HTC Shift: Preview výkonného UMPC (klady, zápory, první dojmy)

Domovská stránka webu SMARTmania.cz

Preview HTC ShiftZahraniční server BoyGeniusReport publikoval velice obsáhlou recenzi ultra-mobilního počítače HTC Shift, který se před nedávnem konečně začal prodávat i v České republice. Jelikož je v současné době velkým problémem sehnat toto zařízení k podrobnějšímu testu, připravili jsme pro vás alespoň základní výtah vlastností, které recenzenti zařízení vytýkají a naopak co se jim líbí. Shift je vůbec prvním UMPC od HTC, a také prvním zařízením vůbec, které v sobě kombinuje operační systém Windows Vista Business a ořezanou verzi Windows Mobile 6 Professional, která je prezentována pod názvem SnapVUE.

Technologie SnapVUE nabízí základní obrazovku Today, kterou znají uživatele Pocket PC, přístupný je i Outlook, ale další aplikace, jako například Office Mobile, Windows Media Player…, nejsou k dispozici. SnapVUE slouží ke snadnému přístupu k základním funkcím, e-mailům či internetu, nemusíte tedy pro každý úkon spouštět Vistu. SnapVUE pracuje ve VGA rozlišení, a díky velké úhlopříčce displeje je možné většinu aplikací obsluhovat bez nutnosti vytahovat stylus, vystačíte si s prsty.

-

HTC Shift na videu

HTC Shift nabízí procesor Intel Stealey s frekvencí 800MHz, tento typ procesoru zajišťuje dostatečný výkon pro běh Visty, a to včetně Aero rozhraní. Pro Windows Mobile je k dispozici čipová sada Qualcomm MSM7200 se 400MHz CPU. Operační paměť má kapacitu 1 GB (RAM) ; 128 MB RAM pro SnapVUE. O zobrazování se stará dotykový displej s úhlopříčkou 7″ a rozlišením 800×480px, softwarově lze ale emulovat i vyšší rozlišení. Datovou konektivitu a telefonní funkce zajišťuje čtyřpásmový GSM modul (GPRS/EDGE) v kombinaci s UMTS/HSDPA modulem (až 3.6Mbit).

-

Bezdrátovou komunikaci zajišťují moduly Wi-Fi 802.11b/g a Bluetooth 2.0 (EDR/A2DP). Pro vaše data je k dispozici 40 GB pevný disk, počítejte ale s tím, že minimálně čtvrtinu kapacity si ukrojí Vista samotná. Z dalších periferií zmíníme například slot pro SIM kartu, USB 2.0 konektor, 3.5mm výstup na sluchátka, VGA Out a SD/IO slot na paměťové karty. O zabezpečení se postará senzor se snímačem otisku prstů.

Klady (+)
Velmi dobrá kvalita stereo reproduktorů
Výborná kvalita příjmu GSM/UMTS signálu
Kvalitní displej, bezproblémové snímání doteku, reálné barvy
Papírově se Shift netváří nikterak výkonně, nicméně zkušenosti při skutečném používání jsou zcela opačně
Klávesnice je kvalitně zpracovaná a dobře se na ní píše
Rozpoznávání otisku prstů funguje výborně, jde o podobnou technologii, jako používá Sony u své série UX
Konstrukční zpracování na skvělé úrovní
Zápory (-)
Klávesnice není podsvícena, v horších světelných podmínkách ji svítivost displeje nedokáže ozářit
SnapVUE sice nabízí rychlý přístup k aplikacím jako je email, ale přílohy si zde stejně neotevřete, chybějí i další aplikace
Občasné padání HTC Control Center, poté přestane fungovat SnapVUE, Wi-Fi i GSM/UMTS. Je potřeba vyjmout baterii
Vista občas náhodně zobrazuje hlášky o tom, že jste něco připojili do 3.5mm výstupu, i když nic neděláte
Pouze 2 hodiny práce ve Windows Vista, neslibovalo náhodou HTC více?
Chybějící ovladače pro Windows XP, ořezaná verze Windows Mobile
Pokud je zasunutá klávesnice, s Touchpadem se pracuje o něco hůře
Neaktivní GPS modul (chybějící anténa), i když fyzicky je čip součástí chipsetu

-
Sony Vaio a HTC Shift

Shift je velice dobré zařízení, ale rozhodně není dokonalý. Díky své hardwarové výbavě dokáže uspokojit i ty nejnáročnější uživatele, a i když se původní cenové odhady pohybovaly okolo hranice 35000 Kč, ve finále je cena o poznání příjemnější; Shift je tak možné sehnat za cenu okolo 28000 Kč včetně DPH.

Tip: Přečtěte si také první dojmy na MobilManii.

-

Zdroje: BoyGeniusReport, XDA-Developers

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku