Pro většinu uživatelů operačního systému Android zůstanou navždy záhadou, technicky zdatnější ale ví, o co se jedná. Easter eggy jsou nedílnou součástí Androidu již od verze 2.3 Gingerbread. Někdy se jednalo o statické obrázky, jindy o animace či jednoduché hry inspirované aktuálními trendy, které se objeví po několikanásobném poklepání na verzi systému v nastavení. Vždy ale šlo o jedno z poznávacích znamení Googlu a o výraz jeho hravosti. Znáte všechny easter eggy?
Android 2.3 Gignerbread
Poprvé se obrázky ukryté za položkou verze systému objevily ve stařičkém perníčku. Vedoucí Android framework týmu Diane Hackborn se tehdy spojila s umělcem Jackem Larsonem. Ten vytvořil obraz zeleného robota obklopeného zombie, což se zdálo Hackbornové jako skvělý nápad.

Výsledek je částečně vtipný a částečně děsivý. Perníčka a Androida sice obklopují děsivá zombie, nicméně ta jsou až příliš zaměstnaná svými chytrými telefony. Tímto obrázkem byl nastaven trend mnohdy vtipných, mnohdy mírně bizarních easter eggů.
Android 3.0 Honeycomb
Medová plástev byla verze Androidu původně určená především pro tablety, se kterými se v tu dobu roztrhl pytel. Jediná verze pro tablety, která měla za úkol srovnat krok s iPadem, obsahovala rovněž easter egg, za kterým se skrývá mnohem více, než se na první pohled zdá.

Oním easter eggem je Android v podobě velké včely, která se notně inspirovala ve své podobě filmem Tron: Legacy. Po kliknutí na obrázek ze sebe vydala včela bublinu se slovem “REZZZZZZZZ”. Toto slovo odkazuje na anglický termín “Rezzing”, který ve světě Tronu znamená vytvořit objekt.
Android 4.0 Ice Cream Sandwich
Ice Cream Sandwich jako další velká verze Androidu představila světu slovo Holo. Za ním se skrývalo zcela nové prostředí, které sice bylo představeno již s předchozí verzí Honeycomb, nicméně rozšíření mimo tablety mu zajistil až Ice Cream Sandwich. Ten se se svým easter eggem inspiroval na internetu.

V tu dobu totiž internet okupovala Nyan cat – odnikud nikam letící kočka, ke které patřila také velmi vlezlá melodie. První podoba skrývala Androida oděného v podobě sladké pochoutky, po podržení ovšem začal růst, až nakonec zmizel. Poté se na obrazovce začaly objevovat letící zelení roboti ve stylu Nyan cat.
Android 4.1 – 4.3 Jelly Bean
Chutná želatinová fazolka přinesla spoustu drobných změn do operačního systému od Googlu. Mezi nejvýraznější patřilo předělání notifikační lišty, novinky na zamykací obrazovce nebo prohlížeč Chrome. Novinkou byl také nový easter egg v podobě vysmáté fazolky.

Po několika kliknutích se obrazovka zaplnila malými fazolkami, které šlo potažením prstu dostat z obrazu, přičemž se nikdy nešlo zbavit všech fazolek. Easter egg měl dokonce tři roviny – po dlouhém podržení na obrazovce s minihrou se objevil spořič obrazovky, tehdy nazvaný Daydream. Název později využil Google pro svou virtuální realitu.
Android 4.4 KitKat
První verze Androidu, která nebyla pojmenovaná po druhu sladkosti, ale rovnou po konkrétní značce. Spolupráce Googlu a sladkého giganta Nestlé přinesla uživatelům verzi pojmenovanou po oblíbené pochutině. Update se zaměřoval především na starší zařízení, aby nedocházelo ke zpomalování a zásekům.

A přinesl také nový easter egg. Na první obrazovce se objevilo velké červené písmeno K, které po stisku rotovalo. Po usilovném klikání se zobrazil kompletní název operačního systému, upravený do podoby balení, ve kterém se prodává sladkost KitKat. Třetí vrstva se ukázala po dlouhém podržení, a obsahovala matici ikon předchozích verzí systému, které šly libovolně přeskládat. Po naskládání jednoho typu ikon do jedné řady celá řada zmizela a objevily se ikony nové.
Android 5.0 Lollipop
Lízátko je stále jednou z nejvíce zastoupených verzí operačního systému Android. Posun v číslování přinesl Material desgin, delší výdrž na baterii nebo třeba vyšší výkon skrze prostředí Android Runtime. Samozřejmě nemohla chybět ani nejnovější verze populárního easter eggu.

První obrazovka skýtala pohled na jednoduché lízátko s nápisem Lollipop, které po dotyku měnilo barvu. Po dlouhém podržení se obrazovka změnila na klon hry Flappy Bird, která byla svého času takovým fenoménem, až donutila svým tlakem jeho výrobce ukončit činnost.
Android 6.0 Marshmallow
Populární americké maršmelouny nepřinesly žádné výrazné novinky jak na poli operačního systému, tak na poli easter eggů. Marshmallow obsahoval rovněž easter egg v podobě Flappy Bird klonu, nicméně se změnilo prostředí a byla přidána podpora až pro čtyři hráče na jedné obrazovce, což jistě není moc komfortní, zato ovšem více než zábavné.
Android 7.0 Nougat
Nugát pro změnu nepřinesl jeden easter egg, ale rovnou dva. Prvním z nich bylo klasické písmeno N, které po několika kliknutích zobrazilo nápis Namey McNameface. Tento bizarní nápis odkazuje na internetové hlasování britské vládní agentury, ve které měli lidé volit název pro novou loď – s přehledem vyhrál název Boaty McBoatface. Pro nepochopení ovšem vtípek nevydržel dlouho.

Nahradila ho o mnoho sofistikovanější verze easter eggu a dosud jedna z nejpropracovanějších. Jedná se o “hru” Android Neko. Ta je založená na japonské hře Neko Atsume. Tu si můžete zahrát po dlouhém podržení písmene N. Po podržení se začnou v notifikační liště objevovat kočky, které můžete sbírat. Jen nesmíte zapomenout umístit novou ikonku do své notifikační lišty.
Android 8.0 Oreo
Druhá verze systému, která vznikla ve spolupráci s výrobcem cukrovinek. Sušenky Oreo si u nás popularitu teprve získávají, ve světě se však jedná o vyhledávanou dobrotu. Nejnovější verze Androidu má prozatím slabé zastoupení, to se ale časem jistě změní.

Nová verze znamená také nový easter egg. Ten v sušence Oreo se dá zařadit do kategorie bizarních. Po několikáté poklepání na iknou znázorňující verzi systému se objeví obrazovka s ovladatelnou chobotnicí, která se inspirovala sušenkou Oreo. S tou můžete libovolně hýbat, nechat ji přichytit se k okrajům obrazovky nebo měnit její velikost natáčením obrazovky.
Trend, který začal jedním drobným vtípkem, je jedním z poznávacích znamení operačního systému od Googlu. Někdy se softwarovému gigantu podařilo příjemně překvapit, jindy zase vykouzlil na tvářích uživatelů výraz údivu. Jaký easter egg se objeví v další verzi s kódovým označením P, můžeme jen spekulovat.