HTC Touch Diamond: Velké preview stylového komunikátoru se smyslem pro dotek

Domovská stránka webu SMARTmania.cz

Velké preview HTC Touch DiamondTchajwanský gigant HTC včera v Londýně představil zbrusu nový komunikátor Touch Diamond, který se ihned stal vlajkovou lodí společnosti a v pořadí již čtvrtým komunikátorem z \”touch” série. Pro jeho předchůdce, HTC Touch, Touch Dual a Touch Cruise, byl charakteristický černý design, displej umístěný v jedné rovině s krytem a uživatelské rozhraní TouchFLO, a nový Diamond se rovněž nese v duchu těchto prvků, nicméně přináší i několik zajímavých novinek, a s některými se u Windows Mobile zařízení setkáváme vůbec poprvé.

Vezmeme to ale pěkně popořadě. Design telefonu je velice atraktivní, nelze však nepřehlédnout inspiraci iPhonem (přední strana) a telefony od Nokie – Prism (zadní strana). Přední straně dominuje jemný VGA displej (640×480px, 2.8″ – 285ppi, pro srovnání Apple iPhone má 3.5″ displej s rozlišením 320×480px – 160ppi). Jak již bylo zmíněno v prvním odstavci, displej se nachází v jedné rovině s předním krytem, což značně usnadňuje ovládání a používání TouchFLO 3D. HTC u tohoto modelu vůbec poprvé použilo tvrzené sklo na displeji, které je daleko méně náchylné na poškození. Pod displejem najdeme čtveřici ovládacích tlačítek, které obklopují ovládací kolečko. To funguje, podobně jako u staršího Cruise, jako rolovací prvek i čtyřsměrový joystick najednou, samozřejmě s ním lze potvrzovat nabídky v systému. Zadní strana není úplně symetrická, je tvořena několika různě tvarovanými trojúhelníky, které jsou různě vystouplé, což ještě více podtrhuje stylový design přístroje.

-
Inspiroval se výrobce u iPhonu a Nokie Prism?

Těšíme se na…
nové uživatelské prostředí
jemný VGA displej
výkon, rychlost a stabilitu
kvalitní fotoaparát
pohybový senzor
Bojíme se…
absence modulu pro pam. karty
nízké výdrže baterie

-


Design na výbornou

Na bocích také příliš mnoho tlačítek nenajdeme, místo se zde našlo pouze pro klávesy regulující hlasitost, tlačítka Power a Camera, a ve spodní části zakotvil konektor ExtUSB, který slouží pro připojení sluchátek, nabíjecího kabelu nebo USB kabelu. Marně bychom hledali slot na paměťové karty, ten totiž Diamond vůbec neobsahuje, a to je veliká chyba. Uživatelé se budou muset spokojit ze 4 GB vnitřní pamětí, a i když to není málo, u takto vybaveného telefonu je absence paměťového slotu opravdu velkým mínusem; výrobce tento fakt zdůvodnil tím, že přidání slotu by telefonu přidalo celé 2 mm na tloušťce, a to bylo pro požadavky Diamondu nepřípustné. Doufám jen, že podobným neduhem nebudou trpět další připravované novinky – Touch Dual Pro a Touch Pro, u kterých ale není tloušťka tak klíčový parametr, jako u Diamondu, a proto by se u nich místo na slot mohlo najít. Absence paměťové karty u Windows Mobile zařízení je opravdu problém, některé aplikace, jako například navigační software, se často ani jinak, než na kartách nedistribuují, a často jsou rovněž vázány na ID karty; pokud si tedy bude chtít uživatel nainstalovat nějaký navigační program, musí volit takový, který není pevně svázán s paměťovou kartou, a to bude problém.

- -

Celkové rozměry telefonu jsou 102 x 51 x 11,33 mm, hmotnost se zastavila na 110 gramech včetně baterie.
Zajímavou funkcí je pohybový senzor, který podle aktuálního natočení telefonu dokáže rotovat i s obrazovkou. Tato funkce není dostupná ve všech nabídkách systému, ale jen v internetovém a obrázkovém prohlížeči. Užitečný je i stylus s magnetem, který dokáže vyvolat různé akce; pokud například máte zhasnutý displej a stylus vytáhnete ze zdířky, dojde k automatické aktivaci displeje, pokud jej vytáhnete během telefonního hovoru, automaticky se spustí aplikace pro ukládání poznámek ke kontaktu, se kterým právě hovoříte.

-

Za výbavu se stydět nemusí
Operační systém Windows Mobile ve verzi 6.1 Professional pohání rychlý procesor Qualcomm MSM 7201A taktovaný na 528 MHz. Dnešní špičkové komunikátory disponují 128 MB operační paměti RAM, kvůli náročnosti VGA displeje však výrobce nechtěl ponechat nic náhodě, a tak Diamonda pro jistotu zásobil 192 MB RAM, což je opravdu výborný parametr. Paměť Flash má kapacitu 256 MB a je v ní nahraný operační systém a aplikace od výrobce, uživateli tak ve finále zbude okolo 150 MB volného místa + 4 GB ve vnitřní paměti.

- -

S Diamondem se dovoláte odkudkoliv, je vybavený čtyřpásmovým GSM modulem (EDGE/GPRS třídy 10) a nezapomnělo se ani na sítě třetí generace, najdeme zde tribandový UMTS/HSDPA/HSUPA modul (až 7.2Mbps). Bezdrátový Wi-Fi modul podporuje standardy 802.11b/g a pro komunikaci s okolními zařízeními můžete využít technologie Bluetooth (verze 2.0, podpora A2DP, FTP, EDR). Příznivce GPS navigace jistě potěší citlivý navigační čip od Qualcommu, který disponuje 20 kanály a funkcí A-GPS. Fotoaparát na zadní straně disponuje rozlišením 3.2MPx a nechybí mu funkce jako Autofocus nebo makro, přisvětlovací dioda chybí, video je možné natáčet v maximálním rozlišení 320×240px. Přední VGA kamerka je primárně určena pro videohovory, nicméně snímky s ní lze pořizovat také a báječně se hodí například při focení autoportrétu. Pro poslech oblíbených stanic oceníte FM rádio s funkcí RDS, pro příjem je potřeba mít připojena dodávaná sluchátka.

-
Rozměry jsou opravdu malé

Trochu nedůvěřivě působí dodávaná Li-Ion baterie s kapacitou 900mAh, výrobce sice udává výdrž v pohotovostním režimu až 300 hodin a maximální dobu hovoru 240 minut, což není až tak špatné, nicméně si myslím, že při aktivní Wi-Fi nebo GPS navigace bude ukazatel nabití rychle ubývat. Podobně jako u paměťového slotu, byla kapacita/velikost baterie limitována celkovými rozměry komunikátoru, za minimalizaci se hold platí.

-

Nové uživatelské 3D rozhraní
Touch Diamond je vybavený poslední generací technologie TouchFLO s přídomkem 3D. Jedná se o komplexní aplikaci, ve které můžete pracovat s kontakty, zprávami, obrázky, hudebními soubory nebo internetem, vše je samozřejmě optimalizováno pro ovládání pomocí prstů a nechybí ani podpora gest. TouchFLO 3D už není jen plugin na obrazovku Dnes, ale samostatné prostředí, které se spouští automaticky po naběhnutí systému. Je plné hezké grafiky, zejména plugin pro zobrazování počasí působí velice věrohodně, a nechybí ani 3D efekty a další zajímavé přechody. K zobrazení Diamond používá grafický akcelerátor od Qualcommu a s portací na starší touch modely se nepočítá, a vlastně to ani není hardwarově možné.

-

Pro zobrazování internetových stránek Diamond používá engine Opery Mobile 9.50, prostředí prohlížeče je ale mírně upraveno, aby ladilo s TouchFLO 3D. O této technologii připravujeme samostatný článek, ve kterém se dozvíte další informace, lepší představu si rovněž uděláte po zhlédnutí přiloženého videa.

Pomalu nám klepe na dveře
HTC Touch Diamond se na světovém trhu začne prodávat už příští měsíc, tedy v červnu. V České republice lze očekávat malé zpoždění, můj odhad je přelom července/srpna. Cena by se měla pohybovat v rozmezí 13 000 – 15 000,- Kč včetně DPH, oficiálně ale zatím stanovena nebyla. Podle tiskové zprávy je zřejmé, že se objeví i v nabídce našich operátorů, u T-Mobilu pravděpodobně půjde o MDA Compact IV.

-

Diamond je špičkově vybavený komunikátor a právem je označován za klíčový produkt HTC pro letošní rok. Je téměř jisté, že se dočká velkého rozšíření, podobně jako předchozí modely z \”touch” série. Absenci paměťového slotu mu ale neodpustím a obavy mám i z nízké kapacity baterie, nicméně z papírových hodnot nemůžeme blíže soudit, Diamonda si tedy pořádně prověříme až v samotné recenzi.

-

Kompletní hardwarové parametry

Operační systém Windows Mobile 6.1 Professional (Pocket PC)
Displej Aktivní TFT 480×640 px, 65k barev, úhlopříčka 2.8\”
Procesor Qualcomm MSM7201A, 528MHz
Rozměry 102 x 51 x 11.3 mm
Hmotnost 110 gramů včetně baterie
Paměť 192MB RAM, 256 MB ROM, 4 GB vnitřní paměti (Samsung MoviNAND)
Podporované sítě UMTS/HSDPA/HSUPA až 7.2Mbps (850/1900/2100MHz) GSM (900/1800/1900 MHz), EDGE/GPRS (třída 10)
Datové funkce Wi-Fi 802.11 b/g, Bluetooth 2.0 včetně EDR a A2DP
GPS NMEA 0183 (Qualcomm), 20 kanálů, A-GPS
Digitální fotoaparát 3.2MPx, Autofocus, makro; přední VGA kamerka pro videohovory
Baterie Li-Ion 900mAh
Pohotovostní režim 300 hodin v GSM, 100 hodin se zapnutou funkcí Push-email
Max. doba hovoru 4 hodiny v GSM
Slot pro pam. karty není
Další informace Pohybový senzor, FM rádio s RDS, HTC ExtUSB (mini-USB a audio jack v jednom; USB 2.0), HTC TouchFLO 3D – nové uživatelské 3D rozhraní pro snadné ovládání komunikátoru pomocí prstů
Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku