Domů » Články » HDPC MIU: Když UMPC nestačí (hybridní komunikátor s Windows XP a WinCE 5.0)

HDPC MIU: Když UMPC nestačí (hybridní komunikátor s Windows XP a WinCE 5.0)

MIU HDPCPlatforma UMPC se už pomalu začíná dostávat do podvědomí uživatelů, a na svět se už dere další standard označovaný jako HDPC (Hybrid Dual Portable Computer); jedná se o hybridní PC se dvěma operačními systémy (tedy podobně, jako HTC Shift), u modelu MIU, který si dnes představíme, je sestavení Windows XP a WinCE 5.0/Linux Qplus. Papírově se jedná o poměrně výkonný komunikátor, zaujmout dokáže i netradiční konstrukcí, a i když se do Evropy pravděpodobně nikdy nedostane, rozhodně stojí za to si jeho funkce přiblížit.

Díky operačnímu systému Windows XP dokáže MIU nahradit notebook a zajistit vám dostatečný výkon pro běh aplikací na cestách. Druhý systém, WinCE 5.0 nebo linuxová distribuce Qplus, slouží k obsluze telefonního modulu a základním funkcím zařízení (kalendář, e-maily, internetový prohlížeč), pro některé úkony tedy není potřeba spouštět plnohodnotná Windows XP. Z dostupných zdrojů se nám bohužel nepodařilo zjistit, zda MIU dokáže telefonní modul obsluhovat i z Windows XP, a případně zda se s ním připojíte i v sítích třetí generace.

-
Oficiální rendery

Otočná konstrukce zajišťuje přístup ke dvojici dotykových displejů; hlavní s úhlopříčkou 4 palce, disponuje WVGA rozlišením (800x480px) a softwarově lze emulovat i rozlišení vyšší, ovšem na úkol kvality zobrazení. Druhý displej (QVGA; 2,2″) se nachází na části s numerickou klávesnicí, a slouží pro obsluhu telefonního modulu. O konstrukci samotné si můžete udělat představu z přiložených fotografií. Zajímavostí je, že Windows XP na menším displeji nespustíte, nicméně WinCE či linuxovou distribuci lze přepnout i do zobrazení čtyřpalcového displeje.

-

-
V reálu už Miu tak atraktivně nevypadá

V srdci přístroje pracují dva procesory, pro Windows XP je k dispozici 1 GHz CPU VIA VX820, telefonní část obsluhuje 500 MHz procesor, také od společnosti VIA. V základní verzi je MIU vybaven 1GB operační paměti RAM, nicméně není problém tuto kapacitu rozšířit až na 4GB. Zákazník si bude moci vybrat, zda chce HDPC vybavit 30/60 GB pevným diskem (1.3″), případě lze přidat i 4 GB SSD jednotku.

-

Dobrá konektivita je zajištěna díky integrovaným modulům Wi-Fi 802.11b/g a Bluetooth 2.0. Přední strana je dále osazena 0.3MPx kamerkou pro videochat, na zadní najdeme kvalitní 3 nebo 5 MPx fotoaparát (zákazník bude mít opět možnost volby). Standardní čtyř-článková Li-Ion baterie s neznámou kapacitou (výrobce opět neuvádí) by měla zařízení udržet při životě 7 hodin nepřetržitého provozu (Windows XP) nebo 90 hodin při použití jako telefon. Jako volitelné příslušenství bude možné dokoupit i šesti-článkový akumulátor. Rozměry Miu jsou 163 × 67 × 24.5mm, hmotnost včetně akumulátoru pouhých 387 gramů.

Hardwarové parametry
-

Z dalších periférií stojí za zmínku dvojice stereo reproduktorů, 3,5mm výstup na sluchátka, dva USB 2.0 porty, podpora mini/micro SD karet či replikační port. Pro psaní delších textů můžete samozřejmě využít integrované QWERTY klávesnice s modrým podsvícením. Výrobce tento netradiční komunikátor uvede na asijský trh v průběhu července tohoto roku za cenu 500 000 KRW, což je v přepočtu zhruba 515 USD, nepůjde tedy o žádnou předraženou záležitost. Otázkou ale zůstává, zda mají podobné typy komunikátorů šanci na masovější rozšíření? Dle mého názoru dá stejně většina uživatelů přednost kombinaci notebooku/sub-notebooku a malého mobilního telefonu, nicméně pro technoidy může být MIU velice atraktivní.

-

Zdroje: Aving.net, BoyGeniusReport

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

7 komentářů

  1. boooze jaka lopata. nieje to vobec moj vkus. ale inak super XP vs. WinCE

  2. design mi prijde otresny a neni 4palcovy displej na kvalitni praci v XP prilis maly? pochybuju, ze se to ujme… i kdyz na rozdil od umpc je cena velice prizniva

  3. mě se to taky designově nějak nepozdává, ale to je věc vkusu.. každopádně ty vysoké okraje kolem klávesnice tam zákonitě musí překážet při psaní. zas na druhou stranu 500 dolarů dnes nejsou žádné prachy

  4. Nejen ty boční okraje budou překážet při psaní, dost nešťastně považuji vyřešený i napájecí kabel, který také brání snadnému přístuju (viz první reálná fotografie v článku). Ale cena je vážně zajímavá.

  5. Pekna hracka za slusne penize. Jen by se mi vic pozdavalo XP/WM, prece jenom WinCE nemaji tak silnou zivatelskou zakladnu.

  6. natom by se dalo teoreticky rozbehat WoW, skoda ze nemam prasule

  7. kdyz se to prepocita na kc kolik to bude stat(pocital jsem to ale newim jestli to mam dobre 515 . 16 asi 8250)asi vypadam jak idiot ale lepsi je se zeptat

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).