TOPlist

Google výrazně vylepšil Gemini. Z AI souboje vyjdeme jako vítězové, tvrdí

gemini google gems
  • Google přidává do Gemini doposud bezprecedentní personalizaci, která umožní AI lépe přizpůsobit odpovědi na základě historie vyhledávání
  • Aktualizovaný model 2.0 Flash Thinking Experimental zlepšuje schopnost řešit složité dotazy a umožňuje nahrávání souborů
  • Funkce Deep Research je nyní dostupná globálně, přičemž uživatelé mohou sledovat proces vyhledávání v reálném čase

Společnost OpenAI sice nedávno vydala ChatGPT 4.5, ale teď je na tahu Google. A dává šach. Internetový gigant totiž oznámil a rovnou vydal dost zásadní nové funkce, včetně působivé funkce personalizace postavené na vaší historii vyhledávání. A tak zatímco ChatGPT si občas tu a tam něco pamatuje, Gemini jde díky propojení s historií vyhledávání o kus dál.

Flash 2.0

Novinky jsou součástí širšího vylepšení modelu 2.0 Flash Thinking Experimental, který přináší lepší zpracování složitých dotazů a nové možnosti, jako je nahrávání souborů. Google rovněž rozšiřuje dostupnost nesmírně užitečného nástroje Deep Research, jenž vám může pomoci velice rychle a zpravidla i dost do hloubky analyzovat nějaké specifické téma.

Nejvýznamnější novinkou je ale bez debat zavedení experimentální personalizace, která propojuje Gemini s aplikacemi Googlu a službami uživatele právě v čele s historií vyhledávání. Začíná se integrací s Vyhledáváním, kde bude AI schopna analyzovat historii dotazů a na jejím základě poskytovat relevantnější odpovědi. Například při hledání restaurací Gemini zohlední předchozí vyhledávání související s jídlem.

Uživatelé mohou personalizaci aktivovat v nabídce modelu a kdykoliv ji vypnout. U nás zatím ale dostupná není, respektive mně osobně se ještě nezobrazuje. Google zdůrazňuje, že kontrola nad daty zůstává v rukou uživatele a že k historii přistupuje pouze tehdy, pokud je funkce aktivována.

Vylepšený model 2.0 Flash Thinking Experimental

Další klíčovou změnou je aktualizace modelu 2.0 Flash Thinking Experimental, která přináší efektivnější rozklad složitých dotazů na jednotlivé kroky a zvyšuje přesnost odpovědí. Mezi nové funkce patří možnost nahrávání souborů a rozšíření kontextového okna na 1 milion tokenů pro uživatele placené služby Gemini Advanced, což umožňuje AI pracovat s rozsáhlejšími a složitějšími informacemi.

Kromě toho se Gemini nyní lépe propojuje s dalšími službami Googlu, včetně Kalendáře, Poznámek, Úkolů apod. Google tak Gemini postupně integruje všude, kde to dává jen trochu smysl. Nová integrace umožní například požádat AI o nalezení receptu na YouTube, přidání ingrediencí do nákupního seznamu a vyhledání nejbližšího obchodu, který je ještě otevřený. A to všechno aniž byste museli koukat na celé video na YouTube, „ručně“ přepisovat ingredience a vůbec celý recept a následně vyhledávat obchod.

Výzkumný asistent pro všechny

Google také rozšiřuje dostupnost funkce Deep Research, která slouží jako AI výzkumný asistent pomáhající uživatelům zpracovat komplexní témata a generovat přehledné reporty. Deep Research až doteď fungoval pouze s předchozím modelem 1.5 Pro, ale Google to nyní celé posouvá na aktuální model 2.0 Flash Thinking Experimental a umožňuje uživatelům sledovat, jak Gemini v reálném čase vyhledává a analyzuje informace.

Deep Research je navíc dostupný všem uživatelům Gemini, avšak s omezeným počtem bezplatných použití měsíčně. Uživatelé Gemini Advanced získávají rozšířený přístup. Za připomenutí stojí, že Deep Research je výpočetně o něco náročnější, a tak třeba i totožně pojmenovaná funkce v ChatGPT je dost výrazně omezená a ani platící uživatelé ji nemohou používat od rána do večera dle libosti.

Více propojení a rozšíření dostupnosti

Google plánuje v příštích měsících dále rozšiřovat možnosti personalizace. Chystá totiž ještě větší propojení Gemini s dalšími aplikacemi, jako jsou Fotky a YouTube. To by umožnilo AI generovat personalizované odpovědi na základě širšího spektra uživatelských dat.



Umělá inteligence (ilustrační obrázek)



Nepřehlédněte

Otestovali jsme Google Gemini: víc přemýšlí a lépe chápe

A právě tady se ukazuje síla Googlu. Na rozdíl od jiných má hned několik služeb, které po celém světě už roky využívají doslova miliardy uživatelů. A jakkoliv je tak ChatGPT populárnější, co se jen a pouze AI týče, dá se předpokládat, že Google si s Gemini cestu k prvenství nakonec prorazí právě skrze distribuci (miliardové služby + Android…). Kvalita modelů se ostatně víceméně srovnává, rozdíly mezi nimi nejsou pro většinu běžných lidí už tak radikální, a tak bude postupem času víc a víc záležet právě na distribuci, integraci a vychytávkách okolo.

Autor článku Adam Homola
Adam Homola
Nové technologie mě fascinují už od útlého věku. K dlouhodobému zájmu o hry a herní průmysl se mi postupem času přirozeně přidal i hardware, software, internetové služby a od roku 2022 i umělá inteligence.

Kapitoly článku