TOPlist

Huawei má patent na funkční grafen. Ten slibuje lepší chlazení u smartphonů

Huawei Mate 20X nabízí pokročilou technologii chlazení

Jeda z velmi zajímavých inovací, kterou představila společnost Huawei koncem minulého roku, se týká patentu na funkční grafen. Nový materiál přináší podstatně lepší možnosti chlazení nejen mobilních zařízení v době, kdy se nároky na jejich výkon neustále zvyšují. Zajímavostí je, že na získání patentu se kromě Huawei podílel i laureát Nobelovy ceny nebo týmy univerzit z Manchesteru a Cambridge.

Není žádným tajemstvím, že se hardwarové požadavky mobilních aplikací, her či multimediálního obsahu neustále zvyšují. Zároveň i uživatelé tráví se smartphony stále více času. Přehřívání zařízení se proto stalo jedním z klíčových témat, které v současnosti výrobce zaměstnává. Huawei se dlouhodobě věnuje inovacím a díky tomu se zařadil k průkopníkům v této oblasti získáním patentu na funkční grafen.

Grafen výrazně zvyšuje efektivitu chlazení

Grafen je tenká vrstva grafitu – uhlíkového nanomateriálu s vysokou tepelnou a elektrickou vodivostí. Má čtyřnásobně lepší tepelnou vodivost, než jakou disponují hliníkové slitiny, a dokonce desetkrát lepší než měď. Výzkum tohoto nanomateriálu byl v roce 2010 oceněný Nobelovou cenou. Stále bylo ale náročné zabezpečit jeho masovou výrobu a využití především z důvodu elektrické vodivosti.

Funkční grafen má oproti obyčejnému grafenu několik výhod. Je nerozpustitelný ve vodě, zvyšuje tepelnou vodivost až o 50 % a snižuje teplotu zatěžovaných vnitřních součástek až o 1 °C.

Ještě důležitější je, že v upravené (funkční) formě je dostatečně stabilní, aby byl vyráběný průmyslově. Díky této úpravě si může Huawei, jako první společnost na světě, připsat masovou výrobu grafenu pro průmyslové využití. V říjnu 2018 uvedl výrobce ve světě do prodeje herní smartphone Mate 20X, jehož komponenty právě tento funkční grafen využívají. V České republice se ale neprodává.

Vývoj technologie zabral řadu let

Na vývoji nového řešení se podíleli významné vědecké kapacity. Od roku 2015 spolupracovala společnost Huawei s vedoucími výzkumnými týmy na univerzitách v Manchesteru a Cambridge, stejně jako s vědeckými špičkami v oboru Konstantinem Novoselovem, držitelem Nobelovy ceny za fyziku v roce 2010 nebo profesorem A. C. Ferrarim z University of Cambridge.

Podle šéfa Huawei Richarda Yu, společnost Huawei investovala v průběhu posledních 10 let víc jak 44 miliard eur do výzkumu a vývoje nových technologií. Výsledkem této investice je vícero pozoruhodných inovací, a právě patent na funkční grafen je jedna z nich. Dá se očekávat, že Huawei tuto technologii bude využívat i u dalších chystaných smartphonů, jako je například Huawei P30 (Pro).

Autor článku Michal Javůrek
Michal Javůrek
Nadšenec do mobilních technologií, vášnivý fotograf, cyklista a sběratel starých telefonů. Pokud zrovna nesedím u počítače, najdete mě v přírodě s fotoaparátem přes rameno, nebo v sedle na kole.

Kapitoly článku