Domů » Články » HTC Opal: Nové low-endové Pocket PC se 128 MB RAM

HTC Opal: Nové low-endové Pocket PC se 128 MB RAM

HTC připravuje nové Pocket PC OpalNa internet se dostaly informace o novém komunikátoru, na kterém nyní pečlivě pracují inženýři společnosti HTC. Nový model nese vývojový název Opal, prodejní označení bude však odlišné, a zatím není jisté, zda bude patřit do série Touch. Pokud ano, znamenalo by to, že bychom v systému narazili na vylepšené uživatelské prostředí a lepší podporu uživatelských gest, TouchFLO 3D plugin ale vzhledem k hardwarovému vybavení zcela jistě nebude k dispozici.

HTC Opal nabídne operační systém Windows Mobile 6.1 ve verzi Professional, tento přídomek tedy dává najevo, že bude k dispozici dotykový displej. Ten však nevyčnívá žádnými nadstandardními parametry, jde o klasickou zobrazovací jednotku s QVGA displejem a úhlopříčkou 2.8 palce. Také procesor nepatří mezi nejrychlejší, dokonce si dovolím tvrdit, že 200 MHz OMAP už je přežitkem, a spíše než do moderních komunikátorů, patří do staršího železa. Rovněž si nechme zajít chuť na podporu sítí třetí generace, pro telefonování a datové služby výrobce připravil pouze GSM modul s podporou EDGE a GPRS třídy 10. Chybět bude také navigační čip GPS a FM rádio.

Pro bezdrátové připojení a komunikaci s okolními zařízeními přijde vhod integrované Wi-Fi 802.11b/g a Bluetooth ve verzi 2.0 (včetně A2DP). S pamětí na tom ale Opal zas tak špatně nebude, 128 MB RAM zní velice dobře, stejně jako 256 MB ROM, to je u low-endu celkem nezvyklé, ale pokud tento trend začnou akceptovat i další výrobci, máme se na co těšit. Uživatelskou paměť bude dále možné rozšířit pomocí micro SDHC karet. Pro natáčení videa a fotografování přijde vhod 2 MPx fotoaparát s autofocusem, přisvětlovací dioda k dispozici nebude. Hmotnost ani celkové rozměry komunikátoru zatím neznáme, lze ale očekávat, že budou velice podobné, jako u oblíbeného Touche, tedy zhruba 110 gramů a 59 x 101 x 14 mm.

-

Tato novinka by se měla oficiálního představení dočkat během několika následujících dní a velice brzy je očekáváno i její uvedení na trh, cena zatím stanovena nebyla.

Aktualizováno 12. 9. 2008: HTC Opal by měl být dostupný ve dvou verzích, ta základní bude ochuzena o Wi-Fi modul a internetový prohlížeč Opera Mobile. Druhá s přídomkem Internet těmito funkcemi disponovat bude.

Technická specifikace
Operační systém: Windows Mobile 6.1 Professional
Telefon: čtyřpásmový GSM (850/900/1800/1900 MHz), podpora GPRS/EDGE třídy 10
Komunikace WiFi 802.11 b/g (pouze u vyššího modelu Opal Internet), Bluetooth 2.0 (A2DP, EDR)
Fotoaparát: 2 MPx, autofocus
Displej: 2.8″, QVGA (240×320px), 65k barev, dotykový TFT
Paměť: 256MB ROM, 128MB RAM
Procesor: TI OMAP 850, 200 MHz
Paměťové karty: micro SDHC
Software: Opera Mobile 9.5, RSS čtečka (pouze u vyššího modelu)

Zdroj: the::unwired

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

5 komentářů

  1. Koukám na parametry a kromě paměti jsou shodné s HTC Touch (elf), vzhled je také totožný, tak buď mi něco uniká, nebo nechápu tento krok :o)

  2. Ona i ta paměť je shodna s HTC Elf P3452. A jak tak tenhle článek pročítám, tak jediné čím se od Elfa liší je kabátek a nutno říci, že zase ne tak moc. Hmm.. nevím co si o tom myslet. Jde buď o kachnu nebo má HTC stále plné sklady OMAP CPU na 201Mhz (při 128MB RAM není důvod se obávat jeho rychlosti). V mém Elfu to frčí v pohodě.

  3. to jsem zvedav na cenu… jako treba X600 od E-Tenu ma navic procak 400, GPS, radio a je za 6500 s DPH… i kdyz pravda je tam jenom 64MB SDRAM ale to myslim je lepsi nez procak 200MHz a pamet 128MB…

  4. Vždyť Wi-Fi je napsáno v parametrech. A ty co nebudou chtít za pda dávat hodně peněz, tak si myslím, že tohle bude řešení právě pro ně.

  5. Nemyslím, že bude Opal patřit do série Touch. Podle renderů má totiž oproti krytu zapuštěný displej. To žádné jiné zařízení ze série Touch nemá.
    Toho OMAPu škoda je, ale vzhledem k malému rozlišení displeje a 128MB RAM by se svižností systému neměly být problémy. Navíc bude energeticky úspornější a pro uživatele low-endových zařízení nebude ani slabší multimediální výkon velkým problémem.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).