TOPlist

HTC představuje nový Touch Diamond 2 a Touch Pro 2 (WVGA, 288 MB RAM, 528 MHz)

Domovská stránka webu SMARTmania.cz

-Před malou chvílí začal v Barceloně Mobile World Congress, na kterém spousta výrobců představí své nové modely a novinky, které budou do jisté míry určovat vývoj mobilních zařízení pro tento rok. Tchajwanská společnost HTC právě nyní představila dva nové komunikátory postavené na operačním systému Windows Mobile 6.1 Professional. HTC Touch Diamond 2 a HTC Touch Pro nabízejí velmi zajímavé možnosti, a byť zde výrobce stále sází na čipovou sadu od Qualcommu, nevypadají hardwarové parametry vůbec zle. Oba dva modely nabídnou širokoúhlý WVGA displej, 288 MB RAM, nový prvek Zoom bar a vylepšené TouchFLO 3D rozhraní. Diamond 2 konečně potěší i slotem na paměťové karty a Touch Pro 2 zase QWERTY klávesnicí s 5 řadami a polohovatelným displejem.

HTC Touch Diamond 2
Nástupce původního Diamondu na sebe nenechal příliš dlouho čekat a to, co mu bylo dříve vytýkáno, Diamond 2 celkem spolehlivě napravuje. Přiznám se, že jsem tak trochu očekával přítomnost čipové sady od nVidie (platforma Tegra), ale HTC zatím zůstalo věrné Qualcommu, konkrétně jde o typ MSM7200A, jehož součástí je kromě GPS, Wi-Fi, Bluetooth, telefonního modulu a fotoaparátu také 528 MHz procesor. Jsem ale velmi zvědavý, zda se výrobce poučil z chyb, které se díky chybějícím ovladačům objevily u starších modelů postavených na řešení od Qualcommu, nebo zda v multimediálním výkonu budou nové komunikátory na konkurenční zařízení ztrácet.

Pochvalu si určitě zaslouží displej s WVGA rozlišením (480×800px) a úhlopříčkou 3,2\”. Displej se stejně jako u předchozích Touch komunikátorů bude nacházet v jedné rovině s předním krytem, což přispívá k lepší ovladatelnosti samotného systému. Chybět nebude ani světlocitlivý senzor, který bude automaticky upravovat podsvícení displeje podle okolních světelných podmínek a pohybové čidlo, které přizpůsobí obsah displeje aktuální poloze telefonu.

-

Touch Diamond 2: hardwarové parametry
Operační systém: Windows Mobile 6.1 Professional (Pocket PC)
Displej: Aktivní TFT WVGA (480×800 px), 65 536 barev, úhlopříčka 3,2 palce, dotykový
Procesor: Qualcomm MSM7200A 528 MHz
Rozměry: 107,85 x 53,1 x 13,7 mm
Hmotnost: 117,5 gramů včetně baterie
Paměť: 288 MB RAM, 512 MB Flash ROM
Podporované sítě: UMTS/HSDPA/HSUPA (900/2100 MHz), GSM (850/900/1800/1900 MHz), GPRS a EDGE třídy 12
Datové funkce: Wi-Fi 802.11 b/g, Bluetooth 2.0 včetně EDR a A2DP, HTC ExtUSB (USB 2.0)
GPS: Qualcomm GPS, aGPS, 20 kanálů, možnost stažení dat o satelitech z internetu
Digitální fotoaparát: 5,0 MPx, autofocus; přední VGA CMOS kamerka pro videohovory
Baterie: Li-Ion 1100 mAh
Pohotovostní režim: 360 hodin v GSM, 500 hodin v UMTS
Max. doba hovoru: 340 minut v GSM, 300 minut v UMTS
Slot pro pam. karty: microSDHC
Zobrazit detailní specifikaci v katalogu Pocket PC

-

Diamond 2 dále obsahuje pěkných 288 MB RAM a 512 MB vnitřní paměti ROM, konečně zde nechybí ani slot na paměťové karty microSDHC, se kterým si uživatelskou paměť může každý snadno rozšířit, v současné době až na 16 GB. Telefonní funkce zajišťuje čtyřpásmový GSM/GPRS/EDGE modul a samozřejmostí je podpora sítí třetí generace včetně rychlých přenosů přes HSDPA a HSUPA. Pro připojení sluchátek, nabíječky nebo synchronizačního kabelu je k dispozici ne příliš oblíbený HTC ExtUSB konektor (USB 2.0); většina z nás by zde raději viděla 3,5 mm výstup na audio. Na zadní straně bude připravený 5 MPx fotoaparát s funkcí Auto focus, přisvětlovací dioda však chybí. Pro videohovory využijete přední VGA kamerku, která je ukryta nad displejem. Díky 20 kanálovému GPS modulu od Qualcommu si na své přijdou i příznivci navigace, Diamond 2 pro rychlejší fixaci pozice nabídne možnost aktualizace dat z internetu, chybět nebude ani FM modul pro příjem rádia. O přísun energie se postará Li-Ion baterie s kapacitou 1100 mAh, výrobce ale zapracoval na úsporných režimech a slibuje, že by měla být výdrž až o 50% oproti prvnímu Diamondu.

-

Design: Dospěl v každém směru
Design Diamondu 2 na mě působí velmi pozitivně, HTC konečně upustilo od plastického zadního krytu, který nabízel jeho starší bráška a v tomto případě raději vsadilo na méně přísné tvary. Přední straně dominuje velmi jemný displej, nad kterým se nachází telefonní reproduktor, světlocitlivý senzor a pravděpodobně i signalizační dioda. Pod displejem bohužel chybí čtyřsměrový D-pad, najdeme zde ale zcela nový prvek Zoom bar a kvarteto klasických systémových tlačítek. Zoom bar bude sloužit jako doplňující ovládací prvek, který vám usnadní zoomování v internetovém prohlížeči, správci e-mailů, textových zprávách, obrázcích nebo dokumentech. Už se těším, až se na Zoom bar zaměří komunita na Xda-developers, která z něj dokáže vymáčknout ještě více, než co nabídne výrobce v základu. Povrch Zoom baru je senzorový, obsluhovat jej tedy budete převážně přes pohybová gesta. Rozměry vypadají velmi příjemně (107,85 x 53,1 x 13,7 mm), hmotnost včetně akumulátoru je pěkných 117,5 gramů, Diamond vám tedy díru do kapsy určitě neudělá.

-
HTC Touch Diamond 2 na stánku Microsoftu

Dočkat bychom se dále měli nové verze TouchFLO 3D, na které HTC pracovalo přímo s Microsoftem a podle slov Johna Wanga, marketingového ředitele HTC, je nové prostředí velmi dobře propojeno se samotným operačním systémem, na první ukázky jsem tedy velice zvědavý. HTC se rovněž chlubí novou technologií Push Internet, která by měla zajistit ještě rychlejší přístup a načítání webových stránek v mobilním prohlížeči.


HTC Touch Pro 2

Druhá generace oblíbeného modelu s hardwarovou klávesnicí nám také velmi pěkně dospěla. Touch Pro 2 má některé hardwarové parametry zcela shodné jako výše uvedený Diamond, proto není nutné, abych se o všech vlastnostech znovu detailně rozepisoval. I zde narazíme na čipovou sadu od Qualcommu, jde ale o mírně odlišný typ (MSM7201A). Počítat tedy opět můžeme s 528 MHz procesorem, dostatečně velkou operační pamětí RAM (288 MB) a téměř dvojnásobnou hodnotou vnitřní paměti ROM (512 MB). Stejně jako u Diamondu 2, i zde bude možné úložiště rozšířit pomocí micro SDHC karet.

-

Širokoúhlý displej rovněž nabízí jemné WVGA rozlišení (480×800px), nicméně velikost úhlopříčky je ještě o něco příjemnější – 3,6 palce. Co se týče podpory telefonních funkcí a bezdrátových technologií, je na tom Touch Pro 2 zcela shodně jako první novinka, navíc ale nabídne proximity senzor, který zhasne displej jakmile jej během telefonního hovoru přiblížíte k uchu. Pro připojení headsetu nebo nabíječky opět poslouží ExtUSB konektor, který ale oproti Diamondu 2 nabídne ještě TV-Out výstup. Propojovací kabel ale v základním balení nečekejte, zájemci si jej budou muset dokoupit jako volitelné příslušenství.

GPS navigace rovněž chybět nebude, a na displeji o úhlopříčce 3,6″ to bude opravdu pěkné pokoukání. Hlavní fotoaparát je o něco horší než u Diamondu 2 a disponuje objektivem s rozlišením 3,2 MPx; auto focus opět nechybí, přisvětlovací dioda ano. K dispozici bude také FM rádio a pohybový i světlocitlivý senzor.

Touch Pro 2: hardwarové parametry
Operační systém: Windows Mobile 6.1 Professional (Pocket PC)
Displej: Aktivní TFT WVGA (800×480 px), 65 536 barev, úhlopříčka 3,6 palce, dotykový
Procesor: Qualcomm MSM7201A 528 MHz
Rozměry: 116 x 59,2 x 17,25 mm
Hmotnost: 187,5 gramů včetně baterie
Paměť: 288 MB RAM, 512 MB Flash ROM
Podporované sítě: UMTS/HSDPA/HSUPA (900/2100 MHz), GSM (850/900/1800/1900 MHz), GPRS a EDGE třídy 12
Datové funkce: Wi-Fi 802.11 b/g, Bluetooth 2.0 včetně EDR a A2DP, HTC ExtUSB (USB 2.0, audio, TV-Out)
GPS: Qualcomm GPS, aGPS, 20 kanálů, možnost stažení dat o satelitech z internetu
Digitální fotoaparát: 3,2 MPx, autofocus; přední VGA CMOS kamerka pro videohovory
Baterie: Li-Ion 1500 mAh
Pohotovostní režim: 350 hodin v GSM, 455 hodin v UMTS
Max. doba hovoru: 420 minut v GSM, 270 minut v UMTS
Slot pro pam. karty: microSDHC
Zobrazit detailní specifikaci v katalogu Pocket PC

-

Výklopná QWERTY klávesnice s 5 řadami
Vzhled nového Touche Pro 2 je velmi atraktivní, přední strana je co se ovládacích prvků týče, zcela stejná jako u Diamondu 2. Konstrukcí se ale inspiroval u staršího modelu HTC TyTN II (Kaiser), těšit se tedy můžeme nejen na výsuvnou, ale konečně zase výklopnou konstrukci, díky které bude možné displej nastavit do různých poloh. Jednotlivá tlačítka na QWERTY klávesnici jsou uspořádána do celkem 5 řad, numerické klávesy tedy konečně dostaly vlastní řadu a jednotlivá čísla nebude nutné vyvolávat přes klávesu Fn. Nad jednotlivými klávesami nebude chybět ani dvojice malých diod, které budou signalizovat aktivní klávesy Fn a Caps.

Na zadní straně telefonu se nachází speciální tlačítko Straight Talk, díky kterému bude možné zvuk z telefonního hovoru přesměrovat do hlasitého reproduktoru. Ty jsou v telefonu hned dva a měly by nabídnout opravdu výborné zvukové vlastnosti, chybět nebude ani pokročilá redukce šumu. Touch Pro 2 také nabídne novou verzi TouchFLO 3D a technologii Push Internet.

Jak Straight Talk vlastně funguje?
Nová technologie HTC Straight Talk integruje e-mail, volání a hlasitý odposlech. Uživatelé mohou hladce přejít z e-mailu na konferenční hovor s jedním nebo více účastníky a proměnit tak téměř jakékoli místo na vlastní konferenční místnost. Straight Talk vedle zjednodušeného volání obsahuje inovativní přístup a akustický design, který plní svou funkci stejně dobře jako špičkové telefony s hlasitým odposlechem v zasedacích síních. Straight Talk zaručuje vysokou kvalitu reprodukce hlasu a zvuku s vylepšením pomocí dvojice nesouměrných mikrofonů a pokročilou funkcí potlačení hluku s plně duplexní akustikou. Při vysunutí se Touch Pro2 automaticky přepne na hlasitý odposlech.

A kdy se dočkáme? Bude upgrade na Windows Mobile 6.5?
HTC Touch Diamond 2 by se měl na evropském trhu objevit na začátku druhého čtvrtletí tohoto roku (duben/květen), Touch Pro 2 se začne prodávat na začátku léta (květen/červen). Ceny zatím stanoveny nebyly. HTC se na tiskové konferenci vyhýbalo otázkám ohledně chystané nové verze Windows Mobile 6.5, a to především kvůli tomu, že Microsoft nový systém ještě oficiálně neohlásil, nicméně bylo potvrzeno, že Touch Diamond 2 a Touch Pro 2 dostanou později upgrade na Windows Mobile 6.5. Jak to bude u starších modelů (Diamond, Raphael, HD) zatím nevíme.

Tip: Sledujte živě představení systému Windows Mobile 6.5 s českým komentářem!

Zdroje: vlastní, konferenční hovor, tisková zpráva (stáhnout TZ v češtině)

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku