- Huawei postaví vlastní továrnu na čipy
- Pomáhají mu s tím čtyři tchajwanské firmy
- To se však nelíbí USA ani občanům ostrova
Společnost Huawei buduje na jihu Číny několik tajných továren na čipy a polovodičové součástky. Opakovaně o tom informovala agentura Bloomberg. Nyní však vyvstává na povrch, že Huawei si přizval ke spolupráci několik tchajwanských firem specializovaných právě na výrobu polovodičových komponent.
Kirin made in China
Huawei má od května roku 2019 zákaz spolupracovat s americkými partnery. Kromě toho ale sankce myslí i na to, aby Huawei nespolupracoval s mimoamerickými partnery, které však používají technologie z USA.
Blokáda čínského giganta je tak poměrně výrazná a omezila jeho aktivity natolik, že do svých telefonů nesměl implementovat 5G modemy nebo moderní čipsety – vždy maximálně jeden rok staré modely. Aby Huawei zvýšil konkurenceschopnost svých smartphonů, nechal si v Číně u společnosti Semiconductor Manufacturing International Corp (SMIC) vyrobit pokročilé čipy pro modelovou řadu Mate 60.
Pro připomenutí: celá řada Huawei Mate 60 disponuje čipovou sadou Kirin 9000S se 7nm architekturou a taktem až 2,62 GHz. Má k dispozici 5G i LTE a také výkonnou grafickou jednotku Maleoon 910. Pro Čínu jde o velkou věc, Huawei se totiž díky zkonstruování vlastního čipu dokázal vymanit ze sankcí USA. Tedy alespoň na domácím trhu – do Evropy zatím s Kirinem jít neplánuje.
Když Huawei nemůže, Tchaj-wan pomůže?
Nově se ale Huawei snaží vybudovat kompletně vlastní továrnu na polovodiče, aby nemusel užívat služeb SMIC. Podle informací Bloomberg mu s budováním pomáhají tchajwanské firmy Topco Scientific, L&K Engineering, United Integrated Services a Cica-Huntek Chemical Technology Taiwan.
Právě poslední zmíněná společnost uvedla v minulosti na svém webu, že navázala spolupráci s čínskými výrobci Shenzhen Pensun Technology a Pengxinwei IC Manufacturing. Háček je v tom, že obě firmy jsou úzce napojeny na Huawei, a obě jsou proto na sankčním seznamu USA. Cica-Huntek následně sdělení z webu stáhla.
Spojení čínské firmy pod sankcemi USA a společnosti z Tchaj-wanu, na který USA diplomaticky dohlíží, by mohl vzbudit velkou nevoli jak Spojených států, tak občanů ostrova ve Východočínském moři. V lednu příštího roku jsou totiž na Tchaj-wanu v plánu volby a země aktuálně hodně bojuje za to, aby se vymanila ze zóny čínského vlivu. Čína navíc Tchaj-wanu vyhrožuje diplomaticky i vojensky.