TOPlist

Google: Zapomeňte na tlačítka, máme Action bar a overflow

Zdá se, že trend postupné redukce ovládacích prvků ještě stále nevyhasnul, Google u chytrých telefonů s Androidem zavedl standardní 4 tlačítka, Microsoft si s přechodem na Windows Phone vystačil se třemi, zatímco iOS již léta počítá stále s jedním jediným tlačítkem. Vypadá to ale, že se u Androidu dočkáme další inovace, Google se chce zjevně zbavit všech hardwarových tlačítek a nahradit je softwarovými ovládacími prvky. Uživatelé Androidu jsou vlastně svědky této přeměny již od verze 3.0; Honeycomb totiž zavedl takzvaný Action bar, neměnnou lištu s tlačítky při spodním okraji displeje. Na smartphonech jsou kombinovány oba způsoby ovládání, na některých tabletech, jež výrobci neobdařili hardwarovými tlačítky (například Motorola Xoom), však hraje Action bar hlavní roli.

-
Action bar našel své uplatnění především na Honeycomb tabletech;

Další novinkou je Action overflow, což je v podstatě takové novodobé kontextové menu, ale psst, Google nechce, abychom tomu říkali menu. Poslední příspěvek na Android Developers blogu pobízí vývojáře, aby nadále nepočítali  s používáním tlačítka pro zobrazení kontextové nabídky a aby přizpůsobili své aplikace pro Action overflow jak v Android 4.0, tak i v budoucích verzích. Pro zobrazení možností aplikace slouží v ICS aktivní prvek ve tvaru tří vertikálně uspořádaných teček (takzvaný Action overflow button); ten se může nacházet buďto na samotném Action baru, nebo v pravém horním rohu obrazovky a po stisknutí zobrazí kontextovou nabídku.

-
Vlevo klasické kontextové menu, vpravo Action overflow;

Google dále ujišťuje vývojáře, že úprava již vytvořených aplikací pro podporu Action overflow je otázkou několika málo řádků kódu a tato změna nezpůsobí problémy s kompatibilitou ani na starších verzích Androidu, kde bude nadále možnost zobrazit nabídku hardwarovým tlačítkem. Cílem celé této akce je údajně snaha o větší sjednocení uživatelského rozhraní a tím pádem i zjednodušení ovládání chytrých zařízení.

-
Ukázka implementace Action overflow button přímo do Action bar;

Zdroj: Android Developers

Autor článku Ruslan Botsyurko
Ruslan Botsyurko
Lékař, fotograf, redaktor, DJ, webdesigner, nevyléčitelný perfekcionista a bezmezný nadšenec do všech možných technologií, který od malička běhá po světě se šroubovákem (no dobrá, nyní spíše se skalpelem :)) a snaží se přijít na to, jak věci kolem fungují.

Kapitoly článku