Sledujte nás na YouTube

Google: Zapomeňte na tlačítka, máme Action bar a overflow

Zdá se, že trend postupné redukce ovládacích prvků ještě stále nevyhasnul, Google u chytrých telefonů s Androidem zavedl standardní 4 tlačítka, Microsoft si s přechodem na Windows Phone vystačil se třemi, zatímco iOS již léta počítá stále s jedním jediným tlačítkem. Vypadá to ale, že se u Androidu dočkáme další inovace, Google se chce zjevně zbavit všech hardwarových tlačítek a nahradit je softwarovými ovládacími prvky. Uživatelé Androidu jsou vlastně svědky této přeměny již od verze 3.0; Honeycomb totiž zavedl takzvaný Action bar, neměnnou lištu s tlačítky při spodním okraji displeje. Na smartphonech jsou kombinovány oba způsoby ovládání, na některých tabletech, jež výrobci neobdařili hardwarovými tlačítky (například Motorola Xoom), však hraje Action bar hlavní roli.

-
Action bar našel své uplatnění především na Honeycomb tabletech;

Další novinkou je Action overflow, což je v podstatě takové novodobé kontextové menu, ale psst, Google nechce, abychom tomu říkali menu. Poslední příspěvek na Android Developers blogu pobízí vývojáře, aby nadále nepočítali  s používáním tlačítka pro zobrazení kontextové nabídky a aby přizpůsobili své aplikace pro Action overflow jak v Android 4.0, tak i v budoucích verzích. Pro zobrazení možností aplikace slouží v ICS aktivní prvek ve tvaru tří vertikálně uspořádaných teček (takzvaný Action overflow button); ten se může nacházet buďto na samotném Action baru, nebo v pravém horním rohu obrazovky a po stisknutí zobrazí kontextovou nabídku.

-
Vlevo klasické kontextové menu, vpravo Action overflow;

Google dále ujišťuje vývojáře, že úprava již vytvořených aplikací pro podporu Action overflow je otázkou několika málo řádků kódu a tato změna nezpůsobí problémy s kompatibilitou ani na starších verzích Androidu, kde bude nadále možnost zobrazit nabídku hardwarovým tlačítkem. Cílem celé této akce je údajně snaha o větší sjednocení uživatelského rozhraní a tím pádem i zjednodušení ovládání chytrých zařízení.

-
Ukázka implementace Action overflow button přímo do Action bar;

Zdroj: Android Developers

Ruslan Botsyurko

Lékař, fotograf, redaktor, DJ, webdesigner, nevyléčitelný perfekcionista a bezmezný nadšenec do všech možných technologií, který od malička běhá po světě se šroubovákem (no dobrá, nyní spíše se skalpelem :)) a snaží se přijít na to, jak věci kolem fungují.

50 komentářů

 1. amentma (neregistrovaný)

  kde sme to len videli…. :))

  • Sonny McLaren (neregistrovaný)

   Ten Android už neví co by :) jasná inspirace od WP.

   Tím jejich sjednocováním taky míří k iOS a WP.

  • YAMATO (neregistrovaný)

   Sonny McLaren: Páni, Google ukradl trojtečku…

  • htcjirka (neregistrovaný)

   YAMATO: A já odkud je mě ta trojtečka povědomá.. :-)

  • anywherehom (neregistrovaný)

   Sonny McLaren: jistě, ještě napadni, že to bude tvar obdélníku…..víš, pro méně omezené jedince jsou navíc widgety, super amoled, status bary, velký displej, microsdhc, mass storage …. a ty se zabýváš nějakým jedním tlačítkem, který je všem putna :-D

  • Mor (neregistrovaný)

   anywherehom (neregistrovaný): fuj, všichni tomu hodnému gůglovi ubližují, že oslíííku, vůbec nedocenili dopad widgetíků na budoucnost vesmíru, cítím s tebou

 2. Davewolf (neregistrovaný)

  Action Bar je pekne na chuja. Je to jak navrat k Windows Mobile (se svym Start buttonem v levem hornim rohu). Hlavni problem je to, ze na vetsich displayich je jednorucne nedosazitelny. Bud musite telefon prechytit jinacim zpusobem (riskujete pad zarizeni z ruky), nebo pouzit druhou ruku, pokud teda nekdo nema olbrimi palec. Kdezto se starym resenim to nebyl problem. Samozrejme dolu actionbar dat nemohli, protoze tam uz jsou tlacitka, ktere se presunuli z HW na SW uroven. Takze by to vypadalo blbe. Tady nekdo moc neuvazoval nad UX.

  • niky79 (neregistrovaný)

   Pletes si action bar s Action overflow :P

  • Wolfy2k (neregistrovaný)

   niky79: Celý tenhle článek to akorát motá. ActionBar byla vždycky horní lišta u aplikace, Action overflow je vyjížděcí menu většinou u ActionBaru, a dolní navigace u 3.* a vyšší je prostě systémová navigace, žádný ActionBar…

 3. Thab (neregistrovaný)

  Ach, do háje… jen to udělejme ještě neřehlednější a ošklivější… Android mám rád, ale trend neustálého zabordelovávání ovládacích prvků mě od něj dost možná odvede

 4. Deaktivovaný účet (01.2013) (neregistrovaný)

  Za tohle “vylepšení” by někdo v Googlu zasloužil decentně nakopnout do sedínky. Už nyní je ovládání smartphonů s Androidem hodně omezené a oni ještě chtějí odstranit zbylá tlačítka???

  • marcelkorv (neregistrovaný)

   Galaxy nexus používám třetí den a tlačítka na displeji si nemůžu vynachválit, stejně jako ovládání aplikací, nevidím žádný problém.

  • YAMATO (neregistrovaný)

   marcelkorv: No nevim, celkově mi tlačítka na displayi přišla v pohodě, ale menu (Action overflow) umístěný nahoře je z pohledu ovladatelnosti prostě prasárna. Když se dolu vešla tři tlačítka, tak proč ne 4, když už tam musí být dost zbytečné jednoúčelové recent tlačítko.

  • rendy42 (neregistrovaný)

   YAMATO: v té stejné rovině jako “trojtečka” jsou i jiné ovládací prvky a na ty nikdo nenadává, proč se vám trojtečka nelíbí? ;)

  • YAMATO (neregistrovaný)

   rendy42 (neregistrovaný): Tak samozřejmě vadi všeobecně to umístění nahoře, to snad je jasné…

 5. marcelkorv (neregistrovaný)

  YAMATO: Ty máš taky nexus ne? Vždyť to tlačítko u aplikací je v pravo dole v liště a u aplikací od googlu v pravo nahoře, displej mám 4.6 a není v tom problém tam pohodlně došáhnout. Je to pohodlnější, než tlačítko zpět v levo nahoře u iphonu. Ale vlastně pro leváka to může být problém. Já jsem teď přešel na nexus z galaxy nota a nexus se mi teď zdá strašně malinkej.

  • YAMATO (neregistrovaný)

   Nevim co máš za ruce, já nahoru nedosáhnu. A Google chce primárně tu variantu nahoře, ta spodní je nouzovka pro aplikace na Android řady 2. Ostatně podle toho i vypadá…

  • marcelkorv (neregistrovaný)

   YAMATO: já to ovládám takhle [odkaz] mně to přijde dokonce pohodlnější, než krčit palec do pravýho spodního rohu. No nějak to dole vyřešit museli, aby šlo vyvolat menu u původních aplikací, udělali to logicky přidáním čtvrtýho, tak jak to bylo.

  • YAMATO (neregistrovaný)

   marcelkorv: No já používám telefon v levé ruce, kde je to na nic…a ani v pravé mi to nepřijde zvlášť pohodlné.

   No právě že dole je to logické, jen to mohli udělat graficky lépe. A mohlo to nechat jako standard.

   Jako fakt někomu připadá jako výhoda rozházení ovládacích prvků po celém displayi? Mám Androida rád, ale proč hájit něco, co moc šikovně vyřešeno není?

  • Hlavis (neregistrovaný)

   marcelkorv: Plně s tebou souhlasím, také mi ovládání Galaxy Nexusu nedělá problém, ba mi to příjde lepší než třeba na Nexusu S…

 6. rendy42 (neregistrovaný)

  No já bych právě řekl, že tohle je cesta k zpřehlednění.. Vždyť v dosavadních verzích uživatel nemá jak si všimnout, že je k dispozici nějaká vnořená nabídka, nebo kontextový menu – v aplikacích které nezná, nebo nepoužívá tak často, musí člověk mačkat tlačítko “menu” (leckdy zbytečně,ale právě že ne vždy) aby náhodou něco nepřehlídl.. zlatá trojtečka:)

  • YAMATO (neregistrovaný)

   Pokud je někdo takový debil, že nepochopí funkci tlačítka menu, tak mu trojtečka nepomůže.

  • Paulos (neregistrovaný)

   YAMATO: Nejde o to, že by nějaký ***** nechápal funkci tlačítka menu, ale v současném stavu si uživatel třeba vůbec nevšiml, že je tam nějaká další nabídka dostupná. (A já jej chápu, mě to taky občas hned nedošlo.) A teď, když je trojtečka pěkně na očích, to nebude mít tak těžké.

  • YAMATO (neregistrovaný)

   Paulos: No je to možné, že i tací jsou. Teď jen aby tito rozumem méně obdaření neměli zmatek z trojteček tu dole (a ne vždy fungujících), tu nahoře, ba třeba v SMS se dokonce stěhujících :-D

  • rendy42 (neregistrovaný)

   YAMATO: Bohužel, díky trendu poslední doby – výroby low end android zařízení a tím pádem rozšiřováním základny uživatelů, je mezi uživateli čím dál více laiků, a zpřehlednění systému je tak přesně to, na co se musí android soustředit, protože to je to co lidé hledají u iOS – jednouduchost, přehlednost a efektivitu (plus samozřejmě snobárnu s jablíčkem;)) A Android nechce být jen systémem pro geeky, jak mu často přezdívají. Paulos přesně pochopil, jak jsem myslel předchozí příspěvek

  • YAMATO (neregistrovaný)

   rendy42 (neregistrovaný): Tak jestli je někdo geek proto, že umí použít tlačítko menu :-D

  • rendy42 (neregistrovaný)

   YAMATO: jsi moc vztahovačnej.. nejsi jedinej co má android a já nemluvil o tlačítku menu ale o přehlednosti. Howk!

  • YAMATO (neregistrovaný)

   rendy42 (neregistrovaný): Kde jsem vztahovačný? Pro mě je opravdu dost nepochopitelné ještě zvýrazňovat funkci jednoho ze tří, max. čtyř tlačítek pod displayem. Navíc je v ICS zvýrazněno tak, že se nyní vyskytuje ve dvou destinacích, takže chudák ne-geek bude opět zmaten :-D

  • Husty (neregistrovaný)

   rendy42 (neregistrovaný): Zajímavé, jak jsi musel přidat tu závorku s tou snobárnou :)..jste úchylové :))..je mi putna, co kdo vlastní, hlavně jestli je s tím spokojený on sám. howk howk!

 7. didan (neregistrovaný)

  A mě se to líbí, a moc.

 8. Standa (neregistrovaný)

  Jak tak vidím, nejlíp je to vyřešeno v BlackBerry PlayBook: pro přístup na domácí obrazovku a menu nepotřebuju ani hw tlačítka, ani tlačítka na displeji a přece se jedním pohybem dostanu tam i tam :-)

 9. Andreas (neregistrovaný)

  Já když jsem viděl to palcový cvičení na přiloženém videu, tak jsem si zase po čase vzpomněl na klasickej telefon BlackBerry.

 10. uni (neregistrovaný)

  Hehe, jeste stale se chce se mnou nekdo hadat na tema Android vs kvalita GUI….:-D

  • marcelkorv (neregistrovaný)

   Klíďo, co se ti zas nezdá?

  • YAMATO (neregistrovaný)

   No já určitě nebudu :-) Respektive celkově vidím v ICS velký pokrok, ale i pár krůčků ne zcela správných…no a z mého pohledu jeden skok úplně mimo s nahoře umístěným “Action overflow”

  • uni (neregistrovaný)

   marcelkorv: Měnění podmínek platformy za pochodu (úprava aplikací), další rozbíjení integrity a jednotnosti (ačkoli oni to komenutjí přesně opačnou snahou…). Ostatně, co chtít od OS, který byl koncipován na nedotykové přístroje, taky pravda.

 11. zune85 (neregistrovaný)

  to je to zlahčené a vylepšené ovládanie ?

  • marcelkorv (neregistrovaný)

   Jestli to někomu připadá složitý, tak je to negramot.

  • Barv (neregistrovaný)

   marcelkorv: Takže jako ovládání, kde jsou ovládací prvky rozprcaný po celým displayi, to je jako vylepšený? Jako sorry, ale ICS je v některých věcech spíš zhoršený. Třeba nastavení datumu pro upomínku – dřív to ukazovalo, co je to za den (pondělí atd.). teď ne – jednoznačně zhoršení. Navíc ten novej posuvník se prostě neovládá moc dobře. A takovejch věcí tam je víc.

 12. power1000 (neregistrovaný)

  Takze tedka budou ubirat misto na displeji dole virtualnima tlacitkama a nahore dalsi listou s dalsima tlacitkama ;(

  Jeste ze mam svuj stary desire s hw tlacitky :) ( a s ICS :D)

 13. Logout (neregistrovaný)

  Tuším, že jsem před pár lety četl, že designér GUI systému webOS odešel od HP/Palmu k Google. Teď se mi zdá, že se to začíná projevovat. Přesně toto horní menu má webOS od počátku a nevzpomínám si, že by ho iOS či někdo další v té době měl.

 14. hellwet (neregistrovaný)

  ked som si zvikol na moje evo 3D ktore ma tiez softwarove tlacitka a pred tym som mal xperiu arc s ktora ich mala mechanicke tak si tiez aj na to zviknem. Ale najviac by ma trapila ta aktualizacia na android 4, ci tam vlastne budem mat tie softwarove tlacitka lebo pokial ano tak to je blbost by som tam mal dvojicu takych istych tlacitiek

 15. 7luke_com (neregistrovaný)

  Pamatuji, jak se ROBODĚTI smály iPhonistům, že mají jen blbé tlačítko a Android má víc tlačítek = víc Adidas. Tak teď můžou roboděti a droidi něco říkat ;-) No, postupně už to přejde vše na gesta

 16. Raven (neregistrovaný)

  Já chci mechanická tlačítka! Děkuji.

  • bkf1 (neregistrovaný)

   Presne tak!!! Neni nic presnejsiho nez REALITA. Odstraneni HW tlacitek hodnotim jako druhou nejvetsi pitomost, ktera byla zkopirovana od Apple (prvni je pro me odstraneni stylusu).

   TO YAMATO: Mas pravdu chlape… menu nahore je totalni blbost.

  • uni (neregistrovaný)

   Mě se po mechanických tlačítkách tedy nestýská, ale fyzická by to tedy chtělo, to je pravda. Ale ne např. v podání Samsungu Note, kdy nereagují na stylus (hehe, když si vzpomenu, že se dříve stýskalo nad tím, že tlačítka nemají důlek pro stylus…), ale aby neměnili rytmus užívání (mechanická mění). Ale tahle doba je dávno pryč (již dříve před iPhone, btw.).

 17. Jan (neregistrovaný)

  Lze nějak Action bar (ty 4 ikonky dole) ve starších verzích Androidu nějak schovat? Nějaké Romky nebo skiny to tuším umožňují, ale nepodařilo se mi zjistit, jak to udělat pokud to používaná romka nebo skin nenabízejí.

  • RiZe (neregistrovaný)

   Pokud má zařízení vyhrazená tlačítka (kapacitní například), pak se v systému spodní lišta se softwarovými tlačítky nezobrazí. Alespoň na Nexus S s 4.0.3 tomu tak je. “Nevyužité” tlačítko pro menu tam pak vyvolá právě Action Overflow.

 18. Navi (neregistrovaný)

  Podle mě jsou tlačítka opravdu zbytečná.

  Zkoušel jste někdo Maemo v Nokii N900? Nebo Meego v N9?

  Veškerá HW tlačítka potřebná k ovládání systému = 0.

  A je to nádherně přehledné, jednoduché a funkční.

  Teď když Maemo/Meego skončili by bylo fajn, když by podobnou cestu nastolil Android. Už se na něj pomalu z N900 chystám přejít. Ale ještě tomu dám nějaký čas.

  • uni (neregistrovaný)

   Jak teď když ukončili? To bylo ukončené dříve, než se vydal první (poslední) model.

Přidejte komentář

Upozornění: pokud odešlete anonymní komentář s příliš mnoha odkazy, případně použijete nesrozumitelné jméno či neexistující e-mail, může se stát, že náš systém pro rozpoznávání komentářů příspěvek detekuje jako spam. V takovém případě nebude komentář publikován hned, ale bude potřeba jej schválit, což může nějaký čas zabrat. Vyžadované informace jsou označeny *