TOPlist

HTC nečekaně představilo smartphone Snap s kvalitní QWERTY klávesnicí a trackballem

Domovská stránka webu SMARTmania.cz

imgTchajwanský gigant HTC na veletrhu CTIA v San Franciscu představil nový smartphone HTC Snap, který sice nepatří mezi absolutní špičku co se výkonu týče, ale své příznivce si rozhodně najde díky mnohým dalším vylepšením. Je dobré vědět, že se jedná o smartphone telefon a nikoliv Pocket PC; to znamená, že displej není dotekový a k ovládání operačního systému musíte používat hardwarová tlačítka. Pokud sem vám zdá, že tohle zařízení jste už někde viděli, nemýlíte se, už na začátku března se na internetu objevila jedna nekvalitní fotografie. V té době Snap ještě neznal své prodejní jméno a označoval se vývojovým názvem Maple.

Tento šikovný smartphone potěší především příznivce textových zpráv, IM komunikace a e-mailů, a to především díky integrované klávesnici. Jednotlivá tlačítka jsou dostatečně velká a díky mírnému vystoupení jednotlivých kláves lze očekávat, že psaní bude velmi pohodlné. V lince pod displejem pak nechybí hlavní ovládací tlačítka a trackball, se kterým se lze snadno pohybovat v nabídkách operačního systému. Dále nechybí klasická dvojice kláves pro příjem a ukončení hovoru, tlačítka Domů a Zpět a samozřejmě dvě softwarová tlačítka (kontextové klávesy). Displej je orientovaný do landscape režimu (otočený na ležato). Disponuje úhlopříčkou 2,4″ a běžným, dnes snad i trochu zastaralým QVGA rozlišením (320×240 px).

img

Operační systém Windows Mobile 6.1 Standard pohání čipová sada od Qualcommu (MSM7225) s 528 MHz procesorem, který pro potřeby tohoto zařízení maximálně dostačuje. HTC Snap překvapil i velkou operační pamětí RAM (192 MB), které sekunduje 256 MB paměti Flash ROM. Pro ukládání uživatelských dat přijde vhod slot na microSD/SDHC karty. Telefonní funkce zajistí GSM/UMTS/HSPDA/HSUPA modul. V místech, kde není 3G dostupné se bude možné připojit i přes GPRS/EDGE třídy 12.

Technická specifikace HTC Snap
Procesor: Qualcomm MSM 7225 taktovaný na 528 MHz
Konektivita: HSDPA/WCDMA 900/2100 MHz, HSDPA/WCDMA 850/1900 MHz
Displej: 2.4″ s rozlišením QVGA (320×240) , 65k barev
Operační systém: Windows Mobile 6.1 Standard
QWERTY klávesnice a trackball
Paměť: 256MB ROM, 192MB RAM, slot na microSDHC
Baterie: 1500 mAh
Bluetooth 2.0 s podporou EDR
Wi-Fi (b/g), GPS/aGPS
Hmotnost: 120 gramů včetně baterie
Rozměry: 116,5 × 61,5 × 12 mm

img

Je příjemné ve specifikaci vidět informace o GPS modulu a funkci aGPS. Se Snapem se bez potíží připojíte do bezdrátových sítí (Wi-Fi 802.11b/g) nebo se spojíte s okolními zařízeními přes Bluetooth 2.0 (EDR, A2DP). Na zadní straně narazíme na malou čočku 2 MPx fotoaparátu, kterému bohužel chybí přisvětlovací dioda. Akumulátor s kapacitou 1500 mAh slibuje dobrou výdrž, která by se při běžném používání mohla pohybovat okolo hranice třech dnů. Výrobce ve specifikaci uvádí délku hovoru v GSM až 510 minut.

V systému najdeme i jednu softwarovou novinku, kterou je technologie Inner Circle. Ta umožňuje uživatelům řadit emaily od vybraných lidí na začátek e-mailového klienta. Díky tomu máte k aktivní komunikaci lepší přístup. Podle HTC většina lidí velmi často komunikuje jen s některými kontakty, které budou díky Inner Circle lépe dostupné. K těm ostatním se pak dostanete běžnou cestou jako u jiných Windows Mobile smartphonů.

img

HTC Snap by se měl na pultech obchodů objevit v průběhu druhé poloviny tohoto roku (červen/červenec). Cena zatím nebyla oficiálně stanovena, lze však očekávat, že se bude pohybovat zhruba okolo 10 000,- Kč.

Tip: Prohlédněte si HTC Snap živě na videu serveru Endgadget.com.

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku