Hniloba, krysy a směšná výplata. V továrnách na iPhony panují nelidské podmínky

apple foxconn krysa iphone pexels

O pracovních podmínkách v továrnách tzv. třetího světa v naší společnosti nejspíš nepanují žádné iluze. Přesto stále překvapí, jak to vypadá v některých továrnách společnosti Foxconn, která kompletuje výrobky třeba i pro americký Apple. Tisková agentura Reuters přinesla svědectví z jedné indické továrny, která musela být uzavřena. Důvod? Na 250 zaměstnanců bylo hospitalizováno s těžkými zdravotními problémy.

V prostorách továrny chyběla tekoucí pitná voda i splachovací toalety, jídlo bylo často zkažené (snad i vystavené červům a krysám) a zaměstnanci trpěli bolestmi či vyrážkami. Průměrný měsíční plat dělníka v této továrně přitom činí pouhých 10 500 indických rupií, tedy asi 3 200 korun (průměrná mzda v celé Indii je aktuálně 32 840 rupií, tedy skoro 10 tisíc korun). Z těchto peněz museli pracovníci ještě platit svému zaměstnavateli ubytování. Není divu, že se rozhodli proti těmto podmínkám protestovat, což vedlo k uzavření celé provozovny v Čennai.

Redaktoři Reuters požádali Apple o vyjádření. „Zjistili jsme, že podmínky v ubytovnách a jídelnách, které jsou zřízeny pro zaměstnance, nesplňují naše požadavky a spolupracujeme s partnerem, abychom zajistili rychlou realizaci komplexního souboru nápravných opatření,“ vzkázal tiskový mluvčí nejbohatší firmy světa.Nepřehlédněte

Foxconn od října propustil 50 tisíc zaměstnanců. Na vině jsou horší prodeje smartphonů

Není to poprvé, kdy jsou s továrnami Foxconnu problémy. V roce 2010 médii otřásla série sebevražd na pracovištích v čínském Longhua, dle očitých svědků dokonce někteří dělníci zemřeli na extrémní přetížení přímo v pracovní době. Pracovní agentury pak neváhaly nutit lidi pracující pro Foxconn k podpisu absurdní smlouvy, kde se mimo jiné zavazují k tomu, že se nepokusí o sebevraždu.

Autor článku
Jakub Fišer
Novinář, fanoušek moderních technologií, letních měsíců a asijského jídla. Mám rád filmy od Lynche, obrazy od Pollocka, french house a fotbalový klub Arsenal. Ve volném čase hraju na PlayStationu a chodím běhat.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku