Domů » Bleskovky » Huawei Mate 30 v problémech? Možná dostane Android bez Google aplikací

Huawei Mate 30 v problémech? Možná dostane Android bez Google aplikací

Už za necelý měsíc mají být představeny nové vlajkové smartphony Huawei řady Mate 30. Očekávat můžeme elegantní vzhled, nadstandardní výbavu a možná i velké překvapení na pozici operačního systému.

huawei mate 30 pro 2
Špičková výbava a atraktivní design – takto by měl vypadat chystaný Huawei Mate 30 Pro

Jak informuje Reuters, Společnost Huawei se totiž stále nachází na černé listině Spojených států, a obchodovat s ní smějí pouze firmy se zvláštní licencí, navíc pouze po omezenou dobu. Díky tomu může Huawei nadále používat některé americké produkty, avšak podle lidí z vedení Google se tato dočasná povolenka nevztahuje na použití licencovaného Androidu na nových zařízeních.

Spojené státy v posledních týdnech v boji proti Huawei přitvrdily, americké ministerstvo obchodu dokonce smetlo ze stolu 130 nových žádostí o dočasné povolení s čínskou firmou obchodovat. Donald Trump se navíc před nedávnem vyjádřil, že s Huawei nechce kvůli ohrožení národní bezpečnosti obchodovat vůbec.

Huawei Mate 30: open source Android či Harmony OS?

Jaké má tedy Huawei možnosti? Pokud se do premiéry telefonů situace nevyřeší, může hrát mrtvého brouka a zahájení prodeje telefonů řady Mate 30 oddálit do doby, kdy bude jasno. To je také možná jeden z důvodů, proč se má letošní premiéra odehrát dříve než v minulých letech.

Společnost Huawei bude nadále používat operační systém Android a přidružený ekosystém, pokud nám to americká vláda dovolí. V opačném případě budeme pokračovat ve vývoji našeho vlastního systému,“ sdělil Reuters tiskový mluvčí Huawei Joe Kelly.

Huawei rovněž může vsadit na Android s volnou licencí (AOSP), tato verze však neobsahuje aplikace a služby Google, což mimo jiné znamená žádný Obchod Play. Huawei má sice vlastní obchod aplikací a v poslední době mobilizuje vývojáře, aby jej začali plnit, avšak absence služeb Google a nemožnost jejich doinstalování může spoustu zájemců odradit.

huawei harmonyos 3

Poslední možností by bylo nasazení nedávno představeného operačního systému Harmony OS, ten však zřejmě ještě není k nasazení na smartphonech připraven a sami zástupci Huawei před nedávnem uvedli, že pro letošní rok není žádný telefon s Harmony OS v přípravě. Ačkoliv, situace na bojišti se mění každým okamžikem…

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.