Nový Asus ZenFone 6 láká na špičkovou výbavu a příznivou cenu. Zjistěte o něm více!

Domů » Bleskovky » Googlu někdo krade stovky kol týdně, problém se nedaří zastavit

Googlu někdo krade stovky kol týdně, problém se nedaří zastavit

Google sídlí v kalifornském Mountain View, kde jeho obrovský kampus zabírá 290 000 m2. Aby se tisícům zaměstnanců usnadnil pohyb po areálu, je v něm k zapůjčení několik elektromobilů a asi 1 100 bicyklů přezdívaných „Gbikes“.

Zatímco elektromobily jsou zamčené, kola se v areálu nacházejí zcela volně. A protože je areál přístupný veřejnosti, barevná kola často využívají i místní lidé a turisté. To se sice oficiálně nesmí, nicméně vzhledem k velikosti areálu je dost těžké odlišit, kdo je na kole oprávněn jezdit. A pokud kolo člověk zase v areálu zanechá, žádný problém vlastně nevzniká.

Jenže faktem je, že zhruba 100 až 250 lidí týdně kolo v areálu nezanechá a prostě na něm kamsi odjede. Takto masivní krádeže kol jsou samozřejmě pro Google zcela neudržitelné, takže se do rámů společnost rozhodla zabudovat GPS trackery. Nedá se ovšem říct, že by to nějak zvlášť pomohlo. Kola totiž mizí nadále a jedno bylo dokonce zaregistrováno až v Mexiku.

Sergey Brin & Larry Page: šest faktů, o kterých jste možná ještě neslyšeli

Téměř jako z komedie pak působí rozhodnutí Googlu najmout 30 externistů, jejichž prací je kola vyhledávat a vracet je do areálu společnosti. Jenže tři desítky lidí ani zdaleka nejsou schopné se vypořádat se stovkami krádeží kol měsíčně, dokonce nestačí ani na to, aby dokázaly přesně určit počty kradených kol.

Kola jsou údajně nacházena pravidelně u škol a na cizích zahradách, nicméně Gbike už se našel i na střeše jedné hospody, na dně potoka a jeho výskyt byl zaregistrován dokonce v reklamě známé kosmetické značky Garnier.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

8 komentářů

 1. Ruafa (neregistrovaný)

  Jednoduchá rada. Ať Google kola zamyká zámkem na kolo a klíč dostanou pouze zaměstnanci.

  • premysl (neregistrovaný)

   Tohle asi v Googlu nikoho nenapadlo, vy jste fakt chytrej, asi by jste tam měl dělat ředitele, nebo možná rovnou ředitele zeměkoule …

 2. tomas (neregistrovaný)

  Alebo napojiť elektriku do bicykla. Dat doňho senzor ako maju vezni na náramku ktorý by mal určitý dosah a ked sa prekroci povolená hranica, tak by zlodeja jeblo o zem. ????

 3. seri (neregistrovaný)

  No pokud by to bylo v Česku, tak ukradnou mimo všeho i samotná písmena loga Google

 4. zkill (neregistrovaný)

  To je nespravedlivé. V Irvine, CA žádné kola Google nemá a do Mountain View je to celodenní výlet. To se nevyplatí :(

 5. tomas (neregistrovaný)

  Winfred… Ked nerozumieš vtipom tak sa nevyjadruj. Ked ta znas.il.no.val otec v detstve vyhľadaj odbornika a neobťažuj tu ľudí…

 6. earl (neregistrovaný)

  Stačil by číselný kód jako zámek vidlice.

 7. TomasSX1

  Urcite sa v Silicon Valley sa budu drbat so zamkami :D Skor by mohli pouzit podobne ako to vo vyspelych mestach funguje BikeShare automaty. Kazdy zamestnanec ma predsa kartu s ktorou by bicykel jednoducho odomkol zo stojana a pri dalsej stanici by to len odovzdal/zamkol. Done.

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *

Sahifa tracking pixel