TOPlist

HTC Leo se odhaluje: První živé fotografie komunikátoru s 1 GHz procesorem (preview)

Domovská stránka webu SMARTmania.cz

- Už první zmínky o připravovaném HTC Leo dokázaly vzbudit velkou pozornost, a nutno dodat že celkem oprávněně. Leo bude totiž vůbec nejvybavenějším komunikátorem od tohoto tchajwanského giganta. Chloubou bude především dotykový WVGA displej (480×800 px) s úhlopříčkou 4,3 palce. Spekulace o použití kapacitního displeje se naštěstí nepotvrdily a Leo tedy nabídne klasiku v podobě rezistivního displeje. Operační systém Windows Mobile ani ve verzi 6.5 nedospěl do takové podoby, aby bylo přes kapacitní displej zajištěno pohodlné ovládání, jde tedy o moudrý krok. Dalším lákadlem bude 1 GHz procesor Qualcomm Snapdragon (QSD) 8250. Frekvence je to opravdu pěkná, většinu uživatelů bude ale zajímat především optimalizace pro přehrávání videa a akcelerace grafiky, se kterou doufejme Snapdragon nebude mít problémy.

Údaje o velikosti operační paměti RAM jsou také velmi příjemné, 320 MB spuštěnými aplikacemi opravdu hned tak neobsadíte, i když je třeba počítat s tím, že nějakou část si ukousne samotný operační systém, i tak lze ale očekávat zhruba 160 MB pro běh programů, což je královské číslo. Vnitřní paměť Flash ROM nabízí standardních 512 MB, nicméně data si pohodlně uložíte i na paměťové karty microSDHC. Přítomnost GPS, Bluetooth 2.1 a Wi-Fi 802.11b/g asi není třeba nijak vyzdvihovat, u takto vybaveného zařízení to lze považovat za naprostou samozřejmost, stejně jako přítomnost pohybového čidla, proximity senzoru (vypínání displeje při přiblížení telefonu k uchu během hovoru) a světelného senzoru. Sluchátka bude možné připojovat přes 3,5 mm výstup, synchronizační kabel a nabíječka přes ExtUSB konektor. HTC Leo bude fungovat nejen v GSM/GPRS/EDGE sítích, ale i v pásmech UMTS/HSDPA (download až 7,2 Mbps).

Zadní strana nabídne kromě hlavního systémového reproduktoru také 5 MPx fotoaparát s automatickým ostřením. Konečně nechybí světelný blesk tvořený dvojicí LED diod. Optika by si měla poradit i se záznamem videa ve VGA rozlišení při 30 FPS. Hmotnost zatím není známa, rozměry ale vzhledem k velkému displeji trochu narostly, konkrétně na 121x67x11 mm, i když tloušťka vypadá velmi dobře. Lepší obrázek o velikosti si uděláte z přiložených fotografií, na kterých je Leo porovnáván s HTC Touch HD a Touch Pro2.

- -

Leo se jeví téměř jako pohádkové zařízení, k dokonalosti mu chybí snad jen větší počet hardwarových tlačítek nebo D-pad či optický joystick. Vzhledem k možnostem fotoaparátu bych na pravém boku uvítal také tlačítko spouště, to ale v HTC prozatím stále ignorují. Výrobce se tentokrát rozhodl vypustit “zbytečnost” ve formě zoomovací lišty a prostor raději využil ve prospěch displeje, přes který se systém bude velmi dobře ovládat a obrovský komfort uživatel získá i pro prohlížení webových stránek. Pod ním má svůj prostor pětice systémových tlačítek, která na mě ale příliš stylovým dojmem nepůsobí. Na fotografiích je vidět předprodukční vzorek a je tedy možné, že se vzhled tlačítek ještě může změnit. Kdo viděl předprodukční verzi HTC Touch Pro2, pravděpodobně ví, o čem mluvím.

- - -

Podle prvních zkušeností od mého zdroje, který měl možnost prototyp Lea vyzkoušet, je systém opravdu extrémně rychlý. Ostatně ještě aby nebyl, hardwarové proporce o tom dávají tušit. A bonus na závěr, k dispozici bude i signalizační dioda, která bude informovat o různých událostech. Záhadou zatím zůstává, jaký bude prodejní název HTC Leo. Jeden zdroj hovoří, že se bude distribuovat jako HTC Touch HD2, na fotografiích si ale nelze nevšimnout označení HTC pro.three, sám jsem tedy zvědavý na finální označení. A když už jsme u těch spekulací, v úvahu připadá i název Diamond3. A dostupnost? Pravděpodobně ještě do konce roku, HTC Leo bude chtít stihnout vánoční trh.

Zdroj: PDA.pl

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku