TOPlist

Huawei Mate 70 oficiálně: elegantní design, vysoká odolnost a neznámý čipset

Huawei Mate 70 Pro+
  • Značka Huawei dnes představila čtyři nové vlajkové smartphony z rodiny Mate 70
  • Všechny se pyšní elegantním designem a slušnou výbavou
  • Radost hatí snad jen čipset, který je pravděpodobně postaven na 4 roky starých technologiích
  • Ceny v Číně startují na 22 tisících korunách

Značka Huawei dnes ve své domovině představila novou řadu vlajkových smartphonů Mate 70. Celkem ji tvoří čtyři různé telefony, které skvěle vypadají, avšak jejich výbavu značně omezují americké sankce – čipsetem se výrobce (raději) nechlubí, jelikož je pravděpodobně postaven pomocí 4 roky starých technologií. Což je škoda, protože ostatní výbava není vůbec špatná.

Huawei Mate 70: nejmenší z celé rodiny

Nejprve se pojďme podívat na základní model Mate 70. Ten se od zbytku řady odlišuje designem – jako jediný má totiž rovné boky, jeho sourozenci jsou výrazně zaoblenější. Základní model je zároveň nejmenším z celé řady, byť se rozhodně nejedná o žádného drobečka – jeho přední stranu vyplňuje 6,7″ obrazovka. Potěší ale příjemně nízká tloušťka 7,8 mm a také krytí IP69, které znamená odolnost vůči veškerému prachu a tlakové vodě.

Huawei Mate 70 nabízí vysokou voděodolnost

Displej telefonu je plochý, jedná se o LTPO OLED panel s dynamickou obnovovací frekvencí 1–120 Hz a Full HD+ rozlišením. Součástí displeje překvapivě není čtečka otisků prstů – tu Huawei umístil do zamykacího tlačítka na pravou stranu. Kromě běžných činností toto tlačítko umí i spouštět svítilnu a AI asistenta nebo přepínat hlasové profily.Huawei Mate 70 v zelené barvě

Kruhový otvor v displeji je domovem pro 13Mpx selfie kamerku, zbytek fotovýbavy se nachází v kruhovém modulu na zádech. Najdeme zde následující trojici fotoaparátů:

  • 50Mpx hlavní s optickou stabilizací a variabilní clonou f/1.4–f/4.0,
  • 40Mpx širokoúhlý se světelností f/2.2,
  • 12Mpx periskopický s optickou stabilizací a 5,5× optickým přiblížením.

K čemu slouží variabilní clona?

Variabilní clona u fotoaparátu mobilního telefonu slouží k lepší kontrole množství světla, které dopadá na snímač, a tím ke zlepšení kvality fotografií v různých světelných podmínkách. Při nízké úrovni světla umožňuje široká clona (f/1.4) zachytit více světla, což vede k jasnějším snímkům s nižším množstvím šumu. Naopak při dostatečném nebo silném osvětlení, například venku za slunečného dne, se užší clona (f/2.0) používá k omezení množství světla, čímž se zabrání přeexponování snímků a zlepší se hloubka ostrosti. Variabilní clona zvyšuje univerzálnost fotoaparátu, umožňuje zachycení detailnějších scén a zároveň vytváří přirozenější hloubku ostrosti nejen u portrétových snímků.

Součástí modulu je ještě spektrální snímač, který sám o sobě snímá informace o barvách, čímž přispívá k jejich přesnější reprodukci, ať už se jedná o tóny pleti, nebo stíny za zhoršených světelných podmínek.

Co se hlavního čipsetu týče, musíme si vystačit pouze se spekulacemi. Po velkém americkém banu společnost Huawei úzkostlivě tají, jaké procesory její telefony pohání – buď využívají zastaralé, nebo naopak zakázané technologie. V obou případech to není nic k chlubení. Podle fotografie Huawei Mate 70 Pro by se mělo jednat o čip Kirin 9020 s 12jádrovým procesorem:

  • 2 jádra s taktem 2,5 GHz
  • 4 jádra s taktem 1,6 GHz
  • 6 jader s taktem 2,15 GHz

Čipset Kirin 9020

Spekuluje se, že čip je vyroben v továrnách společnosti SMIC 6nm procesem, a využívá starších jader Cortex-X1, Cortex-A78 a Cortex-A55. Tato jádra byla představena před čtyřmi lety, tudíž Kirin 9020 nebude ve srovnání se současnými vlajkami žádným trhačem asfaltu.

Huawei Mate 70 zepředu

Huawei Mate 70 bude nabízen v mnoha paměťových variantách, ta nejvyšší má 12 GB RAM a 1TB úložiště. Kapacita akumulátoru činí slušných 5 300 mAh, přičemž dobíjet lze jak kabelem (až 66 wattů), tak bezdrátově (až 80 wattů). V bezdrátové konektivitě opět chybí podpora sítí 5G, naopak potěší alespoň přítomnost infračerveného senzoru.

Huawei Mate 70 Pro: větší displej a ještě lepší výbava

Druhý představený model s přídomkem „Pro“ se od základní verze liší na první pohled – je větší a má odlišný design se zaoblenými boky a zaobleným displejem. I tento model splňuje odolnostní krytí IP69, takže ustojí i kontakt s tlakovou (nebo horkou) vodou.

Huawei Mate 70 Pro v zelené barvě

Huawei Mate 70 Pro dostal do výbavy 6,9″ LPTO OLED obrazovku s Full HD+ rozlišením a variabilní obnovovací frekvencí 1–120 Hz. Displej chrání sklo Kunlun Glass 2. generace obsahující čedičová vlákna dopřávající vysokou odolnost vůči náhodným pádům. Součástí displeje je i oválný otvor pro 13Mpx selfie kamerku a hloubkový senzor pro bezpečné odemykání telefonu 3D skenem obličeje.

Huawei Mate 70 Pro zepředu

Fotovýbava na zádech je ze dvou třetin totožná se základním modelem, odlišný je pouze periskopický teleobjektiv s rozlišením 48 Mpx a 4× optickým přiblížením. I tento telefon je vybaven spektrálním snímačem pro zachycení přesných barev. Huawei Mate 70 Pro pohání pravděpodobně stejný čipset jako v případě základní varianty, i v tomto případě může být spárovaný s až 12 GB RAM a 1TB úložištěm. Lákadlem je větší akumulátor s kapacitou 5 500 mAh a výkonnějším nabíjením – přes kabel dokáže „procedit“ až 100 wattů, bezdrátově pak 80 wattů.

Huawei Mate 70 Pro+ a Mate 70 RS: když chcete to nejlepší

Vrcholem nabídky jsou modely Mate 70 Pro+ a Mate 70 RS. Oba vycházejí z klasického „pročka“, avšak oproti němu mají pár drobností navíc – prémiovější materiály, větší akumulátory a více RAM.

Huawei Mate 70 Pro+: detail fotoaparátu

Huawei Mate 70 Pro+ se pyšní speciálními zády, která jsou vytvořena kombinací zlatých a brokátových vláken. Texturovaný povrch má navíc kreativně pracovat s lomy světla. Šasi telefonu je vyrobené z titanové slitiny s vysokou pevností a odolností vůči poškrábání, kromě toho zde máme opět krytí IP69.

I u tohoto modelu čínský výrobce použil LTPO OLED obrazovku s úhlopříčkou 6,9″, rozlišení však bylo navýšeno na 1 316 × 2 832 pixelů. Součástí displeje je oválný otvor pro 13Mpx selfie kamerku a 3D hloubkový senzor, na zádech pak najdeme stejnou sestavu kamer jako v případě Huawei Mate 70 Pro – 50Mpx hlavní, 40Mpx širokoúhlý a 48Mpx teleobjektiv.

Čipset je stejný jako u předchozích variant, avšak v základu vám k němu Huawei nabídne 16 GB RAM. Vyšší je i kapacita akumulátoru, která činí 5 700 mAh. Kabelem lze telefon dobíjet výkonem až 100 wattů, bezdrátově 80 wattů.

Huawei Mate 70 Rs
Huawei Mate 70 Rs

Poslední Huawei Mate 70 RS má prakticky stejnou výbavou jako varianta Pro+, jeho zadní strana má však odlišný design – namísto kruhového fotomodulu zde najdeme šestiúhelník. Jiná je i obrazovka tvořená dvěma vrstvami OLED panelu, díky čemuž dosahuje špičkového jasu až 3 500 nitů. Displej má rovněž chránit odolnější čedičové tvrzené sklo Kunlun.

Ceny a dostupnost

Základní Huawei Mate 70 půjde do prodeje v zelené, fialové, bílé a černé barvě, k mání bude v Číně od 4. prosince. Ceny jsou následující:

  • 12/256 GB za 5 499 CNY (asi 22 tisíc korun s DPH),
  • 12/512 GB za 5 999 CNY (asi 24 tisíc korun s DPH),
  • 12 GB/1 TB za 6 999 CNY (asi 28 tisíc korun s DPH).

Vybavenější Huawei Mate 70 Pro půjde do prodeje ve stejný den a ve stejných barvách. Ceny jsou následující:

  • 12/256 GB za 6 499 CNY (asi 26 tisíc korun s DPH),
  • 12/512 GB za 6 999 CNY (asi 28 tisíc korun s DPH),
  • 12 GB/1 TB za 7 999 CNY (asi 32 tisíc korun s DPH.)

Huawei Mate 70 Pro+ bude k dispozici v černé, bílé, zlaté a stříbrné barvě, v Číně se na pultech obchodů objeví 19. prosince. Ceny jsou následující:

  • 16/512 GB za 8 499 CNY (asi 34 tisíc korun s DPH),
  • 16 GB/1 TB za 9 499 CNY (asi 38 tisíc korun s DPH).

Variantu Mate 70 RS si budou moci zájemci dopřát v červené, bílé a černé barvě, a to od 19. prosince. Ceny jsou následující:

  • 16/512 GB za 11 999 CNY (asi 48 tisíc korun s DPH),
  • 16 GB/1 TB za 12 999 CNY (asi 52 tisíc korun s DPH).

Proč jsou telefony v Číně levnější než v Evropě?

Důvodů, proč jsou smartphony a další elektronika v Číně výrazně levnější než na evropském/českém trhu je hned několik:

  • Většina telefonů se vyrábí přímo v Číně, díky čemuž jsou zde nižší náklady na logistiku a dopravu.
  • V Číně jsou také nižší daně a poplatky spojené s elektronikou. Naproti tomu v Evropě musí telefony podléhat DPH a dalším clům.
  • Čínský trh je také extrémně konkurenční – výrobci, jako Honor, Xiaomi, Huawei, Oppo či Vivo, se snaží držet co nejnižší ceny, aby si získali své zákazníky. V Evropě se do výsledné ceny promítají také vyšší náklady na marketing a distribuci.
  • Další položkou, která telefony v Evropě prodražuje, jsou nejrůznější evropské předpisy a certifikace, například směrnice o bezpečnosti a ekologii. V Číně tyto požadavky nejsou tak přísné.
  • Některé modely prodávané v Číně nepodporují e Evropě používaná 5G pásma, případně u nich není nutné platit poplatky za využívání Google služeb.
  • V Evropě se telefony ve výrazně vyšší míře prodávají přes distributory, kteří si pochopitelně přidávají svou marži. V Číně se telefony prodávají častěji přímo přes výrobce či jejich oficiální e-shopy, což se rovněž pozitivně promítne do výsledné ceny.
  • V neposlední řadě jsou to investice do reklamy a budování značky, které jsou v Evropě výrazně vyšší než na domácím trhu. Tyto faktory dohromady způsobují, že telefony v Číně mohou být až o desítky procent levnější než v Evropě.


O globální dostupnosti novinek nemáme zatím žádné informace.
Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích.

Kapitoly článku