HTC Opal: Nové low-endové Pocket PC se 128 MB RAM

HTC připravuje nové Pocket PC OpalNa internet se dostaly informace o novém komunikátoru, na kterém nyní pečlivě pracují inženýři společnosti HTC. Nový model nese vývojový název Opal, prodejní označení bude však odlišné, a zatím není jisté, zda bude patřit do série Touch. Pokud ano, znamenalo by to, že bychom v systému narazili na vylepšené uživatelské prostředí a lepší podporu uživatelských gest, TouchFLO 3D plugin ale vzhledem k hardwarovému vybavení zcela jistě nebude k dispozici.

HTC Opal nabídne operační systém Windows Mobile 6.1 ve verzi Professional, tento přídomek tedy dává najevo, že bude k dispozici dotykový displej. Ten však nevyčnívá žádnými nadstandardními parametry, jde o klasickou zobrazovací jednotku s QVGA displejem a úhlopříčkou 2.8 palce. Také procesor nepatří mezi nejrychlejší, dokonce si dovolím tvrdit, že 200 MHz OMAP už je přežitkem, a spíše než do moderních komunikátorů, patří do staršího železa. Rovněž si nechme zajít chuť na podporu sítí třetí generace, pro telefonování a datové služby výrobce připravil pouze GSM modul s podporou EDGE a GPRS třídy 10. Chybět bude také navigační čip GPS a FM rádio.

Pro bezdrátové připojení a komunikaci s okolními zařízeními přijde vhod integrované Wi-Fi 802.11b/g a Bluetooth ve verzi 2.0 (včetně A2DP). S pamětí na tom ale Opal zas tak špatně nebude, 128 MB RAM zní velice dobře, stejně jako 256 MB ROM, to je u low-endu celkem nezvyklé, ale pokud tento trend začnou akceptovat i další výrobci, máme se na co těšit. Uživatelskou paměť bude dále možné rozšířit pomocí micro SDHC karet. Pro natáčení videa a fotografování přijde vhod 2 MPx fotoaparát s autofocusem, přisvětlovací dioda k dispozici nebude. Hmotnost ani celkové rozměry komunikátoru zatím neznáme, lze ale očekávat, že budou velice podobné, jako u oblíbeného Touche, tedy zhruba 110 gramů a 59 x 101 x 14 mm.

-

Tato novinka by se měla oficiálního představení dočkat během několika následujících dní a velice brzy je očekáváno i její uvedení na trh, cena zatím stanovena nebyla.

Aktualizováno 12. 9. 2008: HTC Opal by měl být dostupný ve dvou verzích, ta základní bude ochuzena o Wi-Fi modul a internetový prohlížeč Opera Mobile. Druhá s přídomkem Internet těmito funkcemi disponovat bude.

Technická specifikace
Operační systém: Windows Mobile 6.1 Professional
Telefon: čtyřpásmový GSM (850/900/1800/1900 MHz), podpora GPRS/EDGE třídy 10
Komunikace WiFi 802.11 b/g (pouze u vyššího modelu Opal Internet), Bluetooth 2.0 (A2DP, EDR)
Fotoaparát: 2 MPx, autofocus
Displej: 2.8″, QVGA (240×320px), 65k barev, dotykový TFT
Paměť: 256MB ROM, 128MB RAM
Procesor: TI OMAP 850, 200 MHz
Paměťové karty: micro SDHC
Software: Opera Mobile 9.5, RSS čtečka (pouze u vyššího modelu)

Zdroj: the::unwired

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku