Cena:

HTC One S: Příjemné překvapení z Tchaj-wanu (recenze)

HTC One S je velmi dobře vybavený smartphone s Androidem 4.0 a elegantním designem. Průšvih je ale v tom, že se na trh dostane až v průběhu léta. Vyplatí se počkat nebo dát přednost konkurenci?

HTC na Mobile World Congressu v Barceloně představilo novou modelovou řadu One, kterou tvoří trojice telefonů s označením X, S a V. My jsme v redakci pečlivě otestovali HTC One S, který se co se ceny a výbavy nachází v pomyslném středu. Paradoxem ale je, že se na trh dostane až v průběhu července letošního roku. Důvodem jsou zpožděné dodávky čipsetů od Qualcommu, které brzdí zahájení sériové výroby.

  
HTC One S na oficiálních snímcích

HTC One S se může pyšnit kvalitním dílenským zpracováním, slušným hardware v čele s dvoujádrovým procesorem a prostorným qHD displejem, a v neposlední řadě také novou verzí operačního systému Android 4.0, na který je navlečeno uživatelské prostředí HTC Sense 4.0, které sice nabízí spoustu užitečných funkcí, ale méně zkušený uživatel díky němu téměř nepozná, že je v systému čtyřkový Android. Bylo by skvělé, kdyby šlo Sense vypnout a uživatel by měl možnost používat čistý Android, protože ne každý o přítomnost uživatelské nadstavby stojí a při vydávání nových verzí systému jsou právě uživatelská prostředí jedním z důvodů, proč se updaty zbytečně zpožďují. HTC se konečně poučilo z chyb u starších modelů a model One S přichází s dobře odladěným systémem, kvalitním fotoaparátem a na dvoujádro slušnou výdrží.

HTC One S lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Klady (+)

– dílenské zpracování
– hliníková konstrukce s obloukovou mikrooxidací (MicroArc)

– dobře odladěný Android 4.0
– HTC Sense 4.0
– vysoký výkon
– kvalitní fotoaparát

Zápory (-)

– AMOLED displej s pentile maticí
– HTC Sense 4.0
– stříbrná verze je bez mikrooxidace
– nevyměnitelný akumulátor

Micro Arc Oxidation on HTC One S

V kladech a záporech jsem zmínil obloukovou mikrooxidaci (ne, s vínem to opravdu nemá nic společného). Jedná se o speciální povrchovou úpravu hliníkové konstrukce telefonu, ke které dochází při zahřívání plasmou (do krytu se „pustí“ 10 000 voltů) a výsledkem má být až čtyřikrát vyšší tvrdost oproti standardnímu materiálu. Má to však jeden drobný háček; takto ošetřenou konstrukci má pouze černá varianta telefonu, stříbrná verze, kterou jsem měl na test k dispozici já, je bez této povrchové úpravy. I tak je ale tělo telefonu velice pevné a oproti černé verzi stříbrná nabízí nenápadný gradient na zadní straně, který společně s pestrou barvou čočky podtrhuje pěkný design telefonu.

Videopohled

HTC One S: Videopohled na novinku s Androidem 4.0 a prostředím Sense 4.0

Vzhled a dílenské zpracování

Při ohlédnutí na portfolio telefonů, které HTC uvedlo za poslední 2 roky na trh, můžete mít občas pocit, že design je stále stejný a v HTC jako by se báli přijít s něčím více inovativním. One S se s ale snaží bojovat a inovace je znát na první pohled už díky hliníkovému krytu a především pak příjemné tloušťce, která je pouhých 7,8 milimetrů a statisticky se jedná o vůbec nejtenčí telefon, který kdy HTC vyrobilo.

- - -

- - - 

K celkovému dílenskému zpracování nemám žádné výtky, zadní kryt totiž není odnímatelný jednotlivé díly spolu pevně lícují. Trochu nedůvěřivě na mě působí pouze horní plastový kryt, který je nutné sundat v případě, že chcete do telefonu vložit microSIM kartu. Slot pro její umístění se totiž nachází právě pod krytem, který lze na můj vkus vycvaknout až příliš snadno. Další plastový díl najdete ve spodní části a tohle rozmístění má svůj důvod. Kdyby byl celý kryt z hliníku, docházelo by k zeslabování signálu jednotlivých modulů (GSM, 3G, Wi-Fi, GPS…). Takhle jsou jednotlivé antény umístěny pod plastovými díly, což nezpůsobuje žádné potíže.

- - -

- - -

Celkové rozměry telefonu jsou 130,9 x 65 x 7,8 milimetrů, hmotnost včetně baterie je necelých 120 gramů. Jak už jste asi vytušili, kvůli celistvé konstrukci One S neumožňuje vyměnit baterii, tenhle úkon bude v případě potíží nutné přenechat servisu. V rukou se telefon drží dobře – okraje jsou zakulacené, pouze horní hrana je trochu ostřejší.

- - -

Pod displejem je umístěna trojice senzorových tlačítek, která ve tmě bíle svítí. Jejich citlivost mi naprosto vyhovuje a nestávalo se mi, že bych se omylem uklikával. Nad displejem je pod mřížkou schovaný telefonní reproduktor, jehož hlasitost je zcela dostačující a nechybí ani kamerka pro videohovory.

  - -

Pod jednou z dírek mřížky reproduktoru je schovaná signalizační dioda, která upozorňuje na zmeškané události, vybitý akumulátor či probíhající nabíjení. Její činnost můžete upravit v systémovém nastavení (například vypnout signalizaci některých aktivit). Dioda je poměrně nenápadná a pokud se na telefon nedíváte z přímého úhlu, není její signalizace téměř vidět. Nemusíte se tedy bát, že by vás svou svítivostí rušila například během spánku.

- -

Displej:  Super AMOLED s pentile maticí

Displej nabízí na první pohled lákavé parametry – úhlopříčka 4,3 palce a qHD rozlišení (540 x 960 px). Obraz je dostatečně jemný a barvy jsou výrazné, ve srovnání s vlajkovou lodí HTC One X (4,7″ Super IPS – SLCD2) na mě displej „eska“ působil živěji a černá barva byla více přirozená. Vyhovující jsou i pozorovací úhly. Při zobrazení bílé stránky není barva úplně čistá, ale má velice jemný nádech do šedivé; není to nic hrozného, jen takový postřeh. Dobrá je i čitelnost na přímém sluníčku.

- - -

Displej má však jednu vlastnost, se kterou se výrobce nikde nechlubí. Podobně jako u Galaxy Nexusu, i v tomto případě se dočkáme PenTile matice (RGBG), kde se každý pixel skládá ze zeleného a modrého nebo červeného pixelu. Z poloviny pixelů je vypuštěn červený a z druhé modrý subpixel ve srovnání s klasickým RGB, což se samozřejmě negativně projeví na celkové kvalitě obrazu.

- - - 
Signalizační dioda je velice nenápadná

Při běžném používání si toho zas tak všímat nebudete, ale při zobrazení kontrastního obsahu už PenTile matice bude viditelná (napříkad bílý text na černém pozadí). Na přiložené fotografii, kterou pořídili kolegové ze serveru TheVerge, si můžete prohlédnout srovnání displejů HTC One X a HTC One S – rozdíl je myslím jasně vidět.

-

Parametry a výkon

Pokud budeme vycházet z výsledků benchmarků, můžete HTC One S označit za jeden z nejvýkonnějších smartphonů současnosti. Dvoujádro od Qualcommu odvádí dobrou práci, nicméně hodnoty z benchmarků ještě nutně neznamenají, že v reálu bude telefon svižný. Důžité je především to, že až zapnete a začnete se pohybovat v nabídkách prostředí Sense, aplikacích a dalších zákoutích operačního systému, reakce musejí být svižné, jinak si výrobce zadělává na slušné problémy.

  
Výsledky z benchmarků: zleva CF-Bench, AnTuTu Benchmark a SmartBench 2012

V případě HTC One S se ale nic takového nekoná. Žádný průšvih. Telefon na veškeré akce reaguje okamžitě a i přechody mezi jednotlivými plochami prostředí Sense jsou plynulé. Dokonce plynulejší, než na HTC One X se čtyřjádrovou Tegrou 3. Když jsme vedle sebe oba telefony položili a začali se přesouvat mezi jednotlivými plochami, byl posun na „esku“ přirozenější a plynulejší. Optimalizace se tedy povedla na jedničku, chválabohu.

Pro potřeby operačního systému je k dispozici 1 GB operační paměti RAM, ze kterého je po zapnutí telefonu volných zhruba 370 MB. Interní úložiště je rozděleno do dvou bloků. Ten první, systémový, má velikost 2,21 GB a pro vaše data je bez pár desítek megabajtů k dispozici téměř celá jeho kapacita. Druhá paměť má kapacitu 9,93 GB. Ve výsledku tak pro data máte vyhrazených zhruba 12,1 GB. A to je konečná, protože slot na paměťové karty chybí. Příznivce cloudového úložiště potěší fakt, že společně s telefonem dostanete na 2 roky zdarma 25 GB na Dropboxu.

- - -

Správce paměti nabízí možnost rychlého uvolnění místa a rovnou vám zobrazí, kolik MB vám v telefonu zabírá hudba, fotky, video a další obsah, který rovnou můžete mazat. Pokud byste se o svá data obávali, můžete si aktivovat šifrování obsahu.

Výdrž baterie

Po prvních dnech testování jsem z celkové výdrž neměl příliš dobrý pocit a telefon se mi zpravidla podařilo vybít za necelý den. Pak se ale výdrž ustálila a při stejném tempu používání už jsem neměl problém vydržet celý den bez nabíječky, respektive většinou jsem se vždy dostal na jeden a půl dne běžného používání, což mi na dvoujádro přijde jako slušný výsledek.

- - -

Po celou dobu používání jsem měl nastavenou automatickou regulaci jasu, takže se svítivost displeje přizpůsobovala okolním světelným podmínkám. Stejně tak jsem měl stále aktivní Wi-Fi, protože jsem zvyklý, že když dorazím do kanceláře nebo domů, telefon se automaticky připojí do sítě, čímž si šetřím cenné MB z mizerného datového tarifu. Při aktivním využívání GPS nebo nárůživém surfování přes datové přenosy není problém telefon vybít v řádek jednotek hodin (6 – 8), ale celkově na tom HTC One S je s výdrží poměrně dobře.

Příjemným překvapením byla výdrž při přehrávání videa s maximální úrovní jasu. Test jsem spustil v 8 hodin 35 minut a telefon po celou dobu přehrával film v HD rozlišení. O dobití se přihlásil až v ve 14 hodin a 10 minut. Při téhle zátěži tedy vydržel přehrávat video slušných 5 hodin a 35 minut.

Fotoaparát: Konečně kvalitní optika

HTC se na tiskových konferencích v Barceloně a Praze chlubilo tím, že novinky z modelové řady One mají zbrusu novou optiku doplněnou BSI snímačem, který má zajistit kvalitnější snímky v horších světelných podmínkách. S telefonem jsem aktivně fotil po celou dobu testování a kvalita šla opravdu nahoru. HTC se konečně podařilo zbavit růžového nádechu, se kterým bojovalo u předchozích modelů a výsledné fotky nevypadají vůbec špatně. Přesvědčit se můžete z přiložených ukázek, kompletní sadu fotografií naleznete v galerii, snímky v originálním rozlišení (3 264 x 1 840 px) si můžete stáhnout zde.

    
Aplikace pro práci s fotoaparátem/kamerou nabízí široké možnosti nastavení a celou řadu efektů

   

  

HTC One S je vybavený 8Mpx fotoaparátem s automatickým a fixním focusem, ohnisková vzdálenost je 28 mm a objektiv se může pochlubit slušnou světelností f2.0. V nastavení fotoaparátu najdete široké možnosti přizpůsobení, takže si na své přijdou i pokročilejší uživatelé. Nechybí režimy makra, HDR, pokročilá detekce obličejů a úsměvu či rychlé úpravy expozice, kontrastu, sytosti, ostrosti, vyvážení bílé barvy a ISO citlivosti.

- - -

- - - 
Další snímky a videa najdete v galerii

-  - -

Překvapila mě rychlost ukládání fotek; HTC se chlubilo, že pořízení trvá pouze 0,7 vteřiny při maximálním rozlišení. Měřit přesný čas by bylo nad mé síly, ale pocitově je focení a ukládání snímků opravdu bleskové, takže pokud budete neustále mačkat softwarové tlačítko spouště fotoaparátu, do galerie se bude ukládat jeden snímek za druhým. Vypadá to, že HTC One S (a další modely řady One) konečně nabízejí vyspělý fotoaparát a je proto veliká škoda, že se na těle nenachází hardwarové tlačítko spouště fotoaparátu, se kterým by bylo focení podstatně pohodlnější.

- - - 
Při focení v noci už výsledky tak dobré nejsou (první snímek je pořízený s bleskem)

Nahrávat můžete i fullHD video při 30 snímcích za vteřinu se stereo zvukem. Přepnout se můžete i do nižšího rozlišení (HD, qHD, VGA). Kvalita záznamu je opět dostačující, i když u videa pořízeného v noci za pouličního osvětlení už kvalita šla rapidně dolů (jak si můžete prohlédnout v přiložené ukázce). V nastavení doporučujeme ponechat aktivní položku „stabilizace obrazu„, bez ní jsou videa trochu roztřesená. V jednoduchém editoru můžete pořízené klipy rovnou oříznout a následně vyexportovat (maximálně v HD rozlišení 720p). Všechny testovací záznamy najdete v naší galerii.

HTC One S: Ukázka záznamu fullHD videa

HTC One S: Ukázka záznamu fullHD videa (kiting, silný vítr)

Software pro práci s kamerou disponuje speciální funkcí Video Pic, se kterou můžete během nahrávání videa rovnou pořizovat i fotografie. Právě z toho důvodu na displeji rovnou vidíte dvě tlačítka – jedno pro záznam videa a druhé pro focení. Nad nimi se ještě nachází speciální tlačítko pro nastavení efektů, které si přiblížíme v dalším odstavci.

HTC One S: Ukázka záznamu fullHD videa v noci

Ukázkové fotografie při použití vestavěných efektů

Software fotoaparátu nabízí celkem 15 různých efektů, kterými můžete jednotlivé fotografie vylepšit. Efekt se aplikuje už přímo v hledáčku, takže před pořízením rovnou vidíte, jak bude výsledek vypadat.

- - - 
standardní snímek, posterizace, hloubka pole

- - - 
stupně šedi, starobilý, negativ

- - - 
medailonek, akvamarínová, tečky

- - - 
solarizace, sépiová, zkreslení 

- - 
venkov, starobilý – chladná

- - 
mono, starobilý – teplá

Konečně nový Android…

Loni v říjnu Google představil novou verzi operačního systému Android 4.0 s kódovým označením „Ice Cream Sandwich“. Android 4.0 si klade za cíl sjednotit rozdíly mezi tablety a telefony – nyní bude existovat jedna společná verze, což vývojářům usnadní tvorbu a optimalizaci aplikací. Čistý Android 4.0 staví na uživatelském tématu Holo, ve kterém je kladem důraz na jednotnost jednotlivých grafických prvků. Výchozím systémovým písmem se stal font s názvem Roboto. Předěláno bylo úplně vše – nabídka s programy, nastavení, hlavní obrazovka, widgety, notifikační oblast či obrazovka uzamčeného telefonu.

- - - 
Takhle vypadají obrazovky čistého Androidu 4.0 (uzamčené zařízení, hlavní obrazovka a správce aplikací)

U HTC One S (a celé modelové řady One) si ale na čistý Android nechte zajít chuť. Uživatelské prostředí HTC Sense 4.0 celou podobu systému kompletně mění a na první pohled jen těžko poznáte, jaká že verze Androidu v telefonu vlastně je.

- - -
…a takhle stejné části systému vypadají pod taktovkou HTC Sense 4.0

Android 4.0 je možné ovládat kompletně skrze dotykový displej, hardwarová tlačítka (Domů, Zpět a Přepínání aplikací) již nemusejí být na telefonu fyzicky přítomna, což ale není případ telefonů z modelové řady HTC One, které mají pod displejem tři senzorové klávesy. Například u Galaxy Nexusu od Samsungu (referenční telefon pro Android 4:0) najdeme pouze softwarová tlačítka, která se zobrazují ve speciální liště ve spodní části, kde jsou tlačítka stále viditelná, i když při vybraných činnostech (přehrávání videa…) se skrývají a na okraji vidíte pouze tři malé tečky.

- -  

A jak je tomu tedy se zobrazováním tlačítka „Menu“ na HTC One S? Je to jednoduché – u aplikací, které jsou pro Android 4.0 optimalizovány, se tato nabídka zobrazuje v pravém horním rohu. Programy, které pro Ice Cream Sandwich upravené nejsou, zobrazují virtuální tlačítko „Menu“ v samostatné liště ve spodní části displeje (tedy hned nad senzorovými tlačítky).

 - - - 
U aplikací, které nejsou optimalizované pro Android 4.0, se tlačítko „Menu“ zobrazuje ve spodní liště

Díky Androidu 4.0 je telefony HTC One možné odemykat nejen gestem, PINem či kódem, jako tomu bylo u starších verzí systému, ale nově také obličejem skrze přední kamerku, která rozpozná majitele a ostatní uživatele do systému vůbec nepustí.

Úprav doznala i notifikační obrazovka, jež je nově je přístupná z obrazovky uzamčeného telefonu. Z horní části si jednoduše vytáhnete roletku s aktuálními informacemi (nové zprávy, e-maily, zmeškané hovory, upomínky z kalendáře či upozornění od aplikací třetí stran). Je ale škoda, že se v notifikační oblasti nenacházejí rychlí zástupci pro aktivaci jednotlivých modulů (Wi-Fi, Bluetooth, data, GPS). V pravém rohu najdeme pouze tlačítko Nastavení, skrze které se dostanete do možností telefonu a tam už moduly aktivovat můžete, ale je k tomu potřeba jedno zbytečné kliknutí navíc.

- - - 
Kalendář je přehledný a se synchronizací nejsou žádné problémy (Google, Exchange, Facebook…)

V případě, že telefon připojíte k počítači, objeví se obrazovka s výběrem činnosti. Defaultně je aktivní režim nabíjení, případně vnitřní paměť můžete připojit jako pevný disk. Pokud máte počítač s Windows, můžete si nainstalovat aplikaci HTC Sync Manager, prostřednictvím které lze synchronizovat multimediální obsah. Poslední dvě možnosti v nabídce slouží ke sdílení internetu; ta první z telefonu do PC a druhá z počítače do telefonu.

- -

Sense 4.0 a hlavní obrazovka

Nová verze uživatelského prostředí šikovně „přebaluje“ funkce z Androidu 4.0 a nabízí je uživateli ve vlastním kabátku. Do prostoru maximálně sedmi ploch (nebo méně, pokud všechny nevyužijete) můžete přidávat zástupce aplikaci, složky a widgety. Vytvoření složky je velice jednoduché a provádí se stejně jako třeba v iOS. Prostě chytnete ikonku a přetáhnete ji na druhou. Složky si můžete pojmenovávat a libovolně přeuspořádávat. Widgety navržené pro Android 4.0 už nemají pevně stanovenou velikosti, takže si sami můžete určit, jak velkou plochu mají zabírat.

- - -

Úplně nová je nabídka naposledy spuštěných (uspaných) aplikací. Dostanete se do ní stisknutím pravého senzorového tlačítka; následně se vám zobrazí horizontální seznam osmi nedávno použitých programů, mezi kterými se můžete rychle přepínat. Tahem prstu odspoda nahoru pak aplikaci ukončíte. Pokud mne paměť nešálí, Galaxy Nexus nabízel historii až 19 naposledy použitých aplikací, u HTC je tedy limit omezenější. Může za to zřejmě jiná podoba nabídky. Zatímco u čistého Androidu 4.0 je seznam uspořádaný vertikálně a na displej se tak více více obsahu, u Sense 4.0 by bylo skrolování mezi 19 posledními položkami dost neohrabané.

- - -
V telefonu najdete jednoduchý editor videa

Prostředí Sense 4.0 kompletně upravuje vzhled nabídky Nastavení. Ten je laděný do bílé barvy, na které barevné ikonky jednotlivých nabídek působí výrazněji. V nastavení kromě standardních položek (displej, telefon, účty, aplikace, úložiště…) najdete ještě speciální vývojářské menu, ve kterém se nachází celá řada zajímavých možností. Například zde můžete zobrazit vytížení procesoru, aktivovat vykreslování pomocí GPU v aplikacích nebo změnit rychlost animace dialogových nabídek.

- - -

V čistém Androidu 4.0 se po otevření nabídky s programy zobrazují také widgety. U Sense 4.0 je tomu jinak. Programy jsou v tomto případě rozděleny do trojice záložek (vše, časté a stažené) a k widgetům se nejrychleji dostanete tak, že přidržíte prst na volném místě některé z hlavních obrazovek.

- - 
Notifikační oblast a Google Play

Ve spodní části displeje se na hlavních obrazovkách zobrazuje lišta s pěti zástupci. Ten prostředí slouží pro přístup do zmíněného seznamu programů, zbylé čtyři si můžete přizpůsobit podle svých potřeb. Čtyři zástupci, kteří se v liště zobrazují, jsou k dispozici také na obrazovce uzamčeného zařízení. A kromě zástupců si do lišty můžete přidávat i složky (přetažením ikonky na jinou).

Měřič přenesených dat

Součástí Androidu 4.0 je sofistikovaný měřič přenesených dat. Ten umí monitorovat jak mobilní přenosy, tak i data přenesená v roamingu nebo přes Wi-Fi. Datovou aktivitu z jednotlivých dnů vidíte v přehledném grafu, nastavit si můžete i přesné zúčtovací období. A abyste zavčas věděli, kdy máte svoji datovou aktivitu omezit, můžete si nastavit po kolika přenesených MB vás má telefon upozornit (oranžová linka). A k dispozici je ještě jeden strop (červená linka), při jehož dosažení dojde k deaktivaci přenosů.

- -

Systém podle vaší předchozí aktivity odhaduje, za kolik dní limitu dosáhnete. Pod grafem dále vidíte seznam aplikací řazených podle množství přenesených dat. A aby toho nebylo málo, můžete jejich činnost omezit a zakázat jim přenášení dat na pozadí. Pro Wi-Fi to neplatí, pouze pro mobilní datové přenosy.

- -

Webový prohlížeč

Prohlížeč webových stránek ve čtyřkovém Androidu doznal mnohých vylepšení a mobilní surfování je zase o něco příjemnější. Vykreslování stránek je svižné a skrolování naprosto plynulé, a to včetně zapnutého Flashe (který můžete v případě potřeby kdykoliv deaktivovat).

- - -

Prohlížeč nabízí možnost synchronizace záložek s desktopovým Chrome. Procházet můžete i historii navštívených stránek, která je pro přehlednost rozčleněna do několika segmentů (dnes, včera, týden, měsíc a nejnavštěvovanější). Webové stránky si navíc můžete uložit do telefonu pro offline prohlížení. Jen je škoda, že si prohlížeč neporadí s RSS, to se ale dá vyřešit stažením bezplatné aplikace Reader na Google Play.

- - -  

V prohlížeči můžete mít najednou otevřených maximálně 6 stránek. Pokud je všech šest karet aktivních a vy budete chtít otevřít další, budete nejprve muset ručně zavřít některé z dříve otevřených. V případě potřeby můžete aktivovat anonymní režim nebo vnutit zobrazení plnohodnotného webu v případě, že nechcete číst mobilní verzi (při automatické detekci). V nastavení prohlížeče lze upravit výchozí webovou stránku a zapnout/vypnout automatické vyplňování formulářů (jméno, příjmení, e-mail, adresa). Prohlížeč dále umí ukládat hesla a pracovat s polohou.

- - -

Novinkou od HTC je speciální tlačítko „Číst“, které se zobrazuje po načtení webové stránky v horní liště. Po kliknutí se obsah stránky přeformátuje do čistějšího zobrazení, ve kterém se berou v potaz pouze obrázky a text. Další objekty se nezobrazí, což se hodí třeba při čtení dlouhého článku (ukázku si můžete prohlédnout ve videu z první kapitoly). HTC se touto funkcí inspirovalo u Applu a systému iOS 5 a zřejmě se s její integrací brzy setkáme i u telefonů jiných výrobců.

Hudební přehrávač

Přehrávač hudby od HTC nabízí oproti tomu standardnímu několik vylepšení. Nikoho asi nepřekvapí, že jednotlivé skladby můžete řadit podle několika příznaků – nejnovější, interpreti, alba, skladby, seznamy nebo žánry. Seznamy skladeb lze vytvářet a upravovat rovnou v telefonu. Přes ikonku lupy je možné ve vaší hudební databázi rychle vyhledávat.

V detailu alba vidíte obrázek a seznam skladeb; obrázek se zobrazuje i při přehrávání. V tomto režimu se ve spodní části zobrazuje panel s ovládacími tlačítky (+ náhodné & opakované přehrávání). Pokud je přehrávač aktivní na pozadí (přehrává skladbu), zobrazuje se v notifikační oblasti ovládací panel. Ten je přístupný i z obrazovky uzamčeného zařízení, takže lze kdykoliv pozastavit přehrávání nebo přeskočit na další skladbu.

- - -

Zajímavé je provázání s aplikací SoundHound pro rozpoznávání hudby. V případě, že máte v telefonu nahranou skladbu, u které absolutně netušíte, od koho pochází, můžete skrze SoundHound track nechat analyzovat. Ještě zajímavější je napojení na službu GraceNote, která rozpozná skladbu a do vaší hudební sbírky automaticky přidá obrázek alba.

Když k telefonu připojíte sluchátka, můžete využít některý z přednastavených ekvalizérů včetně speciálního profilu Beats Audio. Pokud vlastníte sluchátka značky Beats, lze k nim přímo vybrat vlastní profil (platí pro modely Beats Solo, Beats Pro a Beats Studio).

Galerie

Galerie ve výchozím zobrazení poskytuje náhled na jednotlivé složky s obrázky, po rozkliknutí se zobrazí miniatury jednotlivých fotografií. Pohyb mezi snímky je svižný, a to i když jsou uloženy ve vyšším rozlišení. V případě, že chcete nějaká alba skrýt, můžete tak učinit skrze kontextovou nabídku. Ochrana heslem bohužel chybí.

- -

Jednotlivé snímky můžete přes několik kliknutí sdílet na Facebook, Twitter, Google+, Dropbox, Picasa, nebo jej odeslat skrze Bluetooth, MMS či e-mail. Je prima, že když budete fotky nejčastěji sdílet třeba na Facebook, Galerie do rychlé nabídky sama přidá tlačítko Facebooku, což vám ušetří několik kliknutí a budete jej mít ihned po ruce. Galerie rovněž zvládne zobrazit vaše alba ze sociálních sítí, stačí jen provázat jednotlivé účty (Facebook, Flickr, Picasa, SkyDrive, Dropbox a lokální servery s multimediálním obsahem). Součástí je jednoduchý editor, ve kterém můžete obrázky otáčet, ořezávat a aplikovat na ně různé efekty (sépie, kontrast, třpyt, šero, živé barvy, chladné barvy, teplé barvy a celá řada dalších…).

- -

Závěrečné hodnocení

Nejprve trocha subjektivních dojmů… Přiznám se, že z celé trojice zařízení modelové řady HTC One jsem se nejvíce těšil na čtyřjádrového rychlíka One X, ale při souběžném používání obou novinek mi k srdci více přirostl dnes recenzovaný kousek – HTC One S. Oba dva telefony jsou dobře optimalizované a s výdrží jsou na tom podobně, ale „Esko“ je o něco menší a pocitově mi při používání vyhovovalo více. Pokud vynecháme tituly určené exkluzivně pro Tegru 3 (HTC One X), spustíte všechny ostatní hry a aplikace stejně svižně i na HTC One S. Jen budete muset oželet displej s HD rozlišením, ale i qHD na „Esku“ nabízí dostatečně jemný obraz.

Graf ceny produktu HTC One S poskytuje server Heureka.cz

Pro spoustu uživatelů může být překážkou absence slotu na paměťové karty a nemožnost výměny akumulátoru. Tohoto trendu se začíná chytat stále více výrobců a něco mi říká, že se to brzy stane nepsaným standardem. Další vadou na kráse je fakt, že HTC One S bohužel dorazí na český trh až v průběhu července, což je hodně dlouhá doba. Jak jsem již zmiňoval v úvodu, důvodem jsou zpožděné dodávky čipsetů od Qualcommu, které brzí zahájení sériové výroby.

Jsem rád, že se HTC konečně dokázalo poučit z chyb, které se neustále objevovaly u starších telefonů. Fotky už nejsou růžové, samotný fotoaparát nabízí celou řadu nadstandardních funkcí a co se týče optimalizace systému, je zde také vidět zlepšení. Ještě tak přidat možnost deaktivovat prostředí Sense 4.0 a používat čistý Android, a telefonu by nebylo téměř co vytýkat; tenhle kousek se HTC zkrátka povedl.

Autor článku
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.