TOPlist

HTC Touch Cruise: K dokonalosti už jen krůček (první dojmy, video)

Domovská stránka webu SMARTmania.cz

-HTC Touch Cruise je jedním z nejočekávanějších Pocket PC roku 2008, na trhu se měl sice objevit o něco dříve, nicméně výrobce jej uvedl až nyní. Já telefon pečlivě testuji a rád bych se s vámi podělil o své první dojmy během prvních dnů používání. Finální hodnocení si samozřejmě nechám až do připravované recenze. Cruise je hardwarově zcela stejně vybavený jako nedávno recenzovaný HTC TyTN II (Kaiser), který mě rovněž mile překvapil, a velice podobné dojmy mám i z Cruise. Původně jsem jej bral jen jako \”další komunikátor v řadě” a nevěnoval jsem mu příliš mnoho pozornosti, nicméně ihned po vybalení z krabice si mě získal, a to zejména svými funkcemi a výborně odladěnou ROM.

Stejně jako TyTN II, i Cruise nabízí chipset od Qualcommu (MSM7200), který do sebe integruje grafický čip, GPS, komunikační moduly a 400MHz procesor. Ten zajišťuje opravdu svižný a bezproblémový chod operačního systému Windows Mobile 6 Professional, spotřeba energie přitom zůstává v přijatelných mezích; telefon testuji třetím dnem a až dnes jsem jej musel poprvé dobíjet. O zobrazování se stará QVGA displej se standardní úhlopříčkou 2,8″ a schopností zobrazit 65k barevných odstínů. Displej se nachází v jedné rovině s krytem telefonu, což zaručuje mnohem lepší ovládání pomocí prstů a samozřejmě i jednodušší využití technologie TouchFLO (2. generace).

- -
Tip: Klikněte na fotografii pro zobrazení její plné velikosti

Cruise exceluje i co se paměti týče, výrobce jej vybavil 128MB RAM, kterým sekunduje 256MB ROM. Uživatelskou paměť je dále možné rozšířit pomocí microSDHC karet, a podle zkušeností zahraničních uživatelů bez problémů fungují i 8GB microSDHC karty, s nedostatkem paměti se tedy rozhodně potýkat nebudete. Při prvním spuštění (s českou lokalizací) se hodnota volné RAM pohybovala okolo 62MB, což zcela postačuje pro spuštění velkého množství aplikací. Zkoušel jsem najednou spustit internetový prohlížeč, multimediální přehrávač, TomToma 6 a k tomu ještě druhý navigační software Destinator, a aby toho nebylo málo, všechny jsem pak minimalizoval na pozadí a zkusil vyfotit snímek pomocí 3MPx fotoaparátu, Cruise obstál a ani při takovém vytížení nebyl nikterak pomalý, 128MB RAM je opravdu znát, kéž by se v tomto ohledu inspirovali i další výrobci.

- -

Telefonní funkce zajišťuje čtyřpásmový GSM modul s podporou GPRS/EDGE třídy 10. Pokud se nacházíte v oblastech pokrytých sítí třetí generace, můžete využít i videohovorů či datových přenosů přes UMTS/HSDPA (až do teoretické rychlosti 3.6Mbit/sek). Hlasitost během telefonování je dostatečná, stejně tak při aktivaci hlasitého handsfree. V případě potřeby můžete použít přiložená sluchátka (konektor ExtUSB), která zároveň slouží jako anténa pro příjem FM rádia. Po zadu nezůstává ani fotoaparát, který disponuje 3MPx rozlišením, makrem a Autofocusem, a jak se můžete přesvědčit z naší Galerie, fotí opravdu výborně. Zamrzí snad jen absence přisvětlovací diody. Překvapila mě i kvalita videa (320×240px), Cruise nahrává plynule a poměrně detailně. Pro videohovory je připravena menší VGA kamerka na přední straně, a i s ní se dají pořizovat celkem dobré snímky.

- - - -

Videopohled na HTC Touch Cruise

S Cruise se snadno připojíte i do bezdrátových sítí, nechybí mu modul pro Wi-Fi (802.11b/g) i Bluetooth 2.0 (včetně A2DP, EDR a FTP). Bluetooth jsem zatím netestoval, nicméně s Wi-Fi problém nebyl a snadno jsem se připojil všude tam, kde běžně používám svůj notebook. Pro navigaci lze využít integrovaný GPS modul (20 kanálů), a podle prvních testů se jeví jako velice kvalitní, což se ale dalo očekávat, jelikož slova chvály jsem na něj pěl už při recenzi TyTNa II, který, jak již bylo zmíněno, obsahuje zcela stejný chipset. Je škoda, že chybí funkce RDS-TMC, kterou jsou vybaveny některé konkurenční komunikátory.

- - -

Design si necháme až do recenze samotné, nicméně několik klíčových prvků zmíním. Telefon jako takový působí velice lehkým a malým dojmem, o čemž svědčí i papírové rozměry 110 x 58 x 15.5 mm a hmotnost 130 gramů včetně baterie. Kryt telefonu je vyrobený z plastu s biologickou úpravou (podobně, jako u modelu HTC Touch). Přední strana je až neuvěřitelně lesklá, což možná působí efektně, nicméně po několika dotecích vás nadšení přejde, jelikož se velice snadno umatlá a co více, vaše otisky si dokáže dokonale zapamatovat a s čištěním to také není žádná sláva, nehledě na to, že po několika dalších vteřinách bude telefon vypadat stejně jako před čištěním. Ovládací prostředí TouchFlo funguje výborně, stejně jako rotační \”kostka” (má jen tři strany) či skrolovací funkce v prostředí telefonu. Podívejte se na video a hned poznáte, jak zajímavé TouchFLO druhé generace je, práci s aplikací PhotoAlbum si však necháme až do samotné recenze (v ní je možné využívat různých gest pro práci s obrázky). V systému se dá rovněž velice snadno pohybovat díky skrolovacímu kolečku, které zároveň slouží jako čtyřsměrový joystick.

- -

HTC Touch Cruise mě opravdu překvapil a skutečně se jedná o výborně vybavené zařízení, které nabídne vysoký výkon, nadstandardní funkce a navíc se neprodává za nikterak přemrštěnou cenu. Cruise je vlastně stejný jako Kaiser, pouze nedisponuje hardwarovou klávesnicí, což se velice kladně podepsalo na jeho rozměrech. Kompletní hodnocení a velké množství uživatelských zkušeností naleznete v připravované recenzi. Pokud máte k telefonu dotazy, využijte komentářů pod článkem nebo se zapojte do probíhající diskuze na našem fóru. Za zapůjčení telefonu děkuji internetovému obchodu AH Mobile s.r.o. .

Hardwarové parametry
Operační systém: Windows Mobile 6 Professional (Pocket PC)
Displej: Aktivní TFT 240×320 px, 65k barev, úhlopříčka 2.8\”
Procesor: Qualcomm MSM7200, 400MHz
Rozměry: 110 x 58 x 15.5 mm
Hmotnost: 130 gramů včetně baterie
Paměť: 128MB RAM, 256MB ROM
Podporované sítě: UMTS/HSDPA (850/1900/2100MHz), GSM (900/1800/1900 MHz), EDGE/GPRS (třída 10)
Datové funkce: Wi-Fi 802.11 b/g, Bluetooth 2.0 včetně EDR a A2DP
GPS: ano, NMEA 0183 (Qualcomm), 20 kanálů
Digitální fotoaparát: 3MPx, Autofocus; přední VGA kamerka pro videohovory
Baterie: Li-Ion 1350mAh
Pohotovostní režim: 400 hodin (GSM), 450 hodin (UMTS)
Max. doba hovoru: 7 hodin (GSM), 4 hodiny (UMTS), 2.3 hodiny (videohovor)
Slot pro pam. karty: microSDHC
Další informace: FM rádio, rotační kolečko + joystick, HTC TouchFLO 2. generace
Zobrazit kompletní specifikaci

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku