Domů » Články » HTC Shift: Preview výkonného UMPC (klady, zápory, první dojmy)

HTC Shift: Preview výkonného UMPC (klady, zápory, první dojmy)

Preview HTC ShiftZahraniční server BoyGeniusReport publikoval velice obsáhlou recenzi ultra-mobilního počítače HTC Shift, který se před nedávnem konečně začal prodávat i v České republice. Jelikož je v současné době velkým problémem sehnat toto zařízení k podrobnějšímu testu, připravili jsme pro vás alespoň základní výtah vlastností, které recenzenti zařízení vytýkají a naopak co se jim líbí. Shift je vůbec prvním UMPC od HTC, a také prvním zařízením vůbec, které v sobě kombinuje operační systém Windows Vista Business a ořezanou verzi Windows Mobile 6 Professional, která je prezentována pod názvem SnapVUE.

Technologie SnapVUE nabízí základní obrazovku Today, kterou znají uživatele Pocket PC, přístupný je i Outlook, ale další aplikace, jako například Office Mobile, Windows Media Player…, nejsou k dispozici. SnapVUE slouží ke snadnému přístupu k základním funkcím, e-mailům či internetu, nemusíte tedy pro každý úkon spouštět Vistu. SnapVUE pracuje ve VGA rozlišení, a díky velké úhlopříčce displeje je možné většinu aplikací obsluhovat bez nutnosti vytahovat stylus, vystačíte si s prsty.

-

HTC Shift na videu

HTC Shift nabízí procesor Intel Stealey s frekvencí 800MHz, tento typ procesoru zajišťuje dostatečný výkon pro běh Visty, a to včetně Aero rozhraní. Pro Windows Mobile je k dispozici čipová sada Qualcomm MSM7200 se 400MHz CPU. Operační paměť má kapacitu 1 GB (RAM) ; 128 MB RAM pro SnapVUE. O zobrazování se stará dotykový displej s úhlopříčkou 7″ a rozlišením 800×480px, softwarově lze ale emulovat i vyšší rozlišení. Datovou konektivitu a telefonní funkce zajišťuje čtyřpásmový GSM modul (GPRS/EDGE) v kombinaci s UMTS/HSDPA modulem (až 3.6Mbit).

- 

Bezdrátovou komunikaci zajišťují moduly Wi-Fi 802.11b/g a Bluetooth 2.0 (EDR/A2DP). Pro vaše data je k dispozici 40 GB pevný disk, počítejte ale s tím, že minimálně čtvrtinu kapacity si ukrojí Vista samotná. Z dalších periferií zmíníme například slot pro SIM kartu, USB 2.0 konektor, 3.5mm výstup na sluchátka, VGA Out a SD/IO slot na paměťové karty. O zabezpečení se postará senzor se snímačem otisku prstů.

Klady (+)
Velmi dobrá kvalita stereo reproduktorů
Výborná kvalita příjmu GSM/UMTS signálu
Kvalitní displej, bezproblémové snímání doteku, reálné barvy
Papírově se Shift netváří nikterak výkonně, nicméně zkušenosti při skutečném používání jsou zcela opačně
Klávesnice je kvalitně zpracovaná a dobře se na ní píše
Rozpoznávání otisku prstů funguje výborně, jde o podobnou technologii, jako používá Sony u své série UX
Konstrukční zpracování na skvělé úrovní
 
Zápory (-)
Klávesnice není podsvícena, v horších světelných podmínkách ji svítivost displeje nedokáže ozářit
SnapVUE sice nabízí rychlý přístup k aplikacím jako je email, ale přílohy si zde stejně neotevřete, chybějí i další aplikace
Občasné padání HTC Control Center, poté přestane fungovat SnapVUE, Wi-Fi i GSM/UMTS. Je potřeba vyjmout baterii
Vista občas náhodně zobrazuje hlášky o tom, že jste něco připojili do 3.5mm výstupu, i když nic neděláte
Pouze 2 hodiny práce ve Windows Vista, neslibovalo náhodou HTC více? 
Chybějící ovladače pro Windows XP, ořezaná verze Windows Mobile
Pokud je zasunutá klávesnice, s Touchpadem se pracuje o něco hůře 
Neaktivní GPS modul (chybějící anténa), i když fyzicky je čip součástí chipsetu 

-
Sony Vaio a HTC Shift

Shift je velice dobré zařízení, ale rozhodně není dokonalý. Díky své hardwarové výbavě dokáže uspokojit i ty nejnáročnější uživatele, a i když se původní cenové odhady pohybovaly okolo hranice 35000 Kč, ve finále je cena o poznání příjemnější; Shift je tak možné sehnat za cenu okolo 28000 Kč včetně DPH.

Tip: Přečtěte si také první dojmy na MobilManii.

-

Zdroje: BoyGeniusReport, XDA-Developers

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

7 komentářů

  1. Sakra mí navíc 30 klacků tak jdu hned do něj… ale nejvíce mě zaráží ta výdrž ve vistách??? HTC opravdu slibovalo víc… já nemám rád NB hlavně kvůli výdrži… a tak jsem si myslel že by shoft mohl být tím mostem pro mě mezi PDA a NB ale zatím se to jen zhorčuje… asi i HTC se řídí heslem „když ptáčka lapají…“

  2. T-Mobile u nas neprovozuje „tu pravou“ UMTS sit (jako O2), uz jsem o tom psal v jedne z diskuzi takze bude pro pripojeni potreba te jejich ultra karty…

  3. Zkousel tam nekdo nahodit XP? Jsou mi milejsi nez Visty. A jak Widle zvladaji WVGA? Roluji jako u Asusu EEE nebo jedou v 800*480?

  4. Jeste doplneni – narvat tam XP mysleno obejit nutnost ovladacu. Jediny problem by mohl byt v ovladacich na grafiku. Nasi rusti kamaradi hackeri-crackeri by to meli do mesice zvladnout

  5. Kdy bude recenzeeee?? Už se nemožu dočkat

  6. Jelikož přístroj zatím nemám k dispozici a s testovacími kusy to u nás je „dost bída“, tak netuším, nicméně snažím se jej poměrně intenzivně sehnat.

  7. Tak preju hodne stesti ve shaneni, snad se brzy povede..

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).