HTC Shift pod lupou (rychlost systému, aplikace, SnapVUE, Origami, hry)

Domovská stránka webu SMARTmania.cz

-V redakci již pečlivě testujeme nové UMPC HTC Shift, které pracuje s operačním systémem Windows Vista Business (32bit) a zároveň disponuje technologií SnapVUE, která vám umožní přistupovat do kontaktů, e-mailů a kalendáře bez nutnosti spouštět Vistu. Zkušenější čtenáři již vědí, že SnapVUE jsou vlastně ořezané Windows Mobile 6, a že neoficiální cestou lze tuto technologii zaměnit za téměř plnohodnotný Windows Mobile. Blíže si jednotlivé funkce rozebereme až v samostatné recenzi, v tomto článku se podíváme, jak je na tom Shift s výkonem, jak si v reálu poradí se spouštěním aplikací, aktivním Aero prostředím, jak vypadá Origami, SnapVUE a na závěr si spustíme i několik her. Jelikož ukázka v praxi dokáže říci mnohem více, než několik řádků textu, jsou jednotlivé pohledy demonstrovány videoukázkami (bez mluveného komentáře) doplněnými o stručný popis.

 

- -

- -

1. HTC Shift, seznamte se (1min 29sec)
V tomto videu si Shifta pořádně prohlédneme, podíváme se na jeho klávesnici, konstrukci a mechanický kloub.

2. Příslušenství (53sec)
Společně s UMPC v balení naleznete napájecí kabel, dvojici stylusů, baterii, kožené pouzdro, USB Hub se síťovým konektorem, sluchátka a ochrannou fólii na displej.

3. Běžný provoz (2min 47sec)
Nejprve si vyzkoušíme snímač otisku prstů, pomocí kterého se přihlásím do systému. Po naběhnutí se podíváme, jak rychle se spouští Word 2007 a Outlook 2007. Na závěr si spustíme prostředí Origami, tomu se ale budeme samostatně věnovat níže. Všimněte si, že během práce je ve Vistě po celou dobu zapnuté prostředí Aero a systém reaguje velice svižně.

4. Přepínání rozlišení, zobrazení webové stránky (1min 17sec)
Součástí Visty je Communication Manager, neboli Správce komunikace, ve kterém lze aktivovat jednotlivé moduly (Modem, Bluetooth, Wi-Fi), regulovat hlasitost a podsvícení displeje, a právě na tuto aplikaci se podíváme v úvodu videa. Poté se stiskem jediného tlačítka přepneme ze standardního rozlišení 800×480px na vyšší, 1024×600px a zpět. V těchto rozlišeních si dále zkusíme prohlédnout internetovou stránku.

5. Origami (1min 11sec)
Origami je softwarová aplikace, která v sobě kombinuje hudební přehrávač, prohlížeč fotografií a videa, RSS čtečku a správce programů. Origami nabízí velice pěkný vzhled a množství užitečných funkcí. U hudby dokáže například třídit soubory podle ID3 tagů (album, interpret, deska) a podobně lze pracovat i s obrázky a video soubory. Fotografie si můžete pustit jako slideshow, videa pak ukládat mezi oblíbené. Netvrdím, že se jedná o aplikaci, bez které byste se neobešli, nicméně je příjemným zpestřením samotného operačního systému.

6. SnapVUE a přepínání mezi Vistou (50sec)
Jak jsem již zmínil v úvodu, SnapVUE je další prostředí, které můžete spouštět nezávisle na Vistě a které je poháněno vlastním chipsetem (CPU, paměť, ROM). SnapVUE pracuje ve VGA rozlišení, a bohužel nevyužívá prostoru displeje v plné velikosti, na okrajích zbývají černé pruhy. SnapVUE obsahuje e-mailového/sms klienta, kalendář, úkolovník, kontakty a vylepšení plugin na hlavní obrazovce. Ten umí kromě informací z kalendáře zobrazit také předpověď počasí. Pomocí speciálního tlačítka se můžete okamžitě přepínat ze SnapVUE do Visty, celý proces trvá méně než vteřinu, a oba systémy pracují zcela nezávisle na sobě, nicméně ve Vistě se pro připojení na internet využívá právě modem ze SnapVUE (pokud máte vloženou SIM kartu). Pokud v Shiftu SIM kartu nemáte, můžete pro přístup na internet využít Wi-Fi modulu.

7. + 8. Hry Elastomania a GTA 2
Shift je výborným pracovním nástrojem, občas ale neuškodí odpočinout si od práce a uvolnit se u nějaké hry. První dvě videa zachycují poměrně staré a nenáročné hry, jakými jsou Elastomania a Grand Theft Auto 2. Ani jedna z her nevyužívá 3D akcelerace, a jak je patrné z videí, fungují opravdu bez sebemenších komplikací.
  

9. + 10. FlatOut a MTX MotoTrax
Druhá dvojice her je o poznání náročnější na výkon a plně využívá 3D grafiky a akcelerace. A zde už má Shift problémy, FlatOut se trhá celkem znatelně, a to i při nejnižších grafických detailech. Pokud se ve výhledu objeví vozidla protivníků, hra je téměř nehratelná, pokud Shift vykresluje pouze vaše vozidlo na samotné trase, je hra celkem plynulá.

Podobná situace nastala také u motocrossového simulátoru MTX MotoTrax, který ale běhal podstatně plynuleji, nicméně pokud se na závodním okruhu objevili další protivníci nebo rozsáhlé objekty, hra se opět výrazně sekala. Je tedy celkem jasné, že Shift není na hraní, a už vůbec ne na hraní náročnějších grafických her, nicméně existuje i spousta kvalitních titulů, které ke spuštění nepotřebují výkonný grafický adaptér, a s těmi si Shift zpravidla poradí velice dobře.
  

Tip: Pokud se o tomto komunikátoru chcete dozvědět více, přečtěte si naše preview, případně zavítejte do tohoto vlákna na fóru, kam jsou průběžně doplňovány mé poznatky a dojmy.

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku