Domů » Články » Huawei má patent na funkční grafen. Ten slibuje lepší chlazení u smartphonů

Huawei má patent na funkční grafen. Ten slibuje lepší chlazení u smartphonů

Jeda z velmi zajímavých inovací, kterou představila společnost Huawei koncem minulého roku, se týká patentu na funkční grafen. Nový materiál přináší podstatně lepší možnosti chlazení nejen mobilních zařízení v době, kdy se nároky na jejich výkon neustále zvyšují. Zajímavostí je, že na získání patentu se kromě Huawei podílel i laureát Nobelovy ceny nebo týmy univerzit z Manchesteru a Cambridge.

Není žádným tajemstvím, že se hardwarové požadavky mobilních aplikací, her či multimediálního obsahu neustále zvyšují. Zároveň i uživatelé tráví se smartphony stále více času. Přehřívání zařízení se proto stalo jedním z klíčových témat, které v současnosti výrobce zaměstnává. Huawei se dlouhodobě věnuje inovacím a díky tomu se zařadil k průkopníkům v této oblasti získáním patentu na funkční grafen.

Grafen výrazně zvyšuje efektivitu chlazení

Grafen je tenká vrstva grafitu – uhlíkového nanomateriálu s vysokou tepelnou a elektrickou vodivostí. Má čtyřnásobně lepší tepelnou vodivost, než jakou disponují hliníkové slitiny, a dokonce desetkrát lepší než měď. Výzkum tohoto nanomateriálu byl v roce 2010 oceněný Nobelovou cenou. Stále bylo ale náročné zabezpečit jeho masovou výrobu a využití především z důvodu elektrické vodivosti.

Huawei Mate 20X nabízí pokročilou technologii chlazení

Funkční grafen má oproti obyčejnému grafenu několik výhod. Je nerozpustitelný ve vodě, zvyšuje tepelnou vodivost až o 50 % a snižuje teplotu zatěžovaných vnitřních součástek až o 1 °C.

Ještě důležitější je, že v upravené (funkční) formě je dostatečně stabilní, aby byl vyráběný průmyslově. Díky této úpravě si může Huawei, jako první společnost na světě, připsat masovou výrobu grafenu pro průmyslové využití. V říjnu 2018 uvedl výrobce ve světě do prodeje herní smartphone Mate 20X, jehož komponenty právě tento funkční grafen využívají. V České republice se ale neprodává.

Vývoj technologie zabral řadu let

Na vývoji nového řešení se podíleli významné vědecké kapacity. Od roku 2015 spolupracovala společnost Huawei s vedoucími výzkumnými týmy na univerzitách v Manchesteru a Cambridge, stejně jako s vědeckými špičkami v oboru Konstantinem Novoselovem, držitelem Nobelovy ceny za fyziku v roce 2010 nebo profesorem A. C. Ferrarim z University of Cambridge.

Podle šéfa Huawei Richarda Yu, společnost Huawei investovala v průběhu posledních 10 let víc jak 44 miliard eur do výzkumu a vývoje nových technologií. Výsledkem této investice je vícero pozoruhodných inovací, a právě patent na funkční grafen je jedna z nich. Dá se očekávat, že Huawei tuto technologii bude využívat i u dalších chystaných smartphonů, jako je například Huawei P30 (Pro).

Michal Javůrek

Nadšenec do mobilních technologií, vášnivý fotograf, cyklista a sběratel starých telefonů. Pokud zrovna nesedím u počítače, najdete mě v přírodě s fotoaparátem přes rameno, nebo v sedle na kole.

20 komentářů

 1. 20x se u nás neprodává, ale lze jej koupit přes amazon.es evropsokou distribuci s 2letou zárukou, kterou uplatníte i v ČR v Huawei servise. zakoupit lze i u mediamarkt.de a saturn.de, ti ale do ČR nezasílají. Mate 20x mám a je to opravdu skvělý stroj:)

 2. Ani to mě mě nedonutí, abych si něco od Huawei koupil. Firmy, která slouží čínské vládě k ovládnutí světové infrastruktury a do které leje obrovské finance (proto má tolik peněz na investice)

  • Znáš to přísloví o tom, kdo se směje naposled? ;)

  • tak to aby jste rovnou telefon spláchnul do záchodu, přece nebudete k hovorům používat sítě vybudované na čínské architektuře :D

  • S tím nic nadělat nemůžu, ale s tím, jaký si mobil vyberu, můžu.

  • Navíc tu nejde ani tak o koncová zařízení, na kterých zase tolik nezáleží, ale o princip. Nedpoporuji firmu, která slouží mocnosti, navíc silně autoritářské až totalitní, represivní, agresivní, která v poslední době dělá vše pro to, aby měla vše pod naprostou kontrolou.
   Ale chápu, někomu jsou nějaké principy nebo hodnoty ukradené a zajímá ho jen jeho sosbní prospěch ;)

  • Asdf: Presne tak, seru na tyhle kecy :)

  • *osobní prospěch

  • Zkus si dát přirození do vlažné vody, třeba to pomůže. :-D

  • Nepomohlo, ale zkusím ti zastrčit rašpli do řitě, to pomůže určitě ;)

  • Nechcem ti kaziť radosť ale ci tvoje data pojdu do Číny alebo k amikom, je v podstate jedno. Jediný komu to vadí sú oni lebo data môže získať protistrana. Nehovoriac ak nepracujes pre vládu prípadne nemáš nejaké pristne utajené veci tak, asi tá sklamem, pre nich si nikto, tvoja zbierka porna a F2P hier nikoho nezaujíma.

  • Žádnou radost mi nekazíš a oblíbený a poněkud už ohraný argument s pornem (které si nikde neukládám, jelikož je ho všude online hafo) nebo hrama (které nehraju) je irelevnantí. Komu jdou osobně moje data je mi skutečně jedno, jadernou bombu nevyvíjím a teroristický útok taky nechystám. Ani nevyvíjím nějakou novou technologii. Ale jak jsem psal výše, jde o princip. A čínskou firmu úzce propojenou z čínským systémem nehodlám nijak podporovat.

  • K tomu jen jedno:
   To, jaký si ty koupíš mobil je úplně šumák. Čína vyrostla na Západní nenažranosti po levném zboží, kdy se v podstatě cokoliv od bot, přes oblečení až po špičkovou elektroniku vyrábí v Číně. Takže čínské vládě sypou peníze nadnárodní firmy od Adidas, přes Nike až po Apple nebo Škoda auto (Volkswagen).
   A tyhle všechny firmy se zasloužily o raketový růst čínské ekonomiky, technologií a moci. Tady máš jasnou podporu „totalitní moci“ kvůli zisku.
   Takže čínská firma je mi z tohoto pohledu sympatičtější, než ti ostatní, kteří sice potichu kritizují, ale stejně v Číně vyrábět budou. Ostatně dnes to není jen Čína, ale jakákoliv další levná destinace, kde nadnárodním korporacím nevadí, že tam lidi dělají v podstatě za misku rýže a bez drahých bezpečnostních opatření. Kola z Bangladéše, dětské knihy tištěné v Indii (a přepravované zpět do Evropy), boty z Indonésie, triko z Pákistánu… Na tohle dojedeme a ne na to, že si někdo koupí mobil od Huawei.

  • Částečně máš pravdu, ale jen částečně. Určitě není jedno, jestli si koupím něco od nečínské firmy vyrobené v Číně, nebo přímo od čínské firmy, která je navíc úzce propojená s čínskou vládou a jejími tajnými službami. Pro mě je to rozdíl naprosto zásadní.
   Navíc ne všichni vyrábí v Číně. Moje současné LG je vyrobené v J. Koreji. předchozí Samsung ve Vietnamu. Výběr vždycky je.

  • Má pravdu a nikoliv částečnou. Čína a nejen ona se dostala na technologický vrchol v tak krátké době nenažraností západního kapitálu. Teď jsou z toho všichni vyjevení, protože si Anglosasové ve své „velikosti“ nechtěli připustit, že by mohl někdo jiný než oni být lídrem výroby a technologií, zcela propadli své nadřazenosti nad jinými, kteří prokázali obrovskou píli, pracovitost a intelekt a odsunuli onu „bohem vyvolenou rasu“ do pozice překvapených a pomalu i poražených. Takže nyní nezbývá, než celosvětová obvinění a špinění těch, kteří se svou pílí, pracovitostí a intelektem dostali až na technologický vrchol a to nejen v segmentu telekomunikační techniky. Západní civilizaci čeká úpadek a pokud a snad v ní zbylo pár lidí se zdravým rozumem, nebude se chtít zpět na výsluní dostat válkou. Snad tomu tak nebude, protože i tady by je čekala porážka. Jednoznačně je na vině skupina lidí, pro níž jediným „bohem“ je co nejvyšší rozdíl mezi náklady a prodejem, tedy zisk. To je pro lidstvo cesta do pekel.

  • Hlupáčku :-)

 3. „snižuje teplotu zatěžovaných vnitřních součástek až o 1 °C“ … :) :) :)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).