TOPlist

HP Data a Voice Messenger: Dva nové komunikátory s rychlým CPU, GPS a 128 MB RAM

Domovská stránka webu SMARTmania.cz

HP Data a Voice Messenger: Dva nové komunikátory s rychlým CPU, GPS a 128 MB RAMV první polovině roku se objevily informace o novém komunikátoru, který chystá společnost HP. Před nedávnem pak další únik informací signalizoval, že k oficiálnímu odhalení dojde velice brzy. A skutečně, řady Windows Mobile zařízení již brzy doplní hned dva velice zajímavé modely od HP, konkrétně se jedná o smartphone telefon a Pocket PC; po hardwarové ani designové stránce nevypadají vůbec špatně, pojďme se tedy s nimi blíže seznámit.

HP Data Messenger: Pracant s QWERTY klávesnicí
HP Data Messenger je označení výkonnějšího stroje s operačním systémem Windows Mobile 6.1 Professional. Označení verze dává tušit, že se jedná o zařízení s dotykovým displejem. Ten bohužel nabízí jen standardní QVGA rozlišení při úhlopříčce 2.8″ a schopnost zobrazit 65k barevných odstínů. Pod displejem najdeme dvě softwarové klávesy, tlačítka Win a Ok a pětisměrný optický joystick, kterým je vybaven například Samsung Omnia nebo SE Xperia X1. Pro připojení do bezdrátových sítí využijete integrovaného Wi-Fi 802.11b/g modulu a vhod samozřejmě přijde i Bluetooth ve verzi 2.0, kde díky technologii A2DP nebudete mít problém ani s připojením bezdrátových stereo sluchátek. Procesor od Qualcommu taktovaný na 528 MHz dává tušit, že nepůjde o žádného hlemýždě.

-

Data Messenger funguje jak ve standardních GSM sítích (850/900/1800/1900 MHz), tak i v pásmech třetí generace (UMTS/HSDPA/HSUPA). Kromě těchto vyspělých technologií se budete moci připojit i přes standardní GPRS/EDGE třídy 10. Fotoaparát na zadní straně disponuje rozlišením 3.1 MPx a nechybí mu autofocus ani přisvětlovací dioda. Uživatelská paměť RAM má hodnotu 128 MB, zdá se tedy, že i HP upouští od 64 MB modulů. Kapacita paměti ROM je 256 MB, uživatelsky přístupných ale bude okolo 110 MB. To ale potencionální zájemce nemusí až tak trápit, jelikož paměť si budou moci rozšířit i pomocí micro SDHC karet.

S tímto HP se neztratíte ani na cestách, kde vám se správným plánováním trasy pomůže integrovaný čip GPS s podporou aGPS. O přísun energie se postará Li-pol baterie s kapacitou 1140 mAh. Sluchátka se budou připojovat přes 2.5mm výstup. Vzhledem k tomu, že je Data Messenger vybavený výsuvnou QWERTY klávesnicí s modrobílým podsvícením, je hmotnost 160 gramů včetně akumulátoru přijatelná. Celkové rozměry přístroje jsou 114×57×17.4 mm. S počítačem jej budete moci synchronizovat přes standardní USB kabel s miniUSB konektorem. Telefon sice nenabídne pohybový senzor, pochlubit se ale bude moci alespoň tím světlocitlivým, který vám pomůže s regulací svítivosti displeje. Vestavěný prohlížeč Internet Explorer nahradí oblíbená Opera Mobile 9.5 a chybět nebudou ani další bonusové aplikace, jako například JAVA, PDF Viewer nebo Jetcet Print.

-

Cena, za jakou se bude Data Messenger prodávat, zatím nebyla stanovena, na světový trh se ale dostane už v listopadu tohoto roku. Zda se do Vánoc začne prodávat i v České republice v tuto chvíli nevíme.

HP Voice Messenger: Smartphone s královskou výbavou
Druhou novinkou je smartphone Voice Messenger, který pracuje s Windows Mobile 6.1 Standard. O tomto modelu jsme vás informovali už dříve v této bleskovce, možná si jej budete pamatovat pod vývojovým názvem Silver. Podobně jako předchozí model, i Voice Messenger disponuje rychlým 528 MHz procesorem od Qualcommu; taková frekvence není u této platformy až tak častá. Transmisivní displej nabízí QVGA rozlišení a úhlopříčku 2.4\”, opět dokáže zobrazit jen 65k barev, což je ale dáno omezením operačního systému. Pod ním najdeme stejně řešený optický joystick jako u Data Messengeru. Jelikož displej není dotykový, je ovládání celého systému uzpůsobeno pro klávesy. Kromě standardních WM tlačítek nechybí ani malá QWERTY klávesnice s celkem 20 tlačítky.

-

Ani tento kousek se nemusí stydět za velikost paměti RAM, která je v jeho případě pěkných 128 MB. Velikost ROM je 256 MB, i zde si ale vnitřní paměť budete moci rozšířit pomocí micro SDHC karet. Problémy nebudete mít ani při připojování do Wi-Fi sítí nebo odesílání souborů přes Bluetooth. Výrobce do tohoto smartphonu dokonce integroval i GPS modul, snad se tedy v budoucnu dočkáme většího rozšíření navigačních programů pro smartphone platformu. I Voice Messenger je vybavený UMTS/HSDPA/HSUPA modulem, nechybí však ani standardní GSM část. Fotoaparát na zadní straně rovněž disponuje rozlišením 3.1 MPx, 5 násobným digitálním zoomem, funkcí autofocus a přisvětlovací LED diodou. Energii telefonu dodává baterie s kapacitou 1260 mAh. Přístroj je příjemně lehký (107 gramů) a jeho celkové rozměry jsou 114×50×13.6 mm.

-

Kolega Ján Trangel ze slovenské MobilManie měl možnost vyzkoušet si tento smartphone naživo, nezapomeňte si tedy přečíst jeho první dojmy. Voice Messenger přijde na světový trh také v listopadu, cena ale zatím stanovena nebyla.

Zdroje: MSmobiles, HP.com, WMPowerUser, Ce4you

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku