TOPlist

HTC HD Mini s Windows Mobile 6.5.3: HD2 po dietě (první dojmy, video)

Včera mi dorazil na testování komunikátor HTC HD Mini s operačním systémem Windows Mobile 6.5.3 a uživatelským rozhraním Sense. Ihned jsem tedy zapnul kameru a první seznámení s přístrojem natočil. Během následujících týdnů se můžete těšit na klasickou recenzi a ještě tento týden také na recenzi HTC Desire. HTC HD Mini je zmenšenou verzí modelu HD2, tak to alespoň prosazuje samotný výrobce. HD Mini nabízí o něco slabší procesor, ale jeho výkon je i tak velice dobrý. Horší je to s displejem, který dostal pouhé HVGA rozlišení. Přečtěte si první dojmy a prohlédněte komentované video.

Uvnitř telefonu najdeme 600 MHz procesor Qualcomm a už při prvním seznamování mě příjemně překvapila rychlost telefonu. Reakce jsou v celém systému velice svižné, o čemž se můžete přesvědčit z přiloženého videa. HD Mini je také jedním z prvních telefonů na trhu vybavených novou verzí systému Windows Mobile 6.5.3, která s sebou přináší lepší optimalizaci pro ovládání pomocí prstů a plnou podporu kapacitních displejů. Systém se také konečně naučil přesouvat ikonky v nabídce Start na libovolnou pozici pomocí prstu. Už na první pohled jsou patrné změny v rozložení některých ovládacích prvků; z horní lišty zmizelo tlačítko pro přístup do nabídky Start a celá lišta se tak zúžila pouze na tenký proužek se stavovými ikonami a informací o aktuálním čase. Telefon má k dispozici 384 MB RAM, ze kterých zůstane po spuštění volných zhruba 136 MB. Paměť ROM má velikost 512 MB a pro vaše data je k dispozici 165 MB; nic vám ale nebrání rozšířit uživatelskou paměť skrze microSDHC karty.

- - -

Se stylusem byste příliš nepochodili, jelikož HD Mini nabízí kapacitní displej. Ten má úhlopříčku 3,2″ a HVGA rozlišení (320×480 px), což není u Windows Mobile úplně typické. Čitelnost displeje na přímém sluníčku není úplně nejlepší, ale na to jsme si už u těchto zařízení zvyknuli. Pod displejem najdeme pět senzorových tlačítek, jejichž stisk je doprovázený jemnými vibracemi telefonu. Připojení do bezdrátových sítí zvládá HD Mini bez sebemenších potíží a na komplikace jsem nenarazil ani při testování s Bluetooth A2DP reproduktorem.

Fotoaparát na zadní straně nabízí 5 MPx rozlišení a výsledná kvalita fotografií se řadí mezi běžný průměr. Při dostatečném světle mají snímky velice reálné barvy, ale za šera je to podstatně horší. Ostrost by také mohla být lepší, ale alespoň se zde neobjevuje žádný nepříjemný šum a růžový nádech. Je škoda, že v HTC opět zapomněli na přisvětlovací diodu a vlastní tlačítko pro spuštění fotoaparátu.

- - -

- - -

- - -
Několik snímků pořízených HTC HD Mini

Velikou výhodou je přítomnost 3,5 mm výstupu na sluchátka; dodávané pecky nabízejí pouze průměrný zvuk, ale nic vás neomezuje v tom připojit si k telefonu libovolná jiná sluchátka. GPS navigaci, výdrž baterie a telefonní funkce jsem ještě neměl možnost pořádně otestovat, takže o tyto dojmy se s vámi podělím až ve finální recenzi.

Hardwarové parametry
Operační systém: Windows Mobile 6.5.3 + HTC Sense
Procesor: Qualcomm MSM7227, 600 MHz
Paměť: 512 MB ROM, 384 MB RAM, microSDHC slot (až 32 GB)
Displej: kapacitní, HVGA rozlišení (320×480 px), 65k barev, úhlopříčka 3,2″
Telefonní funkce: GSM/UMTS/HSPA (7.2 Mbps), GPRS a EDGE třídy 10
Konektivita: Wi-Fi 802.11b/g (Wi-Fi router), Bluetooth 2.1, USB 2.0 (microUSB)
Fotoaparát: 5 MPx, autofocus, záznam videa ve VGA rozlišení
GPS: ano, 20 kanálů, A-GPS
Další funkce: FM rádio, pohybový senzor, proximity senzor, světelný senzor, 3,5 mm výstup na sluchátka
Rozměry: 103,8 × 57,7 × 11,7 mm
Hmotnost: 110 gramů včetně baterie
Baterie: Li-Ion 1200 mAh

- - -

HTC HD Mini na mě rozhodně udělal dojem. Líbí se mi kompaktní rozměry, díky kterým se skvěle drží v rukou a v kapse o něm téměř nevíte. Je také znát, že v HTC zapracovali na optimalizaci systému, takže jsou veškeré reakce příjemně rychlé. Uživatelské prostředí Sense je možné kdykoliv vypnout, čímž ještě ušetříte několik MB operační paměti a uvolníte prostor pro vlastní pluginy na hlavní obrazovku. Pokud máte k tomuto zařízení nějaké dotazy, můžete využít prostoru v komentářích nebo našeho diskuzního fóra.

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku