Google v Mapách nyní ukáže i cestu na čerstvý vzduch

tamas tuzes katai google maps mapy unsplash

Mapy Google jsou nyní obohaceny o další informační vrstvu, která ukazuje aktuální kvalitu vzduchu v různých oblastech. Ačkoliv je funkce zatím dostupná pouze v USA, jedná se o užitečné informace, které mohou pomáhat při plánování sportovních aktivit nebo zdravotních procházek.

Data v případě USA pocházejí od Agentury pro ochranu životního prostředí. Při rozkliknutí jednotlivých bodů na mapě pak můžete vidět hodnocení kvality vzduchu i čas poslední aktualizace dat. Funkce je k dispozici pro Android i iOS a můžete ji používat i v Evropě, ale aktuální data jsou dostupná pouze na území USA.

PurpleAir sensor
PurpleAir senzor

Údaje o kvalitě vzduchu měří senzory PurpleAir, které využívají laser. Ten zjednodušeně prosvítí vzduch a na základě množství odraženého světla od částic určí míru znečištění ovzduší. Tyto senzory se používají také pro detekci lesních požárů. Otázkou zůstává, zdali a v jaké míře se tato funkce rozšíří také na území Evropy. Minimálně ve velkých městech a aglomeracích by ji mnozí určitě ocenili.

Autor článku
Adam Bělunek
Baví mě Apple, kvalitní audio-video technika a obecně chytrá řešení, která fungují. Volné dny se snažím trávit v bikeparcích a trailcentrech na svém kole nebo na horách s batohem na zádech. Užívám si dobrou hudbu, občas zajímavou knihu a moc rád cestuji.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku