TOPlist

Velká recenze HTC X7500 Advantage: Královna kapesních počítačů

Velká recenze špičkově vybaveného Pocket PC s 5″ VGA displejem, 624 MHz CPU, 8GB HDD, podporou UMTS/HSDPA, Wi-Fi, GPS…

-HTC X7500 je jedno z nejvýkonnějších Pocket PC, které lze momentálně na našem trhu zakoupit. Jedná se o komunikátor postavený na operačním systému Windows Mobile 5.0, svižný chod zajišťuje procesor od Intelu s frekvencí 624 MHz, o zobrazování se stará obrovský 5″ VGA displej, nechybí ani podpora Wi-Fi nebo Bluetooth a využívat můžete i služeb sítí třetích generací, včetně HSDPA. Ve velkém těle komunikátoru nechybí také čip pro GPS navigaci, 3Mpx fotoaparát nebo 8GB hard disk.

Za zapůjčení komunikátoru děkuji společnosti RRC-CZ, s. r. o.. Testovaný model obsahoval anglickou verzi ROM s označením 1.24.405.2 (z 9. 3. 2007). Později by měla být dostupná také česká verze a výrobce rovněž přislíbil pozdější upgrade na Windows Mobile 6 Professional. Veškeré výsledky a dojmy se proto vztahují pouze k této verzi ROM a u jiných se mohou lišit.

HTC X7500 \”Advantage” budete znát také pod kódovým názvem Athena. Už od začátku se od tohoto zařízení očekávalo opravdu mnoho, a do jaké míry se tyto prognózy Atheně povedly splnit, bych vám rád přiblížil v této recenzi. X7500 by se svou velikostí mohla směle zařadit mezi UMPC, a určitě vás stejně jako mě napadne, že by možná takovému zařízení více slušely například Windows XP, potřebný hardware pro běh stolních Windows by se do těchto rozměrů určitě vtěsnat dal. Operační systém Windows Mobile ale také nabízí obrovské množství možností pro komunikaci, plánování nebo organizaci času. HTC Athena zvládne téměř vše, nač si jen vzpomenete, daní za vyspělé funkce jsou ale větší rozměry, hmotnost a především poměrně vysoká cena, za kterou dnes pořídíte velice dobře vybavený notebook.

Klady (+)
5″ VGA displej
Rychlý procesor
Stabilita operačního systému
Podpora UMTS/HSDPA
GPS navigace
3Mpx fotoaparát
Oddělitelná klávesnice
8GB Hard disk
128MB RAM
Technologie HTC VueFLO
Podpora USB Host *
Zápory (-)
Rozměry a hmotnost
Telefonování jen v režimu Hands-free
Klávesnice není podsvícená
Neumí vibrovat
Cena

* USB Host: HTC X7500 podporuje funkci USB host, je ale potřeba přikoupit speciální USB kabel s dalšími konektory. Kabel se připojuje do VGA výstupu na levém boku.

Obsah balení
Luxusně vyhlížející krabice je rozdělena do několika sektorů, ve kterých se kromě samotného přístroje nacházejí tyto položky:
– magnetická klávesnice
– dva stylusy
– kožené pouzdro
– cestovní nabíječka
– Headset
– synchronizační kabel
– 2200mAh baterie
– VGA Out kabel
– ochranná fólie na displej
– manuál
– příručka pro Rychlý start
– 2 CD-ROM disky

Přiložené pouzdro je velice dobře vymyšlené, vyrobeno je z kvalitní kůže. Vnější strana pouzdra nese známky jemného vroubkování a nechybí zde ani logo společnosti HTC. Vnitřní strana je potažena na dotek velice příjemným a jemným materiálem. Na pouzdru nechybí otvor pro čočku 3Mpx fotoaparátu a tři plastové pacičky, které slouží k pevnému uchycení komunikátoru. Protější strana rozevíracího pouzdra je vybavena silným magnetem, který uchycuje oddělitelnou QWERTY klávesnici. Přístroj lze i v pouzdru složit a používat s klávesnicí, ovšem několikrát se mi stalo, že nedošlo k úplnému uchycení dílu s klávesnicí k tělu telefonu, jelikož ohyby v pouzdru na oba díly trochu tlačily a znemožnily korektní „docvaknutí\”. Přístroj je sám o sobě poměrně velký, ale je zde ještě šance, že jej vtěsnáte do nějaké větší kapsy u kalhot, po vložení do pouzdra si ale raději připravte kufřík nebo jiné úložiště.

- -

- - -
Tip: Klikněte na obrázek pro zobrazení jeho plné velikosti

V balení dále nalezneme stereo headset (3,5mm), který můžete používat pro poslech hudby nebo telefonování (i když zde bych raději volil nějaké BT sluchátko, do drátu se snadno zamotáte :o) ). Na kablíku je umístěna plastová krabička, na které je posuvník pro regulaci hlasitosti a tlačítko pro Příjem/Přidržení hovoru. Kabel od headsetu je poměrně krátký, a dalších 30cm navíc by mu vůbec neuškodilo. Pokud vás budou pecky v uších tlačit, můžete na ně navléknout molitanové polštářky. Kvalita reprodukce zvuku je u dodávaných sluchátek velice dobrá, ale vzhledem k tomu, že Athena nabízí 3,5mm výstup, není problém připojit k ní třeba legendární Koss Porta Pro nebo domácí 5.1 audio systém.

-

Velice elegantně působí dvojice stylusů, oba jsou vyrobeny z průhledného plastu a jejich délka je 83mm. Nejsou teleskopické, proto je tato hodnota pevná a vzhledem k použitému materiálu je stylus opravdu velice lehký, v prvních chvílích máte pocit, že v ruce nic nedržíte (pokud ale do druhé ruky vezmete Athenu, rázem se to vykompenzuje :-) ). Se stylusem se pracuje dobře, ale vzhledem k prostornému displeji jsou všechny ikonky samy o sobě velké, zařízení lze proto velice snadno ovládat i prsty. A s trochou cviku lze bez stylusu psát i na softwarové klávesnici.
Je dobře, že výrobce přidává ochrannou fólii na displej, jelikož tak velkou může být jinak celkem problém sehnat. Fólii doporučuji nalepit ihned po vybalení zařízení (samozřejmě až po opadnutí prvotního nadšení), účinně takto ochráníte displej, který je vzhledem ke své velikosti velice náchylný na poškození.

-

HTC X7500 nabízí výstup na televizi nebo projektor (TV-Out), a pro toto spojení v balení naleznete speciální kabel, který je ale poměrně krátký. Doporučuji také věnovat pozornost krytu konektoru, který lze vzhledem k jeho drobným rozměrům velice snadno ztratit.

- - -

Příjemně jsem byl překvapen výdrží komunikátoru. Li-Ion baterie s kapacitou 2200mAh dokázala Athenu udržet při celkem silném zatížení při životě více než dva dny. V systému přitom chybí jakákoliv možnost regulace frekvence CPU (pro snížení výkonu procesoru doporučuji používat aplikaci XCPUScalar 2007). Silným zatížením rozumějte několik běžných telefonních hovorů denně, cca 20 SMS zpráv, půl hodiny připojení přes Wi-Fi, používání fotoaparátu a také internetového připojení přes GPRS/EDGE. Podsvícení displeje jsem měl nastavené na poloviční hodnotu.
Na prvním CD „Začínáme” naleznete synchronizační aplikaci Active Sync a také trial verzi Microsoft Outlook 2007, druhý disk nabízí demoverzi navigačního software TomTom 6 s možností stáhnout si jednu mapu zdarma, zálohovací nástroj Sprite Backup Tool a GPRS Monitor pro měření přenesených dat.

Konstrukce, provedení a design
HTC X7500 je bezesporu to největší Pocket PC, jaké je dnes na trhu možné sehnat, jeho celkové rozměry jsou 133 × 97 × 16mm. Pokud k jeho tělu přiložíme ještě magnetickou klávesnici, zastaví se tloušťka na rovných 20mm. Také hmotnost je poměrně vysoká – 350 gramů včetně baterie. O klávesnici si více povíme až v další kapitole, nyní se zaměříme na komunikátor samotný.

Tělo HTC X7500 je převážně vyrobeno z matného plastu, místy ale narazíme na části z kovu. Všechny díly jsou kvalitně slícovány a dobře do sebe zapadají, při práci se rozhodně nemusíte bát nějakého vrzání či jiných nepříjemných zvuků. Kryt telefonu se nese v duchu černé barvy, na oko tak Athena působí velice decentně a exoticky, snadno s ní ve svém okolí dokážete vzbudit zájem zvídavých pozorovatelů.

- - -

Jako vždy začneme nejprve přední stranou, na které zaujímá největší plochu dotykový displej s VGA rozlišením (640×480px) a úhlopříčkou rovných 5″ (takovou úhlopříčku nemají ani některá UMPC). Se zařízením budete po většinu času pracovat tak, že bude displej natočený do Landscape režimu, v případě potřeby s ním ale lze snadno pootočit do Portrait režimu. Displej ale není umístěný přesně ve středu zařízení, je trochu posunutý směrem k pravému okraji, díky čemuž vznikl na protější straně prostor pro větší ovládací tlačítka. Nad displej se výrobce rozhodl umístit své logo, na pravé straně nechybí trojice signalizačních LED diod. Ta úplně napravo bliká v případě, že je aktivní telefonní modul nebo GPS navigace, prostřední dioda se rozbliká v případě, že začnete používat spojení přes Wi-Fi nebo Bluetooth a třetí dioda signalizuje různé systémové události (zmeškaný hovor, sms, e-mail, vybitá baterie, upomínka z kalendáře…).

- - -

Na levé straně vedle displeje má své místo 4-směrový joystick, který zároveň slouží jako potvrzovací tlačítko. Ač to tak nemusí vypadat, s joystickem se pracuje velice dobře. Rovněž jeho pogumovaný povrch je velice příjemný na dotek. Kousek pod joystickem jsou v malém oválu zapuštěna další dvě tlačítka – Ok, které slouží pro potvrzování událostí a Win, která slouží pro přístup do nabídky Start. Úplně vespod je malý otvor, pod kterým se schovává mikrofon telefonu. Na protější straně má své místo objektiv VGA kamery, kterou využijete především při videohovorech. Poslední tlačítko s logem aplikace Internet Explorer slouží ke spuštění internetového prohlížeče (záměrně jsem použil termín „internetový prohlížeč\”, jelikož v telefonu najdete kromě standardního IE také plnou verzi Opery Mobile 8.65). V nastavení systému si můžete vybrat, který prohlížeč se bude tímto tlačítkem spouštět. V těchto místech se také schovává pohybový senzor (HTC VueFLO), o kterém si povíme až později. Pod předním krytem se na bocích táhnou dva magnety, které slouží ke snadnému přichycení klávesnice. V takovém stavu lze zařízení bezpečně přenášet i bez pouzdra, jelikož je celá plocha displeje bezpečně skryta právě pod magnetickou klávesnicí.

- - -

Na zadní straně HTC X7500 tentokrát nenajdeme žádný výsuvný prvek, pod kterým by se schovávala baterie, v horní části nás zaujme pouze proužek z lesklého plastu, ve kterém je zabudovaný objektiv 3Mpx fotoaparátu a poměrně silná přisvětlovací dioda. Pod dvěma malými gumovými záslepkami se nacházejí konektory pro připojení externí GSM a GPS antény. Ve spodní části je tlačítko pro provedení softwarového restartu. Zajímavé je, že pokud máte telefon přichycen k hardwarové klávesnici, není možné stylusem provést softwarový restart; úhel naklonění zařízení vůči klávesnici je takový, že tam stylus zkrátka nevtěsnáte.

- -

Na levém boku narazíme na posuvník pro regulaci hlasitosti, systémový reproduktor (na protější straně je druhý a společně hrají stereo), konektor pro VGA Out/USB Host kabel, otvor pro připojení synchronizačního kabelu nebo cestovní nabíječky, a také 3,5mm výstup na sluchátka.

Na pravém boku se zabydlelo tlačítko Power, klávesa pro spouštění Comm Manageru/Záznamníku (krátký/dlouhý stisk), druhý systémový reproduktor a tlačítko fotoaparátu. To je oproti ostatním trochu více vystouplé, a aby bylo zamezeno nechtěnému spuštění aplikace Camera, je potřeba jej trochu déle přidržet. Rovněž při focení je potřeba tlačítko nejprve trochu zmáčknout, čímž docílíte zaostření, a až poté domáčknout na doraz. V horní části je umístěný otvor pro stylus.

- - -

Vrchní strana kromě zaoblené hrany nenabízí vůbec nic zajímavého, o to pestřejší je ale hrana spodní. V té najdeme silný magnet, kterým se přichytí klávesnice a také jsou zde konektory, které po spojení zajišťují právě komunikaci s klávesnicí. Dále se zde nachází otvor, do kterého se vkládá SIM karta (doporučuji se před vložením podívat do manuálu, můžete se tím vyhnout nechtěnému ulomení paciček pro uchycení) a také baterie. Ta se po vložení musí zajistit kovovou pojistkou, pak je možné plastový kryt bezpečně zaklapnout.

Magnetická QWERTY klávesnice
HTC X7500 nabízí trochu netradiční odnímatelnou klávesnici, která je tvořena plastovým dílem o rozměrech 133 x 97 x 4mm, uvnitř plastu se nachází magnety, které zaručuji dobré uchycení k samotnému komunikátoru. Horní pruh tvoří průhledný plast, pod kterým se po přiklopení k displeji zobrazují základní informace (hodiny, čas, signál, zmeškané hovory/zprávy), posuvníkem pro regulaci hlasitosti se mezi jednotlivými informacemi můžete přepínat. Občas se mi ale stávalo, že systém nerozpoznal přiklopení klávesnice k displeji a stavový řádek vůbec nezobrazil; pomohly až další pokusy.

Athenu můžete používat ve dvou režimech, a sice jako klasické Pocket PC, kdy celý systém ovládáte stylusem či prsty, anebo s pomocí magnetické klávesnice. Oba díly jsou na sobě zcela nezávislé, přesto si myslím, že s klávesnicí budete komunikátor využívat mnohem častěji. Klávesnice totiž slouží nejen jako ochranný prvek displeje, ale i jako stojánek, a především je s ní ovládání systému mnohem komfortnější. Přesto se na ni výrobce dopustil několika chyb, které její hodnoty trochu srážejí.

- - -

Díky silným magnetům je přichycení klávesnice k tělu zařízení velice rychlé, všeobecně tělo Atheny stačí přiblížit ke klávesnici na vzdálenost cca 2cm, a ihned dojde k zacvaknutí (doporučuji shlédnout video, na kterém celý systém uvidíte v akci). Klávesnice drží velice pevně a rozhodně se nemusíte bát, že by tělo komunikátoru jen tak opustilo pevné magnety, telefon můžete klidně přiklapnout na ledničku nebo futra, a stále bude stejně pevně držet. Pokud je displej vypnutý, dojde po přiklapnutí klávesnice k jeho automatické aktivaci.

Samotná klávesnice je rozdělena do pěti řad. V té horní jsou umístěna různá funkční a systémová tlačítka (zelené a červené sluchátko, softwarové klávesy, Internet, E-Mail, Ok), velikost těchto tlačítek je 10x5mm, zbylé klávesy ve spodních čtyřech řadách mají rozměr 9x5mm. Mezi jednotlivými tlačítky jsou poměrně velké rozestupy (2-3mm), rozhodně tedy nehrozí, že byste se při psaní překlikávali na jiné klávesy. Vzhledem k velikosti klávesnice mám ale právě k horní řadě drobnou výtku – pokud přístroj držíte v rukou a chcete využít některou z vrchních funkčních kláves, musíte palce celkem dost namáhat, abyste tlačítko vůbec mohli zmáčknout. Umístění v dolní řadě by myslím bylo mnohem užitečnější.

- -

Kromě klasických znaků na klávesnici najdeme i další – sekundární, které se vyvolávají po stisku speciálního tlačítka Fn (klávesa s kolečkem v levém dolním rohu). Na klávesnici je možné psát i české znaky, měl jsem sice ROM bez české lokalizace, ale zde stačilo upravit soubor sym.txt v adresáři /Windows, a klávesnice rázem psala česky (Fn+Sym). Lze ale očekávat, že u ROM s českou lokalizací bude upraven i tento soubor. Primární znaky jsou na klávesnici vyznačeny bílou barvou, sekundární modrou. Velice dobře je zvýrazněný blok s numerickými klávesami, ovšem u ostatních kláves je potisk sekundárních znaků velice slabý a občas špatně čitelný, a to dokonce i za běžného denního světla.

- -

Na klávesnici se píše dobře, ale přiznám se, že u zařízení této cenové skupiny bych očekával něco lepšího. Mačkání jednotlivých kláves nevydává žádný zvuk, díky tomu můžete na klávesnici psát, aniž byste rušili vaše okolí (z vlastní zkušenosti vím, že „cvakání” klávesnice u mého Qteka 9000 občas někomu leze na nervy). Citlivost je výborná, klávesu většinou stačí jen slabě zmáčknout. Pokud přístroj postavíte na stůl nebo jinou rovinu, můžete na klávesnici psát několika prsty najednou, když jej držíte v ruce, lze k psaní použít oba palce (viz fotografie).
Velikou nevýhodou klávesnice je, že postrádá jakékoliv podsvícení. Při používání ve dne to zas tak nevadí, ale v noci budete celkem často tápat po klávesnici, abyste trefili ten správný znak. Dopadající světlo z displeje sice trochu zvýrazní bílé potisky primárních znaků, sekundární ale nejsou vůbec vidět. Určitě doporučuji věnovat zvýšenou pozornost právě magnetům v těle zařízení a klávesnice! Výrobce na to upozorňuje i v manuálu, a neopatrnou manipulací může snadno dojít k poškození předmětů náchylných na magnetické vlny.

Celkově bych klávesnici hodnotil jako průměrnou, píše se na ní dobře a hlavně rychle, ale její kvality degraduje umístění některých tlačítek a především chybějící podsvícení, které znemožňuje psát pohodlně v horších světelných podmínkách.

Srovnání s dalšími Pocket PC (Qtek 9000, E-TEN M700, Gigabyte g-Smart i128)
- - -

- -

Videopohled na HTC X7500

Srovnávací tabulka 
HTC X7500 \”Advantage\” (HTC Athena) Qtek 9000 (HTC Universal) 
Obrázek 
-
-
Operační systém Windows Mobile 5.0 Phone edition AKU3.3 Windows Mobile 5.0 Phone edition AKU2.3
Displej Dotykový TFT 480×640 px, 65k barev, úhlopříčka 5.0\” Dotykový TFT VGA 480×640px, 65k barev, úhlopříčka 3.6\”
Procesor Intel Xscale 624Mhz + ATI grafický čip W2284 Intel XScale PXA272 520MHz
Rozměry 133 x 97 x 16 mm 128 x 81 x 25 mm
Hmotnost 350 gramů 285 gramů
Paměť 128MB SDRAM/256MB ROM, 8GB vnitřní paměti 64MB RAM/128MB ROM
Podporované sítě UMTS/HSDPA (2100Mhz), GSM (850/900/1800/1900Mhz)
EDGE a GPRS (třída 10)
GSM (900/1800/1900Mhz), UMTS (2100Mhz)
GPRS (třída 10)
Datové funkce Wi-Fi 802.11b/g, Bluetooth 2.0, USB 2.0, USB Host Wi-Fi 802.11b/g, Bluetooth 2.0, IrDA 1.2, MiniUSB
GPS integrovaný SiRF Star III, 20 kanálů
Digitální fotoaparát 3.0Mpx, Auto Focus, přisvětlovací dioda, max. 2048x1536px
možnost natáčet video, přední VGA kamerka pro videohovory
1.3Mpx s přisvětlovací diodou, max. 1280x1024px
přední CIF kamerka pro videohovory (352x288px)
Baterie Li-Ion 2200 mAh Li-Ion 1620 mAh
Pohotovostní režim 300 hodin 260 hodin
Max. doba hovoru  360 minut v GSM, 300 minut v UMTS 420 minut v GSM, 350 minut v UMTS
Slot pro pam. karty miniSD SD (SD/IO), max. 4GB
Další informace Vlastní oddělitelná hardwarová klávesnice, 3,5mm výstup otočná konstrukce, QWERTY klávesnice, 3,5mm výstup

 

Operační systém, technické parametry, výkon
HTC X7500 je zařízení vybavené operačním systémem Windows Mobile 5.0 ve verzi pro Pocket PC, navíc se může pochlubit servisním balíčkem AKU3.3, který přidává několik nových aplikací a zlepšuje stabilitu i bezpečnost (obdoba Service Packu u stolních Windows). V USA se brzy začne prodávat model s označením X7501, hardwarově se jedná o zcela stejné zařízení, oproti klasické X7500 se liší pouze tím, že nabízí Windows Mobile 6 ve verzi Professional, nicméně jak jsem již zmínil v úvodu, i pro X7500 by měl výrobce brzy uvolnit bezplatný upgrade na Windows Mobile 6.

- - -

Procesor
Athena dostala do vínku nejrychlejší procesor z rodiny Intel Xscale, který pracuje na frekvenci 624 MHz. Procesor je opravdu velice výkonný, bez problémů zvládá přehrávání videa ve VGA rozlišení a celková odezva systému je také dostatečně svižná. Telefon používá nový grafický čip ATI W2248 (neplést s grafickým akcelerátorem), který by měl zajistit právě plynulejší přehrávání videa a lepší kvalitu fotografií. Díky dostatečně velké paměti RAM není problém mít společně spuštěných několik náročných aplikací, Athena to bez problémů ustojí.

Výsledky z programu SPB Benchmark 1.6
-

Paměť
U takto vybaveného komunikátoru můžete 128MB RAM považovat téměř za samozřejmost, bylo by ale dobré, kdyby výrobce do budoucna takto velkou pamětí vybavoval i svá další Pocket PC, 64MB už dnes vážně nestačí. U X7500 si ze 128MB RAM hned po startu ukousne několik desítek MB samotný operační systém, přesto pro práci zbude ještě celých 80MB RAM. Operační paměti sekunduje 256MB ROM, po Hard resetu je uživateli přístupných zhruba 123MB, což je velice slušné.

-

Pevný disk
Athena nabízí integrovaný pevný disk Hitachi Microdrive s velkou kapacitou 8GB (přesně 7625MB), na který se vejde několik desítek hodin komprimovaného videa, stovky hudebních souborů a spousta dalších dokumentů. Hard disk je vybavený G-Shock systémem, který by jej měl ochránit proti nechtěnému pádu a zamezit tak ztrátě dat; tento systém spolupracuje i s pohybovým senzorem HTC VueFLO. V operačním systému se pevný disk identifikuje jako Microdrive. Disk se v případě nečinnosti po několika vteřinách automaticky vypíná, čímž dochází ke znatelné úspoře energie. V tichém prostředí můžete poměrně zřetelně slyšet, jak disk pracuje (případně stačí přiložit ucho k tělu telefonu). Pokud budete na disk přistupovat po chvilkové nečinnosti, je potřeba před načtením souborů počítat se zhruba vteřinovou prodlevou, která vzniká právě „probuzením” disku z klidového režimu. Pokud budete na Microdrive kopírovat soubory z PC, potečou data rychlostí okolo 1000kB/sec, opačným směrem (Microdrive => PC) je rychlost téměř stejná (USB 2.0). V případě zápisu dat do Storage se rychlost pohybovala okolo 550kB/sec, při čtení pak 850kB/sec.

-

Pokud by vám kapacita pevného disku náhodou nestačila, lze ještě paměť rozšířit pomocí miniSD karet.

Displej
X7500 je vybavena transmisivním VGA displejem (640×480px) s úhlopříčkou 5″ a schopností zobrazit 65k barevných odstínů. Při pohledu na displej si nelze nevšimnout poměrně velkých ikon a celkového „přiblížení” prostředí systému – může za to velikost úhlopříčky. Díky tomu je obsah displeje velice dobře čitelný, písmo je dostatečně velké a dobře viditelné i z větší vzdálenosti. Tak velký displej se skvěle hodí pro práci s textovými dokumenty nebo prohlížení internetových stránek. Ještě větší komfort přichází při aktivaci RealVGA režimu (stáhnout potřebné soubory), který zajišťuje reálné zobrazení VGA rozlišení (viz. screenshoty). Aplikace pro spuštění RealVGA ale není standardně součástí systému, jedná se o počin komunity z xda-developers fóra). V RealVGA se na displej bez sebemenších problémů vejde celá webová stránka bez nutnosti skrolovat po horizontální ose. Svítivost displeje je dostatečná, na přímém slunci je ale čitelnost o něco horší. Podsvícení lze regulovat v celkem 11 stupních, nezávisle na sobě pro napájení z baterie a nabíječky. Ani při nejnižší hodnotě je ale nelze úplně vypnout.

- - -
Displej HTC X7500; Srovnání s Qtekem 9000; Aktivní RealVGA režim 

- -
RealVGA vs. Klasické zobrazení

Pohybový senzor
HTC VueFLO je název nové technologie, respektive pohybového senzoru, který můžete použít při pročítání webových stránek. V Nastavení systému lze navolit, pro který internetových prohlížeč se má tato technologie používat (Internet Explorer, Opera Mobile) a rovněž můžete změnit jeho citlivost. Po zapnutí prohlížeče dojde k aktivaci VueFLO, a pohybový senzor si nastaví aktuální úhel natočení telefonu jako výchozí stav (při každém spuštění znovu), vy pak můžete nakláněním komunikátoru na požadovanou stranu docílit posouvání webové stránky. Podle toho, jak moc Athenu naklopíte, se reguluje rychlost posouvání stránky. Přiznám se, že jsem HTC VueFLO až tolik na chuť nepřišel, jelikož občas se celý systém chová trochu podivně, přesto to pro spoustu uživatelů může být velice užitečná věc.

- -

Telefonní část
Telefonní funkce zajišťuje quad-bandový GSM modul (850/900/1800/1900 MHz) a samozřejmě nechybí GPRS a EDGE třídy 10. Mnohem zajímavější je ale podpora sítí třetí generace (UMTS), a to včetně technologie HSDPA. Při využití HSDPA lze data stahovat teoreticky rychlostí až do 1.8Mbps, v klasické UMTS potom maximální rychlostí 384Kbps. V praxi jsem bohužel tyto možnosti nemohl otestovat, jelikož to mám k nejbližší UMTS stanici trochu z ruky.

-

Telefonování s X7500 se oproti klasickým Pocket PC trochu liší, přístroj totiž nepodporuje tichý režim, ale hovor je automaticky slyšet v režimu hands-free. Z tohoto důvodu doporučuji při telefonování na ulici používat dodávaný headsetu (případně dokoupit Bluetooth sluchátko), jinak je téměř jisté, že budou všichni kolem vás vědět, o čem že si to zrovna povídáte. V reálu navíc vypadá pohled na telefonujícího člověka s Athenou u ucha trochu komicky, jelikož tělo zařízení vám zakrývá velkou část hlavy :-). I při nejnižším stupni hlasitosti je zvuk velice zřetelný, při nastavení na maximální hodnotu Athena „řve jak na lesy\”. Zvuk při telefonování vychází z obou reproduktorů, které se nacházejí na bočních stranách. Zkoušel jsem přijmout hovor, když jsem měl X7500 postavenou na stole, a bez problémů jsem se mohl od telefonu vzdálit na několik metrů a druhá strana mě stále velice dobře slyšela. Je sice škoda, že výrobce na tichý režim zapomněl, ale u Atheny se snad ani nepředpokládá, že jej budete používat jako klasický mobilní telefon.

Bezdrátová komunikace
HTC X7500 je výborně vybavené zařízení po všech stránkách, proto je celkem samozřejmé, že zde nechybí ani moduly Wi-Fi 802.11b/g a Bluetooth verze 2.0. S Athenou jsem se zkoušel připojovat do několika sítí, a stejně jako u dříve testovaných zařízení, ani zde jsem nenarazil na žádný problém. Citlivost Wi-Fi je velice dobrá, rozhodně nebudete mít problém připojit se i v místech se slabším signálem.

Je škoda, že u Bluetooth chybí podpora EDR (Enhanced Data Rate), k dispozici jsou ale režimy AD2P, AVRCP, SIMACCES nebo DUN. V souvislosti s AKU3.3 doznal vylepšení také Bluetooth Manager od Microsoftu, v systému navíc přibyla zajímavá aplikace Bluetooth prohlížeč. Díky ní můžete přes Bluetooth \”nasdílet” libovolnou složku ve vašem zařízení, do které mohou přistupovat uživatelé, se kterými jste se spárovali (samozřejmě jen tehdy, pokud jejich přístroj tuto funkci podporuje). Při párování s Bluetooth handsfree Just Mobile Bluetune jsem se nesetkal s žádnými problémy, stereo fungovalo výborně stejně jako samotný přenos telefonního hovoru.

GPS navigace
Athena nezklame ani příznivce GPS navigace, obsahuje totiž citlivý čip SiRF Star III (20 kanálů). GPS navigaci jsem vyzkoušel s programem Tom Tom Navigator 6, který výrobce k telefonu dodává (pozor, máte nárok pouze na stažení jedné mapy zdarma). Vyhledání dostatečného počtu satelitů trvalo u X7500 o něco déle, než například s Pocket PC E-TEN M700 (přístroje jsem měl položené vedle sebe), někdy jsem se připojil do 30 vteřin, několikrát jsem ale na signál čekal i několik minut. Při testování v automobilu se mi občas stalo, že se signál v hustě obydlených lokalitách na chvíli ztratil, to je ale celkem normální jev i u jiných GPS přijímačů.

- -

Navigace s Athenou je velice komfortní, jelikož se mapa zobrazuje na velkém displeji. Za jízdy proto máte dokonalý přehled o tom, co bude na mapě následovat. Drobnou nevýhodou může být používání navigace v noci, kdy se zcela určitě nevyhnete snížení podsvícení, jelikož jinak vás displej bude svou svítivostí rušit.
Pro rychlejší vyhledání satelitů můžete využít výrobcem dodávanou aplikaci QuickGPS, která stáhne informace o satelitech z internetu (GPRS, ActiveSync).

-

Fotoaparát
Na zadní straně se nachází objektiv 3Mpx fotoaparátu, který je vybavený Auto Focusem a nechybí ani přisvětlovací dioda. Snímky je možné pořizovat v maximálním rozlišení 2048×1536px (JPG, BMP), v případě potřeby lze v ovládací aplikaci nastavit rozlišení nižší. Kvalita fotografií je opravdu výborná, snímky jsou pěkně ostré a barvy poměrně věrohodné. Při nedostatku světla jsou fotky trochu méně vyhlazené a objevuje se celkem znatelný šum. V horších světelných podmínkách oceníte schopnosti přisvětlovací diody, která je opravdu velice intenzivní. Snadno dokáže při úplné tmě posvítit v místnosti, a celkový dosah při focení je zhruba 2-3 metry. HTC X7500 si poměrně dobře poradí i s focením textu, o čemž se můžete přesvědčit z přiložených fotografií.

-

Aplikace pro obsluhu fotoaparátu je velice dobře přizpůsobena ovládání pomocí prstů, na základní obrazovce vidíte aktuální režim (k dispozici jsou i další – Panorama, Sport, Burst), nastavené rozlišení, počet snímků podle volné paměti, vyvážení bílé, blesk a další položky. K dispozici je i digitální zoom, ovšem snímky pořízené s přiblížením nejsou příliš kvalitní.
Komunikátor zvládne i záznam videa a zvuku, a sice v maximálním rozlišení 320×240px; video se ukládá do formátu MP4. Záznam je celkem plynulý, ovšem kvalita je spíše průměrná. Při nahrávání videa můžete rovněž využívat funkce přisvětlovací diody.

- - -

- - -

Další snímky pořízené 3Mpx fotoaparátem naleznete v Galerii.

Ukázky videozáznamu

Bonusový software
HTC nepatří mezi společnosti, které svá zařízení vybavují větším množstvím bonusových aplikací, ovšem u Atheny je situace přece jenom o něco lepší. Popis některých aplikací jsem si vypůjčil z recenze HTC Heralda, jelikož nepovažuji za nutné jejich vlastnosti psát pokaždé znovu. Kromě aplikací přímo od Microsoftu v zařízení najdete následující:

- -

-

Opera Mobile 8.65
Opera Mobile je společně s Tom Tomem asi nejvíce hodnotný software, který výrobce s X7500 dodává. Opera je dle mého názoru mnohem lepší než vestavěný Internet Explorer. Podporuje otevření více oken, je rychlejší, lépe přizpůsobuje obsah stránky rozměrům displeje a celkově se mi s ní mnohem lépe pracuje.

-

- -
Přizpůsobení šířky webu velikosti displeje: Internet Explorer vs. Opera Mobile (RealVGA režim)

Tom Tom Navigator 6
Jak již bylo zmíněno v úvodu, na bonusovém CD naleznete program Tom Tom Navigator ve verzi 6 a možnost zdarma si z internetu stáhnout jednu mapu.

-

SPB GPRS Monitor
Velice užitečná aplikace, která slouží k měření přenesených dat přes GPRS.
Citace z webu výrobce: „Spb GPRS Monitor je kompletní řešení pro měření přenosu dat přes GPRS, CDMA nebo GSM/HSCSD připojení a kalkulaci nákladů s tím spojených. Spb GPRS Monitor sleduje všechny datové přenosy a počítá náklady s přihlédnutím k používanému tarifu nebo nastavení služby.\”

-

Sprite Backup
Kompletní záloha systému se vždycky hodí, a právě pro tyto účely je v zařízení připravený Sprite Backup. Aplikace dokáže zálohovat různé části operačního systému (Složku Dokumenty, E-Maily, SMS zprávy, obsah paměťové karty a spousty dalších adresářů).

- -

HTC Task Manager
Užitečný nástroj, který dokáže zobrazit aktuálně spuštěné procesy, mezi kterými se můžete přepínat nebo je ukončovat. Dále umí změnit funkci křížku v pravém horním rohu pro dlouhý a krátký stisk. Například lze nastavit, že při kliknutí se aplikace minimalizuje, při přidržení ukončí.

-

Adobe Reader 2.0 LE
Pro práci se soubory formátu PDF je v přístroji připraven program Adobe Reader LE 2.0, který pro čtení dokumentů plně postačuje, problémy mu nedělá ani otevírání větších souborů. Adobe Reader samozřejmě umí dokument přiblížit nebo jeho obsah roztáhnout na velikost displeje. Nechybí mu ani podpora vyhledávání nebo plynulý přechod na požadovanou stránku.

Bluetooth prohlížeč
Funkce této aplikace jsem už popisoval v odstavci věnovanému technologii Bluetooth. Zajímavou utilitou je Přístup k SIM přes BT; tato aplikace nasdílí přes Bluetooth (protokol SAP) kontakty vaší SIM karty, což se hodí například pro Car Kit sady.

JetCet Print
Tato utilita zajišťuje komunikaci a tisk s Bluetooth tiskárnami.

-

Midlet Manager
V telefonu dále nalezneme jednoduchý MIDlet manager (prostředí pro spouštění JAVA aplikací). Nečekejte od něj ale žádné zázraky, poradí si opravdu jen s těmi jednoduššími Midlety (GiboSMS, Oskárek, OperaMini 3). Konkrétně OperuMini lze přes Midlet Manager ovládat přímo přes softwarové klávesy.

Audio Manager
Pro přehrávání je k dispozici program Audio Manager (Knihovna médií); aplikace na mě ale moc velký dojem neudělala, jedná se vlastně o takovou nadstavbu klasického Windows Media Playeru, akorát v hezčím kabátku. Pro pořizování zvukových nahrávek může využít nový Hlasový záznamník od HTC, který nahrávky ukládá do formátu AMR.

- -

HTC HomePlug
Dále zde máme utilitu pro Today obrazovku, která nese název HTC HomePlug. Jedná se o velice jednoduchý plugin, který zobrazí na hlavní obrazovce šest zástupců (Napájení, Rotace displeje, Správce komunikace, Podsvícení displeje, GPS, Obrázky). Je škoda, že v něm jsou tyto položky nastaveny napevno, navíc HomePlugu chybí jakákoliv další konfigurace (ikonky lze upravit/přidat až po editaci v registrech).

Celkové hodnocení
U HTC Atheny se nepředpokládá tak masové rozšíření jako například u HTC Wizarda nebo TyTNa, je to Pocket PC určené pro nejnáročnější skupinu uživatelů, kteří jsou schopni si za špičkové funkce patřičně připlatit. HTC X7500 je po všech stránkách špičkově vybavené zařízení; nabízí výkonný procesor, velký displej s VGA rozlišením, podporou bezdrátových technologií Wi-Fi a Bluetooth, integrovaný GPS čip, neztratíte se s ním ani v sítích třetí generace. Vaše data snadno uložíte na velký 8GB disk, mobilitu v terénu zajistí odnímatelná klávesnice, která vám pomůže se psaním dlouhých textů, je ale škoda, že není podsvícená.

Athena je zařízení pro všechny, kteří potřebují být mobilní kdykoliv a kdekoliv, a z nějakého důvodu jim nedostačují možnosti těch „obyčejných” Pocket PC. Pokud o HTC X7500 uvažujete, určitě bych vám doporučil si zařízení nejprve u prodejce v klidu prohlédnout a osahat, investice je totiž poměrně nákladná, a proto je dobré zvážit, zda potenciál takového zařízení využijete opravdu naplno.

Cena v době psaní recenze se pohybovala okolo hranice 30 000,- Kč včetně DPH. V případě nesrovnalostí a dotazů můžete využít komentáře pod recenzí nebo naše diskuzní fórum. Bude-li v mých silách, rád vám na vaše příspěvky odpovím.

Kompletní sadu fotografií k recenzi naleznete v Galerii.

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku