Domů » Recenze » Recenze smartphonu HTC MTeoR (Breeze)

Recenze smartphonu HTC MTeoR (Breeze)

Velká recenze UMTS smartphonu s QVGA displejem a 300Mhz procesorem.

HTC MTeoRHTC MTeoR je první smartphone s operačním systémem Windows Mobile 5.0, který podporuje sítě třetí generace. Kromě toho nabízí výkonný 300Mhz procesor, jemný QVGA displej a kvalitní dílenské zpracování. Jedná se o přímého nástupce oblíbeného modelu Qtek 8310, který se v době uvedení na trh stal velmi oblíbeným a dokázal kolem sebe rozpoutat pěkný rozruch. Příchod MTeoRa už tak bouřlivý nebyl, přesto na něm inženýři společnosti High Tech Computer odvedli poctivý kus práce. Pokud se o MTeoRovi chcete dozvědět více, přečtěte si naši recenzi.

MTeoR je známý také pod označením Breeze. Tento název se ale s největší pravděpodobností nezdál pánům v HTC dost přitažlivý, proto se jej rozhodli přejmenovat na MTeoRa. V minulosti se u něj počítalo s tím, že kromě klasického fotoaparátu zároveň nabídne přední CIF kamerku pro videohovory, aby bylo možné potenciál UMTS sítí využít naplno. Ve finální verzi MTeoRa bohužel kamerka pro videohovory chybí. Úsměvné ale je, že MTeoR v distribuci firmy i-mate (SP JAS) kamerku pro videohovory má.

Za zapůjčení telefonu děkuji firmě AH Mobile s.r.o., u které si tento smartphone můžete zakoupit.

 

Klady (+)
podpora UMTS
QVGA displej
výkonný procesor
dobrá výdrž
pevná konstrukce
kvalitní klávesnice
 
Zápory (-)
absence Wi-Fi
chybějící kamerka pro videohovory
vyšší hmotnost
slabé podsvícení klávesnice
vyšší cena

 

Obsah balení
Po otevření černé krabice naleznete kromě samotného smartphonu také baterii, cestovní nabíječku, synchronizační USB kabel, stereo headset (sluchátka), uživatelský manuál, příručku pro rychlý start a CD ROM. Nic víc, nic míň. Zde HTC trochu šetřilo, přitom by se v krabici ještě našlo volné místo minimálně pro nějaké pouzdro nebo další CD s aplikacemi.

HTC MTeoR   
- -

Tip: Klikněte na fotografii pro zobrazení její plné velikosti

Dodávaná Li-Lon baterie má kapacitu 1190 mAh, překvapivě však dokáže přístroj udržet při životě téměř tři dny při normálním používání, zde mě tedy MTeoR příjemně překvapil. 3 dny výdrže nejsou u Windows Mobile zařízení častým jevem. Cestovní nabíječka má poměrně dlouhý, 180 centimetrový kabel, který je na druhé straně zakončený klasickým miniUSB konektorem. Synchronizační USB kabel nabízí standardní délku 120 cm. Dodávaná sluchátka jsou stejná, jako u HTC TyTNa. U MTeoRa bychom také marně hledali extra výstup na sluchátka, jelikož ten je plně nahrazen miniUSB konektorem. Kvalita sluchátek je průměrná, pro poslech hudby celkem dostačující, výtku k nim nemám ani při použití jako headset, kdy je druhá strana slyšet velmi čistě a zřetelně. Na kabelu sluchátek se nachází regulátor hlasitosti, moc esteticky ale nevypadá. Pokud by vás pecky sluchátek v uších tlačily, můžete je obléknout do molitanových kloboučků, které ze postarají o měkčí usazení.

Obsah balení   
- -

Obsah uživatelským příruček nechám k prozkoumání až případným majitelům a rovnou se podíváme, co se nachází na oné jedné magické placce zvané CD-Rom. Na rovinu, ani zde nic extra nečekejte, Active Sync 4.1 a Microsoft Outlook 2002 využívají obsahu CD disku opravdu “naplno“, ale u zařízení od HTC jsme na slabší softwarovou výbavu již zvyklí.

 

Provedení, vzhled a design
MTeoR svým vzhledem připomíná staršího brášku – Qteka 8310, oproti kterému ale přináší řadu inovací. Zda pozitivních, to nechám na vás, ale přesto si jeho vzhled pojďme trochu přiblížit. Původní Qtek 8310 nabízel větší numerické klávesy, mezi kterými byly jen drobné mezery. Klávesy MTeoRa se však nepatrně zmenšily. Při stisku jednotlivých tlačítek máte pocit, jako kdyby byly vyrobeny z gumy, i když tomu tak není. Jejich stisk je přesný a ani s většími prsty nehrozí nechtěné uklikávání. Pochválit musím samotnou práci s čtyřsměrným joystickem, který vám bude od samého začátku říkat “pane“. K srdci mi nepřirostla pouze horní řada ovládacích kláves, které jsou na můj vkus až moc malé. Výtku mám také k samotnému podsvícení klávesnice, které je opravdu mizerné. Ze začátku jsem telefon dokonce podezříval, že se jedná o nějakou hardwarovou chybu. Shlédnutí několika odlišných fotografií ze zahraničních recenzí mě ale uklidnilo, jelikož stejně na tom byly i jejich kousky. Nejvíce svítí dva krajní bloky numerických kláves, prostřední blok naopak v noci není téměř vidět, stejně jako sluchátka pro uskutečnění/ukončení hovoru. Co naplat, že MTeoR nabízí světlocitlivý senzor (lze jej vypnout), když klávesy nejsou ve tmě téměř vůbec podsvíceny.

MTeoR ze všech úhlů  
- -
- -

Zatímco Qtek 8310 svým designem připomíná manažérský telefon, u MTeoRa máte dojem, že se jedná o outdoorový model, zdání ale klame. Vliv na to má především jeho tmavé zbarvení a ucelená konstrukce, ke které nemám nejmenší výhrady. Nikde se nic neviklá, MTeoR jistě obstojí i při nechtěných pádech. Tělo telefonu je vyrobeno převážně z kovu, malý kousek plastu najdeme jen v horní části. Celkové rozměry telefonu jsou 112x49x15mm, což při hmotnosti rovných 120 gramů dotváří obrázek středně těžkého telefonu, který se vejde do každé kapsy.

Pokud si před sebe MTeoRa položíme přední stranou nahoru, zaujme nás především velký displej a klávesnice. Oba prvky se dělí téměř rovným dílem o všechen prostor na přední straně. Displej je lemován stříbrným proužkem, který opticky zvětšuje jeho plochu. Nad displejem se ještě nachází malý reproduktor, který je obklopen dvěma signalizačními diodami. Ta na pravé straně signalizuje aktivní Bluetooth, dioda na levé straně blikáním označuje aktivní režim. Pokud svítí červeně, znamená to, že je potřeba dobít akumulátor, pokud oranžově, pravděpodobně jste uposlechli varování červené diody a MTeoR si už spokojeně vrní na nabíječce . Napravo od reproduktoru se výrobce rozhodl umístit své logo.

- -
- -

Nyní smartphone otočíme displejem dolů a podíváme se, co se nachází na zadní straně. Té dominuje kamerka s rozlišením 1.3Mpx, přisvětlovací dioda bohužel chybí. Kousek od ní je pod gumovou záslepkou schovaný konektor na externí anténu. V horní části zadní strany si našel své místo další reproduktor, který slouží pro systémové zvuky nebo přehrávání hudby. Jeho kvalita je průměrná, s basy si moc neporadí a výšky je naopak slyšet více, než je zdrávo. Kromě těchto prvků zde až na druhé logo výrobce není nic zajímavého. Na spodní straně nalezneme miniUSB konektor, který si rozumí s nabíječkou, synchronizačním kabelem a sluchátky. Vedle něj je malý otvor pro mikrofon a zapomenout nesmím ani na malou skulinku sloužící k uchycení smartphonu na poutko. Na protější vrchní straně nalezneme tlačítko Power, které slouží k zapínání telefonu nebo případnému přepínání profilů. Trochu mi nevyhovuje jeho velikost, jelikož na dotek působí velmi titěrným dojmem a rozhodně by se mohlo využít více místa v jeho prospěch.

- - -
Podsvícení klávesnice Displej 
- -

Postoupíme dále a poohlédneme se, copak se nachází na levé boční straně. Kdo by čekal klasické klávesy pro regulaci hlasitosti, bude možná trochu zklamaný. Místo nic se nachází JogWheel “kolečko“, které má na starosti pohyb v systému a jeho stiskem můžete potvrzovat případné akce. Citlivost kolečka je dobrá, bohužel s ním není možné regulovat celkovou hlasitost systému, zvládne pouze tu při aktivním hovoru. Dále zde najdeme slot pro paměťové karty typu MicroSD, který je zakrytý gumovou záslepkou. Ta ve mně rozhodně moc důvěry nevzbuzovala a při dlouhodobějším používání může hrozit její uvolnění od těla telefonu. Zbývá nám ještě pravá boční strana, na které najdeme dvě tlačítka a infračervený port. První tlačítko slouží ke spouštění hlasového vytáčení, při delším stisku se aktivuje klasický záznamník. Druhá klávesa slouží ke spouštění fotoaparátu.

Srovnání s HTC Universalem  
- -
HTC MTeoR a E-Ten G500  
- -

 

Videoukázky

Videopohled na HTC MTeoRa
 
Ukázka vysouvacího mechanismu SIM karty 

 

Hardwarové parametry, výkon a operační systém
HTC MTeoR využívá funkcí vyspělého operačního systému Windows Mobile 5.0 Smartphone ve verzi AKU 3.2. Navíc je přímo v ROM obsažena čeština, která kompletně převede operační systém do naší mateřštiny. Vliv na rychlost systému je přitom minimální, v lokalizaci se najde několik překlepů, to ale tolerujeme. Po provedení prvního Master resetu na mě však telefon mluvil по-русски , což se ale několika pohyby joystickem změnilo. Součástí lokalizace je dále český slovník T9, který bohužel píše s diakritikou, a proto zkracuje sms zprávy.

Dostatečný výkon zajišťuje procesor Samsung 2442 taktovaný na rovných 300Mhz. Ten zvládne například bezproblémové přehrávání videa v rozlišení 320x240px, hraní náročnějších her nebo spuštění několika aplikací najednou. Společně se 64MB velkou operační pamětí (RAM) zaručuje MTeoR vysoký výkon a stabilní běh operačního systému. Výkon MTeoRa jsem srovnal pomocí Benchmarku v programu TCPMPlayer s několika dalšími přístroji, jeho výsledky jsou více než dobré.

Test výkonu v TCPMP 0.72RC1        
  HTC MTeoR    Qtek 8310    HTC Wizard    HTC Universal
Frekvence CPU 297 Mhz  172 Mhz  195 Mhz  524 Mhz 
Průměrná rychlost 233.87%  222.54%  177.50%  427.26% 
Video snímky 1795  1795  1794  1795 
Audio snímky 4005135  4004512  4001282  4013387 
Množství dat 2450 kB  2450 kB  2450 kB  2450 kB 
Bench. čas 0:38.375  0:40.328  0:50.535  0:21.005 
Bench. počet FPS/sec 46.77  44.51  35.50  85.45 
Bench. vzorkovací frekvence 104368  99300  79178  191073 
Bench. Bit rate 523 kbit/s 498 kbit/s  397 kbit/s  956 kbit/s 
Originální čas 1:29.750  1:29.750  1:29.750   1:29.750  
Originální počet FPS/sec 20.00  20.00  20.00  20.00 
Originální vzorkovací frekvence    44100  44100   44100  44100 
Originální Bit rate 224 kbit/s  224 kbit/s   224 kbit/s   224 kbit/s  

O zobrazování se stará kvalitní TFT displej s QVGA rozlišením (240x320px), jeho úhlopříčka je 2.2“ a dokáže zobrazit 65k barevných odstínů. Samotné diodové podsvícení displeje si naštěstí nevzalo příklad z podsvícení klávesnice, a tak jsou barvy věrohodné a bílá je opravdu bílá. Jeho intenzitu není možné nikterak regulovat, pouze při delší neaktivitě dojde k automatickému ztlumení a následném vypnutí displeje. Ten je celkem dobře čitelný i na přímém sluníčku.

HTC MTeoR nabízí 128MB ROM a 64MB RAM, pro smartphone jsou to parametry více než dobré. Po Master resetu máte k dispozici zhruba 66MB pro svá data, stav operační paměti se pohybuje kolem 29,5MB. Pokud nemáte po zakoupení telefonu hned při ruce paměťovou kartu MicroSD, nemusíte hned bědovat, s 66MB si chvíli vystačíte. Rozhodně ale s koupí rozšiřující paměťové karty neotálejte, teprve potom využijete potenciál tohoto smartphonu naplno.
MTeoR funguje jak v klasických GSM sítích, tak i v UMTS. Konkrétně u GSM podporuje pásma 900/1800 a 1900Mhz, jedná se tedy o tribandový telefon. S tím souvisí i podpora datových přenosů přes GPRS a EDGE, obojí třídy 10. Velkým lákadlem je podpora sítí třetí generace, proč ale výrobce na poslední chvíli “zazdil“ kamerku pro videohovory zůstane zřejmě bez vysvětlení. V UMTS sítích jsem bohužel neměl možnost MTeoRa vyzkoušet, v těch klasických však neměl žádné problémy s příjmem signálu a datové přenosy fungovaly bez problémů. Stejné chování lze tedy očekávat i v sítích pracujících v pásmu 2100Mhz (UMTS).

Bezdrátová technologie je zastoupena pouze Bluetooth ve verzi 1.2, podpora Wi-Fi chybí. Ne vždy proto platí, že novější model přináší vyspělejší technologie, alespoň co se bezdrátových sítí týče. Jeho předchůdce, Qtek 8310 podporu Wi-Fi nabízel a já se domnívám, že právě tato chybějící položka velmi snižuje jinak dobrou kvalitu MTeoRa. Pro komunikaci se staršími telefony nebo rychlé posílání kontaktů je možné využít infračerveného přenosu. K počítači se telefon připojuje přes klasický miniUSB kabel, přenosová rychlost při kopírování souborů do zařízení se pohybovala kolem hranice 330kB/sekundu. Přes tento kabel je samozřejmě možné telefon nabíjet, doba potřebná pro doplnění energie je však o něco delší, než při nabíjení z adaptéru.

Pro pořizování fotografií nebo videa je možné využít funkcí integrovaného 1.3Mpx fotoaparátu. Kvalita fotografií je průměrná. Kvalitní a ostré fotografie se dají pořídit při dobrých světelných podmínkách, přesto má telefon tendenci výsledné obrázky trochu ztmavovat. To se dá ale upravit vyvážením bílé barvy. Použití v tmavých prostorách výrazně snižuje kvalitu fotografií, o čemž se můžete přesvědčit z přiložených obrázků. Fotografie je možné pořizovat v maximálním rozlišení 1280x1024px, nabízejí se ještě další režimy, jako 640×480 nebo 320×240. U fotografií můžete aplikovat několik filtrů (gray, sepia, cold). Využít dále můžete funkce samospoušť, pro jednoduché přiblížení slouží dvojnásobný digitální zoom.

Aplikace Camera     
- - -

Video je možné zachycovat ve dvou rozlišeních – 176x144px a 128x96px. Jeho kvalita je také průměrná. I pro nahrávání videa můžete využít výše zmíněné efekty. Obrázky je ještě možné zachycovat v několika dalších režimech, jako jsou Sport, Obrázek do kontaktů nebo Obrazový motiv, kde můžete své fotografie oživit několika šablonami. Obrázky i video je možné ukládat jak přímo do paměti MTeoRa, tak na paměťovou kartu.

Jak fotí HTC MTeoR  
Pohled do krajiny  Značka 
- -
   
2x digitální zoom   
- ;;-
   
   
- -
   
E-Ten G500  S makrem si moc nerozumí 
- -

 

Software
Hned po vybalení telefonu z krabice v něm naleznete několik předinstalovaných aplikací. Programy jako Internet Explorer, Správce souborů nebo Windows Media player vám nemusím nikterak představovat, jelikož s těmi se setkáme u každého Windows Mobile zařízení. Podíváme se proto na ty další. Na úvodní obrazovce vás při spuštění nepřivítá tradiční modrý homescreen, ale zcela nový, do zelené barvy laděný motiv přímo od HTC. Podobné schémátko nalezneme například v HTC TyTNovi nebo dalších novinkách této tajwanské společnosti.

Systémové informace     
- - -

Programy ze sady Office (Word, Excel, Powerpoint) jdou zastoupeny balíkem aplikací ClearVue Suite od společnosti WESTTEK. V MTeoRovi tak nebude mít problém otevřít soubory typu PDF, DOC, XLS nebo PPT. Snad se v této aplikaci později dočkáme podpory nového formátu Microsoft Office 2007 – docx. Zajímavě vypadá další program s názvem BT Remote SIM Access, díky kterému můžete nasdílet kontakty ze SIM karty přes Bluetooth, s touto aplikací jsme se již setkali například u Samsungu i320.

Hlavní obrazovka  Nabídka Start  Prohlížeč obrázků 
- - -

Pro obsluhu GSM modulu, Bluetooth nebo přepínání profilů najde uplatnění Comm Manager, který je novinkou ve všech zařízení s Windows Mobile 5.0. V případě, že jste byly z nějakého staršího telefonu zvyklí používat JAVA aplikace, bez kterých se prostě neobejdete, můžete vyzkoušet integrovaný Midlet Manager, který si s jednoduššími midlety poradí velmi dobře. Pochválit musím propracovaného Správce úloh, neboli TaskManager. V něm můžete rychle ukončovat programy běžící v operační paměti nebo monitorovat stav baterie a volného místa.

Internet Explorer    Psaní SMS z českou T9
- - -
Solitaire Příslušenství  WMPlayer
- - -

Pro chvíle volného času můžete využít dvě hry, které jsou snad starší než samotný Windows Mobile. Jedná se o návykový Solitaire nebo neméně zábavné kuličky v podobě Bubble Breakeru. Možná by to ale už chtělo změnu, co myslíte ? V nastavení telefonu je zcela nelogicky pod označením Připomenutí umístěný klasický budík. Rozhodně by nebylo na škodu, kdyby se v HTC překonali a začali ke svým telefonům přidávat alespoň jedno další CD s novými aplikacemi, přece jen se nám od nich dostává stále to samé, což se nedá říct u jiných konkurenčních značek (např. E-Ten, Fujitsu Siemens).

Comm Manager  Správce souborů  Task Manager
- - -
Chybka v lokalizaci  :-)  
- - -

 

Závěr
Hodnotit MTeoRa je velice těžké, na jednu stranu je to velmi dobře vybavený telefon, který nabízí vysoký výkon. Na stranu druhou se u něj výrobce dopustil několika velmi závažných chyb, na mysli mám především absenci Wi-Fi a druhé kamerky pro videohovory. K porovnání se nám samozřejmě nabízí starší Qtek 8310, který sice používá o něco slabší procesor, ale komunikace s Wi-Fi mu rozhodně problémy nedělá a navíc je výrazně levnější.

HTC MTeoR se v době psaní recenze prodává za bezmála 15000,-Kč včetně DPH, což není částka nikterak malá. Čtenář, který zvažuje koupi jednoho z těchto modelů by měl pečlivě zvážit na co bude telefon nejvíce využívat. Pokud jste častým uživatelem bezdrátových sítí, pak je pro vás jasným favoritem starší Qtek 8310. Naopak pokud se nacházíte v místech, kde je již dobré pokrytí sítí třetí generace a dokážete se bez Wi-Fi obejít, měli by jste favorizovat MTeoRa. Ten je vůbec prvním smartphonem s Windows Mobile, který UMTS podporuje.

Věřím, že vám tato recenze pomohla dokreslit obrázek a zodpovědět vaše otázky ohledně MTeoRa. Pokud se mě přesto chcete na cokoliv ohledně tohoto smartphonu zeptat, máte možnost v komentářích nebo v našem diskuzním fóru. Pokud bude v mých silách, rád vám odpovím.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytrých zařízení, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů. Máte zájem o spolupráci? Ozvěte se na redakce@smartmania.cz.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).