TOPlist

HTC Photon, Trophy a Tera: Tři Windows Mobile novinky pro rok 2010

Uplynulé týdny bychom mohli nazvat obdobím klidu, protože až na několik drobných výjimek se toho mnoho nového v oblasti mobilních zařízení neobjevilo. Tedy až do této chvíle, protože před několika okamžiky se na internet se dostala prezentace obsahující informace o nových komunikátorech značky HTC, které se dostanou v průběhu příštího roku do prodeje. Kromě trojice Windows Mobile zařízení mezi nimi najdeme i několik kousků s Androidem, ty si však představíme až v dalším článku.

HTC Photon: Zmenšený HD2
Jestliže vám z nějakého důvodu nevyhovují rozměry královsky vybaveného a královsky velkého HTC HD2, mohl by vás zaujmout stroj s kódovým názvem HTC Photon. Ten nabídne kapacitní displej s úhlopříčkou 3,2“, dobrý dojem ale kazí trochu obyčejné HVGA rozlišení (480×320 px). Kromě operačního systému Windows Mobile 6.5 se dočkáme 5 MPx fotoaparátu s automatickým ostřením a procesoru Qualcomm MSM7227 s taktem 600 MHz. Přítomnost sítí třetí generace, Wi-Fi, GPS a Bluetooth už dnes asi nikoho nepřekvapí, takže jen doplním, že tuto výbavu uzavře 256 MB operační paměti RAM, 512 MB ROM a slot na microSDHC karty.

Málem bych zapomněl na akumulátor; ten nabídne standardní kapacitu 1300 mAh. Celkové rozměry přístroje budou 104 × 57 × 10,9 milimetrů, hmotnost zatím zveřejněna nebyla. Přední strana jakoby z oka vypadla HD2; pod displejem najdeme celkem pět systémových tlačítek a v horní části pak telefonní reproduktor, senzory a signalizační diodu. Do prodeje by se měl dostat už v průběhu dubna 2010.

- -

HTC Trophy: Celkem zajímavý kousek
Tento komunikátor se systémem Windows Mobile 6.5 nabídne VGA displej a úhlopříčku rovné tři palce; na stylus si ale nechte zajít chuť, i zde nás totiž přivítá kapacitní displej. Pod ním se bude nacházet plnohodnotná QWERTY klávesnice a také několik systémových tlačítek. Pro pořizování snímků bude opět k dispozici 5 MPx fotoaparát s automatickým ostřením, Wi-Fi, Bluetooth 2.1 a GPS. Jako výchozí úložiště poslouží 512 MB paměti, i když je nutné počítat s tím, že poměrnou část si z nich ukousne už samotný systém. Dále se dočkáme 256 MB RAM a také slotu na microSDHC karty.

- -

Rozměry telefonu vypadají docela přátelsky (119 × 58 × 11 milimetrů). Potěší 3,5 mm výstup na sluchátka, FM rádio, pohybový senzor, 1400 mAh baterie a microUSB konektor. Stejně jako v předchozím případě, bude i zde srdcem celého zařízení procesor Qualcomm MSM7227 s frekvencí 600 MHz. A datum uvedení na trh? Květen 2010.

HTC Tera: Nástupce Touch Pro2? Ani ne…
Při prvním pohledu na uniklý obrázek jsem se zaradoval a domníval se, že se dívám na nástupce oblíbeného HTC Touch Pro2. Při prozkoumání hardwarových parametrů ze mě však radost částečně opadla. Nejde sice o nikterak špatně vybavený telefon, ale vadí mi zejména nízké rozlišení displeje. Co naplat že je rezistivní (stylusy do boje), WQVGA rozlišení mi zkrátka příliš „in“ nepřijde. Úhlopříčka bude opět rovné tři palce. Procesor bude opět zcela stejný jako u výše uvedených komunikátorů, stejně jako hodnoty pamětí RAM a ROM. Fotoaparát nabídne rozlišení pouze 3,2 MPx. Ve výbavě dále najdeme Wi-Fi 802.11b/g, Bluetooth 2.1, pohybový senzor, 3,5 mm výstup na sluchátka nebo slot na microSDHC karty.

- -

Klávesnice bude výsuvná a chybět nebude ani speciální kloub, který displej dovolí naklopit. Rozdělena bude do čtyřech řad, přičemž jednotlivá tlačítka budou mírně vystouplá. Rozměry jsou docela příjemné, 115 × 53 × 15,5 milimetru; to není na zařízení s vlastní klávesnicí vůbec špatné; i tak bych ale očekával větší množství inovací. Na druhou stranu, pokud přijde na trh (duben 2010) se zajímavou cenou, mohl by o něj být zájem.

-
Který z této trojice vám nejvíce padl do oka?

Celkově jsem z těchto novinek tak trochu zklamaný; očekával jsem, že se v seznamu objeví nějaká další vlajková loď, která by v příštím roce nahradila HTC HD2. Na druhou stranu tento krok výrobce chápu, vždyť HD2 je v prodeji teprve několik málo týdnů, takže by to bylo příliš rychlé sesazení, a především se proslýchá, že ta pravá bomba přijde až Microsoft oficiálně představí nový systém Windows Mobile 7 (březen 2010). Do té doby si výrobci musejí informace o telefonech s touto verzí systému pečlivě hlídat. V prezentaci se dále objevilo několik Androidů, na které se zaměříme v dalším článku.

Zdroje: WMExperts.com, Engadget.com

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku