo dubnu

Huawei P10 a P10 Plus: Premiéra v březnu nebo dubnu

Šéf spotřebitelské divize společnosti Huawei – Yu Chengdong prozradil, kdy bychom se měli dočkat oficiálního představení nových vlajkových modelů P10 a P10 Plus. Podle jeho slov budou obě novinky odhaleny buď v březnu, nebo v dubnu letošního roku. Přesný termín zatím výrobce řeší, nicméně je jisté, že to bude v jednom z těchto měsíců.

Zatímco Huawei P10 má nabídnout klasický design (více informací), model P10 Plus nabídne na obou okrajích zaoblený displej. Oba smartphony má podle posledních spekulací pohánět osmijádrový čip HiSilicon Kirin 960 s taktem 2,3 GHz (GPUMali-G71), o zobrazování se pak postará 5,5″ Quad HD panel. Počítá se také s 6 GB RAM a 64/125/256GB interní pamětí.

Huawei P10
Takto by měl vypadat Huawei P10 a Huawei P10 Plus

U „pé-desítek“ se rovněž očekává umístění čtečky otisků prstů na zadní straně a duálním Leica fotoaparátem s optickou stabilizací obrazu. Pod displejem pak najdeme klasické domovské tlačítko a dvě senzorové klávesy. Operační systém Android 7.0 bude tradičně doplněn novou verzí uživatelského prostředí EMUI, později se rovněž počítá s uvolněním aktualizace na aktuální Android 7.1.1.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

113 komentářů

 1. Tak pokud dají HW syst. čudly, čtečka na záda nedává smysl….

  • Věř mi že je to mnohem lepší , přítelkyně má Galaxy A5 2016 a ta čtečka ve předu je hrůza , i ona říká že na mém honoru je ta čtečka lépe umístěna :)

  • Nesmysl, i průkopník LG sklopil uši a vrací ovl. prvky kam patří. Na čelo a boky:-) Vztahu nechce nikdo ovládat systém.

  • To by mě zajímalo, kdo Ti dává právo mluvit za ostatní, když tvrdíš, že nikdo…..

  • Spíše co. Ergonomie, praxe, selský rozum, logika.

  • Čtečka otisků patří samozřejmě zepředu. Už se to tady probíralo tolikrát. Ale pro rekapitulaci. Čtečka zezadu může být problém v některých držácích, je hůře dostupná. Čtečkou zezadu neodemknu mobil přes čtečku, leží-li na stole, to u čtečky zepředu není žádný problém. Předpokládám samozřejmě že mobil leží displejem nahoru. Další problém, pokud má mobil bezdrátové nabíjení a chci jej odemknout přes čtečku a nechci jej zbytečně zvedat je abych se mrknul kdo mi co napsal, atp. U čtečky zezadu je problém. Když to shrnu. Z hlediska různých scénářů je čtečka zepředu nejlepší řešení, tedy pokud je na mobilu jen jedna. Použití čtečky zezadu je ve více situacích nemožné,nebo komplikované.

  • V tom všem máš pravdu, ale je taky potřeba podívat se na to z jiného úhlu. Třeba konkrétně u tohoto smartphonu nemá cenu řešit, že se čtečkou vzadu si neodemkneš zařízení, když je na bezdrátové nabíječce, když bezdrátové nabíjení nemá. Zkrátka určovat, které umístění je správné, je nesmysl, protože každému ergonomicky vyhovuje jiné umístění. Třeba já nedávám smart do žádných držáků, ani nemám potřebu jen tak ho odemykat, když jdu okolo, protože prostě všechno počká, až budu mít v klidu čas. Je to dost o prioritách a individuálních potřebách.

  • shepii (neregistrovaný): Ano, ale mobily se nedělají pro jedince,resp. čtečka by měla být na místě které je nejvhodnější, nejdostupnější a to za různých situací.
   Musíš pochopit, že čtečka zezadu má jistá omezení, což čtečka zepředu nemá. Tobě tedy vadit nemůže, když bude čtečka zepředu (mobil totiž odemkneš ve všech tvých případech se čtečkou zepředu, jako se čtečkou zezadu).
   Pomineme-li tedy bezdrátové nabíjení, pořád tady máme mobil ležící na stole, kdy zase pro skupinu lidí, kteří mobil ležící na stole odemykají je čtečka zepředu lepší řešení. A do třetice pak jsou tady ty držáky, kdy pro tebe čtečka zezadu problém nebude, ale pro jiné, kteří odemykají mobil v držáku to řešení čtečky zezadu horší. Pokud se vybírá nějaké řešení něčeho, tady konkrétně umístění čtečky a jsou možnosti použití na různých místech, mělo by být vybráno takové místo, které bude vyhovovat v různých situacích nejvíce. A to je právě umístění zepředu.

  • No vidíš, mně zrovna zepředu nevyhovuje, i když má jen samé výhody. Zkrátka je mi příjemnější odemykat ukazováčkem vzadu, než si vylamovat palec vepředu (nehledě na to, že v mém případě ani není fyzicky možné mít čtečku vepředu). Chápu, že se smartphony nedělají pro mě, ale určitě nejsem jediný, kdo má takové priority a toho si je výrobce vědom, protože proč by jinak umisťoval čtečku dozadu, když podle tebe jediné správné umístění je vepředu? To by pak byl sám proti sobě a takhle určitě nepodniká nikdo. Zkrátka sto lidí, sto chutí, v tomhle případě není jasné nic, vše záleží na uživatelích a vzhledem k tomu, že jeden z výrobců, kteří volí čtečku vzadu, je světová trojka, tak na tom asi něco bude.

  • shepii (neregistrovaný): Ale to samozřejmě není sto lidí sto chutí. To je základní ergonomie (a mám pocit, ze jsme si to už vysvětlovali, hilt speciální třída). Je to základní umístění ovládajících prvků systému. Ať už na displeji nebo pod. Žádné vylamování palců kvůli čtečce, když jsi těsně před tím „vylamoval“ palec kvůli Home nebo Back.
   A čtečka dnes už samozřejmě není jen čtečka, i už i Google (oproti Apple) pochopil, že je to další ovl. prvek. Samozřejmě někteří výrobci nečekali až se velké G rozhoupe. Ovl. prvky systému na čele, tečka.

  • To správné řešení není podle mě, ale podle čisté logiky. Pokud máš nějaký problém s palcem, budeš právě ta vyjímka a když už máš teda nějaký problém a měl bys čtečku zepředu, odemkceš snad druhou rukou, kterou beztak k ovládání telefonu používáš (pokud máš teda nějaký problém s palcem, který ti nejspíš trochu znemožňuje ovládání jednou rukou). Já mám SGS7 se čtečkou zepředu a nijak palec neohýbám, odemknu v pohodě mobil jednou rukou, nic nelámu. Kromě toho mobily s androidem, používají ovládací prvky, pokud jsou HW, ale také virtuální na displeji umístěny DOLE. S tím máš taky problém v jedné ruce? Pokud ano, asi používáš zase tu druhou ruku, protože je ti používání v jedné ruce znemožněno. Chápu, že je odemykání se čtečkou zezadu o něco lepší, ale to pouze a jenom v jednom konktrétním případě a to odemykání jednou rukou. Pokud chci mobil odemknout jednou rukou, je čtečka zezadu o něco lepší ergonomické řešení, ale jedná se pouze o jeden případ a neznamená to, že mobil se čtečkou zepředu v jedné ruce neodemknu….tak to dělám běžně, dělá to i přítelkyně, která má ruku menší, zvládne to úplně každý, kdo nemá problém s palcem. Čtečku zezadu dávají výrobci hlavně proto, že nemají jinak využitou bradu (HW senzorové klávesy např.). To je ale špatně navržená koncepce mobilního telefonu. Senzorové klávesy zepředu jsou lepší, než virtuální. Nezabírají zbytečné místo na displeji. Za další je tady neustálé honění se za displejem po celé přední ploše a tady je ,,důvod“ pro čtečku zezadu….

  • Nemám nijak chromý palec, mám na něm jen zničený otisk prstu, jinak funguje normálně. Takže telefon ovládám normálně jednou rukou. Ovládací prvky preferuji na displayi, protože jsou výše, než ty hw, která jsou až pod displayem a musím si právě kvůli nim vylamovat palec. Ale to je jen moje věc. Tohle nemá cenu dál rozebírat, každý si zkrátka přijde na své a to mu potom vyhovuje. Proto je i nesmysl určovat, jak to má být správně. To bys potom mohl psát, že je nesmysl jak je navržené bt v iVěcech, protože nedokáže přenést soubory, protože má být přece navržené tak, aby uspokojilo všechny, takže i ty, co by přenášet soubory chtěli. To samé hw vs. sw tlačítka, vypínací tlačítko atd.

  • xzeit mě tedy téměř cituje, ale co, opakování matka moudrosti, třeba to pomůže k pochopení (i v specifické třídě) :)

  • shepii (neregistrovaný): Ježíši chlape, fyzická. ergonomie a technologická implementace je přeci něco naprosto odlišného…:-(

  • No a kdybys měl zničený otisk na ukazováčku??? :-) :-)….JAJ!!
   Čtečka zezadu je defacto použitelná pouze pro ukazováček, prostředníček je už horší.

   Čtečka zepředu je použitelná v případě držení mobilu v pravé ruce pro palec pravé ruky, a defacto pro všech 5 prstů levé ruky :-), takže máš obrovský výběr. Ovládací prvky na displeji. Aha. Ano, pokud má mobil 1cm bradu, jsou asi o 5 mm výše, než senzorové klávesy např. u Samsungu. Obrovský rozdíl mezi použitelností a nepoužitelností. Jsem zvědav, co budeš tvrdit, až bude mít mobil displej přes celou čelní plochu, kdy budou rámečky okolo displeje pár desetin mm i dole. :-) Pak budou virtuální ovládací prvky stejně nízko, jako senzorové na samsungu, ne-li níže. Ale pro tebe to bude určitě OK!.
   Za další, ovládáš mobil jednou rukou vždy? Já ovládám mobil jednou rukou tak jak to lze, ale myslím si, že mobily s úhlopříčkou 5 a více palců se dají pohodlně ovládat až ve dvou rukách a tam je už celkem jedno, kde ovládací prvky jsou. Každopádně v jedné ruce nemám problém s žádnou senzorovou klávesou. Ten nastává až při práci s mobilem, kdy nedosáhnu palcem na část displeje, kde potřebuji.

  • Kdybych měl zničený otisk na ukazováčku, tak bych nepoužíval čtečku, to je vcelku jednoduché. Je to přidána hodnota, ale nic bez čeho bych nedokázal žít. Těch pět prstů levé ruky si předpokládám napsal jen jako pobavení, protože snad nemůžeš myslet vážně, že bys držel smartphone v pravé a odemykal ho malíčkem levé ruky. SW tlačítka mi také pokaždé nevyhovují, některé smartphony je právě mají skoro stejně nízko, jako hw tlačítka, ale vyhovující se většinou najde. Teď mám pětipalec a ten lze ještě ovládat jednou rukou celkem pohodlně, ale větší bych už asi musel oběma. No a pokud jde o bezrámečková řešení, tak tam se uvidí až se mi nějaké dostane do ruky. Ale pokud je tohle budoucnost, tak se budu muset nějak přizpůsobit. Uvidíme.

  • Myslím to vážně. V případě čtecky zepředu můžeš na druhé ruce použít bez větších problémů i malicek. Kdyby třeba neměl na zbylých prstech dobrý otisk. Ale i se čtečkou na zádech můžeš relativně v klidu použít všechny kromě palce. Kdybys třeba neměl otisk na ukazovacku /prostrednicku ruky ve které držís mobil.

  • Názory se různí no, tak to je a tak to bude. Ke sjednocení asi nikdy nedojde, to by muselo dojít k jejich pochopení.

   shepii (neregistrovaný): iOS a jeho navržení to je zase jiná kategorie. Nebudeme rozebírat. Snad.

 2. Kvůli čtečce zezadu jsem ten telefon chtěl. Je to naprosto super. Čtečku vepředu nechci, je to krkolomné, nepohodlné. Jedinou výhodu to má při ležení na stole a v držáku.

  • Tak to už jsou dvě výhody. Mám čtečku zepředu na Samsung Galaxy S7 a že by bylo něco krkolomné se říct nedá. Jednoduše. Mobil se čtečkou zepředu odemknu při více situacích, než mobil se čtečkou zezadu.

  • Jj, čtečka ve předu má dvě výhody, proto ji chce vzadu, logika:-)
   A že jsou ovl. prvky systému, které jsou v předu krkolomné a nepohodlné je si myslím revoluční (tady ty jsou jedinci, co nechápu psem revoluční, tak riskuji) názor:-)
   Co na to Apple, Google, Samsung, MS?

 3. Ten HW home button je nesmysl, kdyz je ctecka na zadech, akorat zbytecne kazi design a inklinuje k Samsungu… Design je jinak super az na klasiku – logo/nazev vyrobce na predni strane…

 4. Koukám, že se dostavil pacient. Diagnóza stále stejná, tak třeba zítra přijde nějaký malý pokrok.

 5. Koukam, ze pro uniho a xzeita v souvislosti s cteckou plati: „Vas nepotesim, pani, Dostalova, stale kvoka, stale kvoka…“

  A pritom jsem si tady jiz nekolikrat opakovane prokazali, ze ctacka vepredu je ergonomicky nesmysl.

  • Stačí si přečíst příspěvky výše a zjistíš, že čtečka zezadu je pouze o něco lepší v pohodlnosti při odemykání v jedné ruce. To je jediná její výhoda, která má váhu tak 60:40.

   Ale pak jsou tady situace, kdy je váha 100:0 pro řešení čtečky zepředu a to je odemknutí mobilu ležícího na stole přes čtečku. 80:20 pro použití čtečky zepředu kdy je v nějakém držáku (např v autě, na kole apod.). A dejme tomu že máme mobil s bezdrátovým nabíjením se čtečkou zezadu,který se dobíjí v dobíjecí stanici a chci jej odemknout přes čtečku, aniž bych přerušoval nabíjecí cyklus zvednutím z dobíjecí stanice. 100:0 pro čtečku zepředu.

   Pro čtečku zepředu jsou jasné argumenty a přes některé nejede vlak.

   Někteří to nechápou, takže je jim to potřeba vysvětlit, když neumí logicky uvažovat.

   Ale od toho tady jsme.

  • Xzeite zkus zapojit mozek, jsou i smartphone s odemykáním tak ze si poklepeš na displej a mas ho odemčený třeba takové LG… za další když máš větší mobil než 5,2″ jako S7 co ty máš tak se ovládá čtečka zepředu nejhůře protože palec se k němu snadno nedostane. Další je to ze i Samsung už nebude mít čtečku vepředu ale vzadu, nebo na displeji ale spíše ta první varianta.

  • Martin (neregistrovaný): Ncehápu, mám na stole 6″ a 5″, HW čudly a SW čudly. V obou případech se mi h Home (áka čtečkou) pracuje úplně stejně. Co dělám špatně?

  • Právě že ten mozek bys měl zapojit ty. Jak odemknu zamknutý mobil poklepáním na displej??? Mám mobil zabezpečený otiskem, který odemykám právě přes otisk.
   Chci odemknout mobil právě přes čtečku, což je rychlejší, bezpečnější, a praktické řešení pro odemknutí, než odemykat (ano, některé mobily to umožňují, ale pak je třeba zadávat PIN pro odemknutí, klasický případ mobilu na stole se čtečkou zezadu) a to už je se čtečkou zezadu problém.

   U mého S7 tedy problém není vůbec, u mobilu větších budeš nejspíš stejně držet v obou rukách…ale ani takový iPhone 6/7 plus není problém odemknout v jedné ruce….problém je právě ovládání, kdy iPhone v jedné ruce držet a ovládat jen velmi těžko.

   Jak bude mít nový Samsung čtečku nevím, každopádně to nic nemění. Použitelnost čtečky zepředu bude vždy lepší, než zezadu (použitelnost v různých situacích).

  • UNI: jaké že to máš to Lenovo? Resp. jaké to máš ty přístroje ležící na stole? Díky.

  • Martine, xzeit je ztraceny pripad. Jak to udelat, jsme si tady rekli uz nekolikrat, on vsak pouziva telefon, pouze jako jednoduchy uzivatel, takze trusted places a trusted devices mu nic nerika. Unimu ne, byva, nez dokolecka blabolit, az to zmeni apple, rychle otoci.

  • xzeit: On má na mysli KnockCode (nebo tak nějak podobně), vyťukání PINu na vypnutý displej (tedy sekvence polohy). Něco, co právě čtečkami nahrazujeme jako evolučně pokročilejší způsob:) Tedy pokud je pitomě nechováme na záda….

   Lenovo Vibe Z2 Pro. A vedle leží Sony Xperia XA (strašný krám btw:) ). To ale nějak ovlivňuje téma 6/5″ a HW/SW Home-čtečky?:)

  • trusted places a trusted devices mi samozřejmě něco říká, ale nechápu, kde bereš tu jistotu, že to každý používá? Já to třeba nepoužívám, chci mít svůj mobil zabezpečený vždy…k čemu mi to zabezpečení pak je….třeba takový mobil ležící na stole v práci a měl bych si nastavit, že se jedná o důvěryhodné místo atp. je blbost. Jak teda odemknout mobil přes čtečku ležící na stole, když je zezadu??
   Nelze. Atp.

  • Petr (neregistrovaný): ještě jsem si přečetl pro pobavení tvůj příspěvek :-)

   Třeba mobil ležící doma může být místo jako důvěryhodné, ale zase jak u koho. Někdo to prostě nechce a někdo chce mít mobil chráněn např. proti dítěti.

   Ono je to tak, když mám čtečku zezadu, pak musím hledat právě ty kompromisy, které nastávají v různých situacích, více.

   UNI: Neovlivňuje, jen se chci mrknout.

  • Petr (neregistrovaný): Nejsem si jist, kdo je tu jednoduchý uživatel, ale nejednoduchý uživatel čtečku samozřejmě nepoužívá jen k autentifikaci při probouzení přístroje, ale také v průběhu užívání (platby, zaheslovaný přístup, atd.) a k ovládání systému (např. stažení notifikační lišty, režim lepší dostupnosti, atd.
   No prostě ovládání přístroje. Nechce se mi tě zasvěcovat do tak esenciálních věcí pro jednoduché uživatele….

  • Ano, autentifikace…na tu bych úplně zapomněl, sám používám při přihlašování do aplikací apod. kde je podpora.

  • Uni, no prave, pokrocily uzivatel neodemyka telefon pouze na stole, aby se kouknul, jestli mu nekdo nahodou neposlal fotecku pres fejsbucek jako xzeit. Prave pri pouizvani v ruce, je ctecka verpedu nesmysl. Vzadu je presne na dosah ukazovacku, tak jak to ma byt. Ale tohle uz jsem si rekli mnohookrat. Zbytecne dvoum telatkum dokola vysvetlovat neco, s cim nemaji zkusenosti a tudiz to ani nemaji sanci pochopit.

  • Petr (neregistrovaný): Tak samozřejmě, taky jej odemykám na kole na řídítkách, v autě v držáku, v ruce, na stole. A všude tady nejen že čtečka vzadu není výhodou, ona je někdy dokonce na přesdržku:)
   A opakuji, tak jako normálně používáš Home, když máš telefon v ruce, tak používáš i čtečku, protože je to na stejném místě. VŠICHNI výrobci mají Home na čelní straně, není to náhoda, fakt ne.
   Já už nevím.

  • Petr (neregistrovaný): No asi tě zklamu, ale FB nemám. Ano, jsou to právě také situace v držácích, v dobíjecí stanici, na stole (každý den takto díky čtečce zepředu odemknu ležící mobil na stole, aniž bych jej zbytečně bral do ruky).

   Při používání v jedné ruce je čtečka zepředu úplně v pohodě, pokud tedy v jedné ruce dosánheš na ovládací virtuální prvky, nebudeš mít problém sáhnout na senzorové klávesy, čtečku atd.

   Ještě jednou, čtečka zepředu je stejně dobře použitelná jako čtečka zezadu s výraznýma bonusama v při různých výše specifikovaných situacích.

   Trochu selského rozumu, užívání v praxi a možná to poznáš.

  • Koukam, ze debata ohledne ctecky a jejiho umisteni je pro uniho a xzeita nekonecne tema. A porad ty same nesmyslne argumenty. To, ze home tlacitko ma par zpatecnickych vyrobcu a na zadnem referencnim pristoji ho nenajdes, protoze Android ma mit tlacitka na displeji jenom podtrhuje nesmyslnost ctecky vepredu – lamani prstu pri velikosti dnesnich telefonu opravdu nemuze nepostizenemu cloveku vyhovovat.

  • Mr. Arakin (neregistrovaný): Nesmysl. Home má KAŽDÝ Android telefon. Ať fyzický nebo virtuální. A KAŽDÝ ho má dole a na přední straně. Fakt, podívej se na obrázky nebo vyraž do obchodu.
   Ad ta tvá slavná reference, DualSIM, slot na kartu, UMS, atd. jsou také errory daných výrobců?

  • Mr. Arakin (neregistrovaný): v podstatě bych mohl citovat UNIho příspěvek, zkusím k tomu přidat ještě omáčku. Naše argumenty nejsou nesmyslné, jsou smyslné. Proč? Protože čtečka otisků má zepředu smysl při různých, zde popsaných situacích. Lze ji použít. Oproti tomu čtečka zezadu použít při těch situacích nejde, a nebo je její použití značně omezeno – tedy umístění zezadu je méně smyslné. K tomuto závěru lze dojít jednoduchými popisy modelových situací z praxe.

   Docela úsměvné je to, že někteří výrobci v podstatě také plýtvají místem. Místo toho aby umístili senzorové klávesy na nevyužitou bradu (lze si všimnout u naprosté většiny výrobců), raději zvolí( ano je to levnější řešení, ale ubírající komfort a užitnou plochu displeje) virtuální klávesy NA DISPLEJI.

  • Takze jeste jednou pro dva nechapavce – na brade ta tlacitka u vetsiny telefonu nejsou ze stejneho duvodu, jako je tam nesmyslna ctecka – ergonomie a lamani palcu. Home tlacitko ma kazdy telefon, ale kdyz je na displeji, je vys a palec lamac nemusis. Ten blabol se zabiranim mista na lpse snad xzeite ani nemuzes myslet vazne? Kdy naposled jsi drzel v ruce Android bez fyzickeho tlacitka? Ta tlacitka se totiz automaticky schovavaji a objevuji podle potreby. Dobre rano.

   Ale vysvetlovat to dvema detem z materske skoly je stejne ztrata casu.

  • Mr. Arakin (neregistrovaný): Víš co je vtipné? Když se před lety řešilo, kdy se iPhone konečně zbaví toho HW Home a udělá pořádně displej:tělo poměr, že to má „strašné rámy“ tak jsem psal, že se mi to nezdá, že by se blbě např. hrály hry s narvanými ovl. prvky k okraji. Byl jsem rozcupován.
   Díky za tvůj názor.

   Mimochodem, já si nijak palec na HW čudly nelámu, tak jako tak mi tam míří z boku/shora, takže v portrait mod je to úplně jedno, landscape mod je to irelevantní. Welcome to reality.

  • Mr. Arakin (neregistrovaný): To je ale blbost. Je to hlavně kvůli ,,designu“ a ceny. Ovládací prvky androidu jsou stejně dole (virtuální), navíc jak jsem již psal, až příjde mobil s ultra tenkými rámečky, budou virtuální tlačítka ve skutečnosti ještě níže a nikomu to vadit nebude. Když držím mobil jednou rukou, dosáhnu v pohodě na všechny senzorové klávesy, včetně domovského tlačítka a je úplně jedno jestli jsou tak jak jsou, nebo by byly umístěny o 5mm výš. Ani v jednom případě i při použití jedné ruky nemám problém. Pokud problém někdo má, bude jej mít jak při senzorových, tak při virtuálních na displeji, které jsou stejně na displeji úplně dole.

  • Xzeit tak vetsi ptakovinu si uz placnout nemohl. Pixel za je 20+ ma na displeji a kdejaky cinan za 3000 pod displejem. Jasne, duvodem je cena. Svata prostoto.

   Tim bych to ukoncil. Ale bavite oba :-D

  • Mr. Arakin (neregistrovaný): Trochu asi nechápeš. Kdybys měl vyrobit dva PIXELY které budou úplně stejné, ale na jednom budou navíc HW senzorové klávesy, a na druhém nebudou (bude mít SW virtuální), který bude mít vyšší výrobní náklady? Ještě jsem zapomněl také konstrukčně je to s HW klávesama trochu horší. Ano.

   Ale určitě to není kvůli ergonomie…..

 6. Ergonomické okénko.
  Jak tak koukám, někteří jsou dnes zmateni z ergonomie a tápou, nevadí, pomůžeme.

  Jack dole je lepší, protože každý při poslechu hudby strká telefon do kapsy vzhůru nohama, aby po vytažení měl správně orientaci displeje.

  Power na boku je lepší, protože telefony narostly a nahoře je mimo běžný dosah.

  HW syst. čudly jsou lepší, protože si nehrají s uživatelem na pikanou dle aplikace.

  Čtečka otisku jakožto součást HW syst. čudlů je logicky přístupná tam kde je Home.

  Ovládací prvky na čelní straně jsou základní ergonomický fakt.

  Tak snad tento guide někomu pomůže v orientaci:)

  • Android alfa samec

   Většinou meleš nesmysly jen aby z toho iPhone vyšel dobře, ale teď máš pravdu.

  • Já přeci nemůžu za to, že zrovna Apple je ten, který klade velký důraz na UX (a přiznaně):)

  • uni: „HW syst. čudly jsou lepší, protože si nehrají s uživatelem na pikanou dle aplikace.“

   Uff..tak potom s tym touchbarom su riadne mimo…

  • TomasSX1: Vítej ve své lavici:) Skrýt ovládací prvky a měnit je kontextuálně je něco jiného;) A btw. si tam můžeš zapnout režim funkčních kláves a máš po problému….

   Uff..tak potom s tym touchbarom su riadne mimo…

  • Uni: klap klap…zas si mimo…videl si to tak na propagacnych obrazkoch od applu. Je to krok vedla a nie je to len nazor moj ale je toho plny odborny internet :)

  • TomasSX1: He he:) Zase mimo, ale jediný, kdo tu řeší co je či není mimo jsi ty, víš o tom? Trpíš samomluvou?:)

  • No nie. Mimo si s tvojim vyplodom vyssie. Ci sa mi zmeni alebo skryje nejaky prvok je predsa jedno. Ani v jednom pripade to tam mat nebudem. Cize UX co vyssie ospevujes je v tahu…

  • TomasSX1: Není to jedno, je to dost podstatný rozdíl, ty jsi mimo:) Když jsem v mailu, nepotřebuji přeci měnit barvu štětce, když tam žádný nemám:)
   Ostatně fakt plácáš kraviny, léta se tu s námi kontextuálně mění funkce eFkových kláves dle aplikace a ty jsi z toho v roce 2017 najednou vyplesklej…. ach jo, třída zase komplet.

  • jj…tak urcite…Fkove ostavaju tam kde su, len sa im priraduje iny command co je sakra rozdiel ako ked sa ti pomeni cely layout „klavesnice“.

  • TomasSX1: Chlapče, ale ty ses rozčiloval nad tím, že ovládací prvky mizí (SW čudly v Androidu) a že je to na stejné úrovni jako kontextuální prvky. Já ti napsal, že to stejné není. A teď se tu rozčiluješ nad tím, že se mění laylout řádky:)
   A já mohu jen opakovat, že je rozdíl, když ti řádek mizí a když jen mění svůj význam:) Jsme v kruhu….

  • Boha…ved v touchbaru ked sa ti zmeni layout tak ti zminznu aj ovladacie prvky ako tam boli predtym…kto to chapat nechce ten ani nepochopi.

  • TomasSX1: Dokud nepochopíš rozdíl mezi ovládací prvky jsou a ovládací prvky nejsou, nehneme se z mista.

  • Hmm…tak priklad. Za normalnych okolnosti mas napr. F5 klavesu na kazdej klavesnici na tom istom mieste uz roky. Zmeni sa mu len komand. Na touchbare je zrazu F5 prec a je tam nejaky debilny smajlik. Aky je rozdiel medzi tym ze raz mam back ovladaci prvok na screene, alebo otvorim fotku a ten sa mi zasunie, nie je tam?! Ziaden, je to ta ista neergonomicka kktina co vymyslel apple s touchbarom.

  • Stále se nehýbeme z místa. Pro kontrolu uvádím téma, permanentní ovl. prvek vs skrývající se. Tedy virtuální vs fyzická.

  • uni: Jack dole je lepší? To se trochu přetvařuješ, pro tebe je přece nejlepší žádný. JE to přece revoluce ne. Už jsem přišel na to, jak ti vysvětlit právě tento nesmysl absence jacku. Je to asi takový úlet, jako čtečka otisků prstů vzadu.

   BTW: jdi uni aspoň prosimtě do tý Alzy do showroomu, abys někdy ten new Macbook Pro viděl naživo. Na první pohled je touchbar velká paráda, ale chlapci maj pravdu, že na ovládání čehokoliv je to děs. Je to schizofrenie neskutečná. U tebe jsme si dávno zvykli, že co je Applem, to je svaté, nicméně já osobně neshledávám na touchbaru jiné využití, než aby mohl Apple zvednout o 7 tisíc korun cenu. A nehraj si tady na učitele národů, jak řikám, mentorem se tu zveš ty, tak trochu si ale pleteš pojmy s dojmy. Já dělám muziku a s Macbooky denně pracuju, těm tvým žvástům tady se musim ale vždycky smát. Novej MBP je super stroj, ale verze bez TB je daleko, daleko lepší.

  • Uni: no zial z miesta sa nehybes ty. Tak zaber…

   Add toho co som napisal ako poseldnu vetu. Sa ospravedlnujem, to nevymyslel apple ale Lenovo ktory to po prvej generacii radsej aj zabalil lebo prisiel na to iste ako ja a iny recenzenti/puzivatelia. Tudy cesta nevede…

  • TomasSX1: Tudy cesta vede, v tom nevidím problém. Ostatně, je to taková reminiscence na makra. Ale otázka je, zda pro profíky. Ale profík s 24/8 nasazením MacBook Pro to má stejně docknuté a užívá ergonomičtější svou zamilovanou klávesnici, myš a monitor.
   A v terénu se to třeba osvědčí (i jiný scénář nasazení než v kanclu), přeci jen na tom laptopu v KFC budeš spíše chatovat a tedy házet ty smajlíky z lišty, než stříhat video jako doma na klasické klávesnici s tolik zamilovanými eFkami:)

  • 24/7 stačí. nebuďme nelidi:)

  • Uni: v tom pripade ale nechapem co znamena to Pro v nazvu, alebo ty nemas sajnu co taky profik s takym bookom na cestas (vasinou pracovne) robi.

  • TomasSX1: Toho nechápání se průběžně ukazuje značně více, takže je to jen jedno z mnoha.

  • Uni: ano z tvojej strany. Toho som si nevsimol len ja ale aj viaceri, jediny ale kto si to ale nechce priznat si ty.

  • Máš pravdu, polemika nad tím, na kolik je dána klávesnice Pro či nePro v závislosti na virtuální či fyzické F řadě mi opravdu uniká.

  • Lenze polemika nie je nad klavesnicou, ale nad tymto zblebtom

   „HW syst. čudly jsou lepší, protože si nehrají s uživatelem na pikanou dle aplikace.“

   a potom korunovacia toho celeho

   „Já přeci nemůžu za to, že zrovna Apple je ten, který klade velký důraz na UX (a přiznaně):)“

  • TomasSX1: Máš pravdu, jsem za toho nechápavého. Sám totiž nechápu, proč pak odvádíš téma úplně jinam;)

   A když se zamyslíš nad onou polemikou, dojde ti, proč je Apple spojen s UX:)

  • Lebo prave Apple predviedol velky flop s tym TB kde ty „HW“ cudly sa zahravaju s uzivatelom na pikanou dle aplikace…

   Presne ako to bolo u Lenova na X1 Carbon kde to Lenovo nastastie uvedomyl a zatrhol po prvej generacii.

  • TomasSX1: Aha, ale uvědomuješ si, že tématem jsou mobily?:)

  • A co? Co to meni na veci ze co si napisal je velky blabol?

  • TomasSX1: Chlape, ty se v tom strašně plácáš, ale potřebuješ se vykřičet. Pak to zdržuje všechny okolo. Původní příspěvek „ergonomické okénko“ prostě ber jako fakt a víc si hlavu nelámej. Over.

  • Ano, ja sa v tom placam :D Hlavne ze ty mas applom vymytu hlavu…

  • TomasSX1: Téma nemá s Apple nic společného. Asi jsi dnes vynechal prášky, že jsi tak z cesty….

  • No ja viem ze nema, s applom si zacal ty :)

  • TomasSX1: Ještě jedno kolečko pro dnešní dávku léků.
   „Android alfa samec (neregistrovaný)Nahlásit | 10.1.2017 v 9:38
   Většinou meleš nesmysly jen aby z toho iPhone vyšel dobře, ale teď máš pravdu.“

  • S tym si akoze chcel povedat co? :D Ze on ti dal za pravdu tak teraz akoze mas pravdu? :D Zacinam si fakt mysliet ze nieco s tebou nie je v poriadku :D

  • TomasSX1: Tak ještě jedno kolečko pro léky. Ale obávám se, už ti zatemňují mozek. Pointa není ve významu, ale obsahu a v čase….

  • Akoze mi chces teraz naznacit ze apple si do temy nevsadil ty ale Android alfa samec (AAS)? :D

   Cely ten tvoj guid plus odpoved na AAS je cisty vypot apple, tak sa nepretvaruj…

  • TomasSX1: Heuréka, nicotný krok pro lidstvo, ale obří krok pro toto téma. Škoda že poslední. Na další tebou zmotána témata zde ale už opravdu nemám sílu.

  • Uni: ty si maska :D Zial potom nechapes co AAS chcel povedat a korenom mojej vytky je aj tak ina vec comu zjavne este stale nechapes. To som si uz ale zvykol :)

  • TomasSX1: Maska (maškaráda?), mentor, pacient, člen redakce,… co vše se o sobě zde nedozvím:-)

  • uni: Já na tobě opět cenim, že i prakticky z totální argumentační nuly dokážeš pořád kopat za Apple. Ale to, že nesmyslný TouchBar na MBP je vlastně vpořádku, protože profíci použijí doma vlastní klávesnici, to je teda fakt masakr. A je to jenom důkaz toho, že jsi nový MBP ani neviděl, co teprve novou Magic Keyboard.

  • Este si zabudol mental, ale to som nevymyslel ja. Zial ty to, ale potvrdzujes.

   Menty: asi tak. Uni si nabehol na vidle len si to nedokaze priznat a bude sa tu bezhlavo vykrucat.

  • TomasSX1: Po celodenní konzumaci léků bumbat není nejlepší nápad. Nebo se aspoň vyvarovat psaní bývalkám či veřejným prohlášením.

  • Jediny ktory tu nevie argumentovat a ubranit si co napisal si ty. Pises tu stylom kde sa ma snazis urazit nejakymi tabletkami, lavicami atd. ale realne kto tu je na hlavu si ty. Vykrucas sa lebo nemas argumenty. Si len trapny apple ovca s paradoxom ze sam nemas zariadenia od apple. To uz je iny druh fanatizmu…

  • Podle Vás by mohly natočit film „Hádka hlupáků“

  • Jj, a ty by si bol v hlavnej ulohe.

  • SlovOVCa ta sedla! +100

  • TomasSX1: Chápeš ale, jaký boj byl, aby jsi pochopil jednoduchý fakt s časovou posloupností téma? Natož pak řešit něco složitějšího. Chtělo by se to nad sebou zamyslet, pak to třeba dojde, proč bývá s tebou komunikace jaká bývá….

  • Uni: s casovou postupnostou toto cele nemalo vobec nic. Ja som reagoval na ten tvoj prvy vyplod hned, ktory zjavne nechapes ty. Potom si to este zaklincoval druhym zbleptom s odpovedou na AAS, ale zjavne to nechapes ty a to vobec. Takze ano, zamysli sa nad sebou :)

  • TomasSX1: Ještě si dovolím poznámku, očekávat argumentaci u diskuse, kdy druhá strana skáče z téma na téma je v podstatě holý nesmysl (o který jsem se pravda ale i tak pokusil).
   No snad jsi dnes při lepších smyslech, zatím to moc ale nevypadá.

  • az ked pochopis text od AAS (ktory mimochodom apple do diskuse nevniesol, to zu ty s tvojim prvym a nasledne druhym komentom). A skakat si zacal ty ked ti dosli argumenty. Mal by si si v klude precitat cely vyvoj tejto diskusie, ale zjavne ti robi tazko veci chapat a halvne prijat.

  • TomasSX1: Jestli jsi dokonce přesvědčený o tom, co píšeš (a prostě jen netrollíš), asi je mi tě až líto.

  • Okej uni. Nemas argumenty a len tu placas pindy a sa vykrucas. Ja nie som mentor ako ty, ale vidim ze nechces veci chapat ked to nie su apple pozitivne. Za mna je to tu ukoncene, tak mozno nabuduce sa priprav viac aby si vedel aj argumentovat.

  • TomasSX1: Tak za mě je to ukončené už někde v polovině, kdy jsi nebyl sto pochopit rozdíl mezi jsou dostupné ovládací prvky a nejsou dostupné ovládací prvky:) Pak už jen ta trapnost s chápáním posloupnosti téma a pak jen tyhle pindy. V zásadě tvůj std. pečlivý žáku specifické třídy.

  • Jo ještě:

   Napájení dole (ne z boku), protože méně překáží na stole a každá kolíbka či držák počítá s portrait usazením a je vhodné zároveň zapojit i napájení při daném úkonu vkládání.

  • A když už jsme u té kolíbky (napájení), nebo zezadu v případě bezdrátového nabíjení. Cívka na zadní straně.

 7. Tak pokud jde o diskusi ohledně umístění čtečky, tak se to tu dost zvrhlo. Přitom je to tak jednoduché. Je to zkrátka individuální a vždy vše záleží na konkrétních potřebách uživatele. Neexistuje žádné dogma. Ten, kdo většinu času používá smartphone tak, že ho má položený na stole, umístěný v držáku na kole, nebo v autě, nebo používá bezdrátové nabíjení, tak logicky bude preferovat umístění vepředu. Ten, kdo většinu času používá smartphone v ruce a nechce si přitom zbytečně namáhat palec, bude logicky volit umístění vepředu. Je to to samé, jako ergonomie rohlíku a housky. Je to to samé, oboje pečivo, snad i ze stejného těsta. Kdo je zvyklý dávat si do pečiva sekanou, tak bude preferovat housky, ten kdo je zvyklý namáčet si pečivo do hrnku s čímkoliv, bude preferovat rohlík. Oboje se prodává, oboje má svoje příznivce, zrovnatak jako smartphony s různě umístěnou čtečkou. Toto naštěstí výrobci pochopili, narozdíl od mnohých diskutujících zde pod článkem, kteří mají pořád potřebu dokazovat si něco tím, že ostatní přesvědčují o tom, že jen to jimi preferované umístění je to správné.

  • edit: V druhém případě samozřejmě myšleno vzadu.

  • Takže si to celé stále nepochopil. Smutné a mrzuté.

  • Neskončily tvému oddělení už vycházky takhle náhodou?

  • shepii (neregistrovaný):Ono jsou osobní preference a obecně vybrané nejlepší řešení tak trochu něco jiného. Ty tady právě obhajuješ a ještě pár jedinců to osobní. Podívej se na to ale trochu globálně. Už jsem to tady psal, když se něco navrhuje a tady tedy umístění čtečky otisků u mobilního telefonu, jsou dány nějaké modelové situace které mohou nastat při různých umístěních čtečky a z těch několik vychází globálně nejlépe právě umístění čtečky zepředu (pokud je na mobilu použita jedna čtečka). Úplně nejlepší by samozřejmě bylo, aby byla čtečka třeba celý displej,nebo třeba nějakou jeho část. Hlavní je, že zepředu.

  • Xzeit dalsi kardinalni pi*covina. Ctecku vepredu ma par modelu zaostalych vyrobcu. Drtiva vetsina telwfonu ma ctecku vzdu a pres60 procent uzivatelu ji take preferuje vzadu. Plaves v tom kompletne.

  • Ale mě nezajímá, jaké který výrobce vybral obecně nejlepší řešení. Mě, jako uživatele, zajímá, které řešení mi bude nejvíce vyhovovat. Každý si vybírá věci, které mu vyhovují. Podle svých osobních preferencí. Lidé si nenechají diktovat, co je pro ně dobré, lidé si vyberou co jim vyhovuje. Nic si nepletu, ono to spolu dost souvisí. A jinak tady nikde nic neobhajuji, jsem naopak jeden z mála tady, kterému je jedno, kam výrobci umisťují svoje čtečky – já si prostě jen vybral řešení, které mi vyhovuje a to druhé mě nechává být chladným. To ty mi pořád vnucuješ, že umístění vepředu je lepší a asi máš zřejmě pocit, že se já snažím prosadit opak, ale to tak není.

  • shepii (neregistrovaný): Ale ty furt právě prosazuješ ten opak a to je právě ta pakárna;-)

  • shepii (neregistrovaný): Právě že tobě to je jedno, protože použitelnost čtečky zezadu je stejně dobrá, jako použitelnost čtečky zepředu. To ale neplatí naopak. A to že máš tu smůlu a nemáš otisk na ukazováčku je hodně vzácná individualita.

   Mr. Arakin (neregistrovaný): 50% populace má také IQ mezi 90 a 110. Těch nad IQ 110 je asi 23%. Má se snad výrobce řídit těmi 50 ti procenty, kteří to bohužel nechápou???

   Stejně jako každý nemůže být doktor, vědec atp., jsou lidé kteří nechápou/nerozumí použití čtečky na místě, které je obecně nejlepší.

  • To je jasné, že je to individualita, ale nějak nechápu, jakou to má souvislost s tím, že je umístění čtečky věc preferencí uzivatele a ne nějaké statistiky?

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).