TOPlist

HTC Iolite: Nové Pocket PC s 288 MB RAM a 528 MHz procesorem se představuje

Domovská stránka webu SMARTmania.cz

-V nabídce internetového obchodu Expansys se zcela nečekaně objevilo dosud neoznámené Pocket PC HTC Iolite. Oficiálního představení se Iolite zatím nedočkal a lze očekávat, že se tak stane až příští měsíc na Mobile World Congressu. V době psaní tohoto článku byl k dispozici pouze jediný render zařízení, a to ještě ve velmi malém rozlišení; na něm si ale nelze nevšimnout spodní části s tlačítky, která j zvýrazněna šedivou barvou, v tomto směru mi Iolite připomíná HTC Touch Cruise.

Po hardwarové stránce komunikátor nevypadá vůbec špatně. Operační systém Windows Mobile 6.1 Professional bude opět pohánět 528 MHz procesor od Qualcommu, k dispozici bude pěkných 288 MB RAM a 512 MB ROM. Chybět nebude ani slot na microSDHC karty, uživatelská paměť tedy půjde snadno rozšířit. Ve specifikaci na Expansysu se sice hovoří o širokoúhlém displeji s WQVGA rozlišením (240×400px), ale podle renderu bych tipoval, že nám výrobce naservíruje klasický QVGA displej. Mimochodem, Iolite je designově velmi podobný nedávno prezentovanému modelu Xda Guide, který se brzy objeví v nabídce německého operátora O2, a ten má ve specifikaci rovněž QVGA displej. Pro datové přenosy a videohovory nebude chybět UMTS/HSDPA/HSUPA a pro provoz v klasických sítích využijeme čtyřpásmového GSM s podporou GPRS/EDGE třídy 12.

-
HTC Iolite (zvětšenina původního renderu)

Díky použité čipové sadě od Qualcommu (která ale může díky neustálým problémům s akcelerací grafiky mnohé odradit), nebude chybět ani bezdrátový modul Wi-Fi 802,11b/g nebo Bluetooth ve verzi 2.0 s podporou A2DP (stereo přenos zvuku) a EDR (zvýšená rychlost přenosu dat). Na své si přijdou i příznivci navigace, a to díky dvacetikanálovému GPS modulu a technologii asistované GPS (A-GPS). Hlavní fotoaparát nabídne rozlišení 3,2 MPx, na přední straně pak nebude chybět VGA kamerka pro videohovory. Pro připojení sluchátek, nabíječky a synchronizačního kabelu bude připraven HTC ExtUSB konektor, který je samozřejmě kompatibilní i z klasickým miniUSB.

-
O2 Xda Guide je pravděpodobně brandovanou verzí HTC Iolite

V systému bude samozřejmě přístupné TouchFLO rozhraní včetně 3D pluginu na obrazovku Dnes a dalších bonusových aplikací. Ve specifikaci je pak zmíněno zcela nové tlačítko s názvem HTC Footprints. Zatím můžeme jen spekulovat, jaká bude jeho funkce; výrobce takto může označovat například středové tlačítko pod displejem, které by mohlo být využitelné jako touchpad, případně v něm může být integrována čtečka otisku prstů. Baterie nabídne kapacitu 1100mAh, celkové rozměry přístroje jsou 102×53.5×14.5mm  (rozměry Diamonda jsou pro srovnání 102×51×12.4mm). Hmotnost včetně akumulátoru je příjemných 103 gramů.

Zdroje: WMExperts, Expansys

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku