TOPlist

HDPC MIU: Když UMPC nestačí (hybridní komunikátor s Windows XP a WinCE 5.0)

Domovská stránka webu SMARTmania.cz

MIU HDPCPlatforma UMPC se už pomalu začíná dostávat do podvědomí uživatelů, a na svět se už dere další standard označovaný jako HDPC (Hybrid Dual Portable Computer); jedná se o hybridní PC se dvěma operačními systémy (tedy podobně, jako HTC Shift), u modelu MIU, který si dnes představíme, je sestavení Windows XP a WinCE 5.0/Linux Qplus. Papírově se jedná o poměrně výkonný komunikátor, zaujmout dokáže i netradiční konstrukcí, a i když se do Evropy pravděpodobně nikdy nedostane, rozhodně stojí za to si jeho funkce přiblížit.

Díky operačnímu systému Windows XP dokáže MIU nahradit notebook a zajistit vám dostatečný výkon pro běh aplikací na cestách. Druhý systém, WinCE 5.0 nebo linuxová distribuce Qplus, slouží k obsluze telefonního modulu a základním funkcím zařízení (kalendář, e-maily, internetový prohlížeč), pro některé úkony tedy není potřeba spouštět plnohodnotná Windows XP. Z dostupných zdrojů se nám bohužel nepodařilo zjistit, zda MIU dokáže telefonní modul obsluhovat i z Windows XP, a případně zda se s ním připojíte i v sítích třetí generace.

-
Oficiální rendery

Otočná konstrukce zajišťuje přístup ke dvojici dotykových displejů; hlavní s úhlopříčkou 4 palce, disponuje WVGA rozlišením (800x480px) a softwarově lze emulovat i rozlišení vyšší, ovšem na úkol kvality zobrazení. Druhý displej (QVGA; 2,2″) se nachází na části s numerickou klávesnicí, a slouží pro obsluhu telefonního modulu. O konstrukci samotné si můžete udělat představu z přiložených fotografií. Zajímavostí je, že Windows XP na menším displeji nespustíte, nicméně WinCE či linuxovou distribuci lze přepnout i do zobrazení čtyřpalcového displeje.

-

-
V reálu už Miu tak atraktivně nevypadá

V srdci přístroje pracují dva procesory, pro Windows XP je k dispozici 1 GHz CPU VIA VX820, telefonní část obsluhuje 500 MHz procesor, také od společnosti VIA. V základní verzi je MIU vybaven 1GB operační paměti RAM, nicméně není problém tuto kapacitu rozšířit až na 4GB. Zákazník si bude moci vybrat, zda chce HDPC vybavit 30/60 GB pevným diskem (1.3″), případě lze přidat i 4 GB SSD jednotku.

-

Dobrá konektivita je zajištěna díky integrovaným modulům Wi-Fi 802.11b/g a Bluetooth 2.0. Přední strana je dále osazena 0.3MPx kamerkou pro videochat, na zadní najdeme kvalitní 3 nebo 5 MPx fotoaparát (zákazník bude mít opět možnost volby). Standardní čtyř-článková Li-Ion baterie s neznámou kapacitou (výrobce opět neuvádí) by měla zařízení udržet při životě 7 hodin nepřetržitého provozu (Windows XP) nebo 90 hodin při použití jako telefon. Jako volitelné příslušenství bude možné dokoupit i šesti-článkový akumulátor. Rozměry Miu jsou 163 × 67 × 24.5mm, hmotnost včetně akumulátoru pouhých 387 gramů.

Hardwarové parametry
-

Z dalších periférií stojí za zmínku dvojice stereo reproduktorů, 3,5mm výstup na sluchátka, dva USB 2.0 porty, podpora mini/micro SD karet či replikační port. Pro psaní delších textů můžete samozřejmě využít integrované QWERTY klávesnice s modrým podsvícením. Výrobce tento netradiční komunikátor uvede na asijský trh v průběhu července tohoto roku za cenu 500 000 KRW, což je v přepočtu zhruba 515 USD, nepůjde tedy o žádnou předraženou záležitost. Otázkou ale zůstává, zda mají podobné typy komunikátorů šanci na masovější rozšíření? Dle mého názoru dá stejně většina uživatelů přednost kombinaci notebooku/sub-notebooku a malého mobilního telefonu, nicméně pro technoidy může být MIU velice atraktivní.

-

Zdroje: Aving.net, BoyGeniusReport

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku