Domů » Bleskovky » Google testuje novou službu Contributor: Webové předplatné místo reklam

Google testuje novou službu Contributor: Webové předplatné místo reklam

Za dobu, po kterou působím jako redaktor SMARTmania.cz, jsem se setkal poměrně často s lidmi, kteří nemají tušení jakým způsobem je financován provoz takového webu (někteří dokonce ani netuší, že to vyžaduje nějaké výrazné náklady). Jak jste si možná sami i v komentářích všimli, někteří nás dokonce obviňuji, že se necháváme uplácet jednotlivými výrobci telefonů, abychom chválili jejich produkty, případně hanili konkurenci. Tak to u nezávislých webů jako je SMARTmania.cz ale opravdu nefunguje.


Většinu podobných webů včetně toho našeho živí reklamy zobrazované na webu. Hranice mezi dostatečným výdělkem na pokrytí provozu a přehlcením čtenářů reklamní plochou je mnohdy tenká a ne všichni jsou ochotní reklamy tolerovat. Existuje samozřejmě i řada nástrojů jako AdBlock pro prohlížeče, pokud to ale konkrétní web s reklamou nepřepískl, není toto řešení příliš hezkým krokem vůči jeho tvůrcům. Google, který zprostředkovává reklamy i českým webům, proto právě testuje novou službu Contributor, která umožní čtenářům za symbolický měsíční poplatek odstranit reklamy z vybraných webů.

Stylový fitness náramek Honor Band 5

Cenu předplatného si dokonce budete moci stanovit sami v rozmezí mezi 1 a 3 dolary (cca 22 až 66 Kč), část z těchto peněz obdrží provozovatel webu a část si nechá Google jako provizi. Celý projekt je momentálně ve fázi testování a čtenáři i provozovatelé webových stránek se mohou na oficiálním webu přihlásit o pozvánku. Nás by pochopitelně zajímal názor vás čtenářů – byli byste ochotni si zaplatit takovou „prémiovou“ verzi webu bez reklam, nebo vám vyhovuje současný stav?

Ruslan Botsyurko

Lékař, fotograf, redaktor, DJ, webdesigner, nevyléčitelný perfekcionista a bezmezný nadšenec do všech možných technologií, který od malička běhá po světě se šroubovákem (no dobrá, nyní spíše se skalpelem :)) a snaží se přijít na to, jak věci kolem fungují.

22 komentářů

 1. lerion (neregistrovaný)

  Zaplatit webu, že dostanu kvalitní obsah a bez reklam? Proč ne. Ale abych platil Googlu, že na cizí web nebude dávat reklamy a Google z toho nějakou část dá tomu webu? Už jen z principu ne.

  • Martin II (neregistrovaný)

   Mne to pripada ako vydieranie. Najprv napraskat vsade reklamu a potom pytat od toho vykupne.

   P.S.: Viem ze pre fungovanie vacsiny webov je reklama potrebna. Nepouzivam adblock.

  • Jarda (neregistrovaný)

   Martin II: Reknu ti tajemstvi, reklamy nezavisi od Googlu, nybrz na autorovi webu. Nikdo mu nebrani ziskat prostredky jinym zpusobem, napr. i resit predplatne bez Googlu, Jak to muze byt vydirani?

   Taky se mi reklamy nelibi, ale nebudu preci ze vseho vinit Google, tvuj nazor je hodne najivni, bez urazky.

  • Vojta (neregistrovaný)

   MARTIN II: Stejně tak, jako si vývojáři aplikací umisťují do aplikací reklamy, aby měli na jídlo, tak umožňují zakoupení plný verze bez reklam. Proč by to samý nemohl udělat Google, jakožto soukromá společnost se svým produktem? Mě to absolutně neomezí, nic se pro mě nezmění a služby jsou pro mě pořád „zadarmo“, ale ti, komu reklamy vadí si jednoduše můžou odstranit reklamy za předplatný :)

  • Pokud nechcete dávat peníze Googlu, který si bere provizi, uvítali byste případně možnost podporovat SMARTmanii formou prémiového členství za nějaký symbolický poplatek? Zbavili byste se tak kompletně všech reklam, tedy ne jen těch od Googlu, plus by se daly vymyslet i nějaké další drobné výhody. Neplatící uživatelé by ale nebyli nijak omezováni.

 2. spellshaper (neregistrovaný)

  Problém je, že pouze zlomek webů je natolik kvalitních a má takový obsah, že si mohou dovolit podobný způsob financování.

  A upřímně řečeno, Smartmania mezi ně (alespoň zatím) nepatří. V ČR neznám web o mobilech, který by za to stál a při jejich srovnání Smartmania vychází stále nejlépe, ale je to jednooký král mezi slepými.

  Pokud by ale nějaký web uvažoval o podobném modelu, nevidím důvod, proč platit Googlu, když je velmi snadné ho implementovat samostatně.

 3. Douglass (neregistrovaný)

  Jo od Googlu ani igelitku. Platit přímo vám nad tím se dá uvažovat. Ale Googlu ani náhodou. To radši překousnu tu reklamu ale moje averze na služby Google a jejích vtíravá politika mi už práh domu nepřekročí. A to ani žádnej paskvil s androidem.

 4. Geary (neregistrovaný)

  Ale Google nemůže za tvůj posranej život:-D

 5. l0lz (neregistrovaný)

  no hej, radšej podporim ADblock, než google. Je smutne že len smartmania a ešte par stranok kde mam povolene reklamy, lebo všade inde mi lezu, vyskakuju dobre ze nie z monitora. Dobry priklad je aj MM

 6. Robin (neregistrovaný)

  Ten poplatek by byl na každou webovou stránku zvlášť? Nebo by se platil jen jeden poplatek Googlu přes můj Google účet (pokud bych byl přihlášený, tak by to stránky, kde spravuje reklamy Google poznaly a reklamu nezobrazily)?

 7. lerion (neregistrovaný)

  Smutné je, že zrovna Smartmania.cz byl web, kvůli kterému jsem si nakonec AdBlock do počítače nainstaloval…

  A proč? Tak se podívejte, jak vypadá SM.cz bez AdBlocku:

  [odkaz]

  A jak s ním: [odkaz]

  Docela rozdíl…

  • hithx (neregistrovaný)

   Strašně se mi líbí, jak lidem vadí bannery. Bohužel jak již bylo ve článku zmíněno, tak tyto bannery redakci a její aktivity živí. Velká část uživatelů si to nedokáže představit, ale je to velice jednoduché.

   Člověku stačí, aby chvilku přešel na druhou stranu barikády (provoz nějakého webu s aktualitami apod.) a hned to pochopí. Obsah takového webu servírujete čtenářům na rovinu řečeno ZADARMO. Obětujete tomu opravdu hodně moc času a aby se ti čtenáři, kteří na web chodí aspoň trošku pravidelně odvděčili za tuto práci = koukali na reklamy a třeba i na ni občas klikli, tak si je raději vypnou a hrajou si na hrdiny, jak nad tou stránkou vyzráli :) = výsměch do tváře těm, kteří pro ně obětují čas a připravují obsah.

   Vždy říkám, že kdyby těmto jedincům (co nejvíc remcají a nadávají) záleželo na reklamě, jakou budou mít výplatu (kolik si vydělají), tak jí na svém webu mají minimálně 2x tolik. Zanedlouho by přišli na to, že lidi mají ADblocky a skoro nic si nevydělají, takže by se na to vykašlali a bylo by po všem :).

  • Prank (neregistrovaný)

   Strašně se mi líbí, jak tady mceza brečí, že ho lidi šikanují. Do toho ještě pod každým článkem píše děsně důležitý komentáře a pak se ještě chlubí tím, že používá adbock. Chlapče (nebo co to seš za konzistenci), ty seš vážně veselej :-D

  • lerion (neregistrovaný)

   hithx, Prank (neregistrovaný): Podivejte se na prilozene screeny. S reklamou jako takovou nemam problem a protoze sam mam s provozovanim webu dost zkusenosti, reklamu beru jako nutne zlo k jejich financovani.

   Jenze se podivejte na ty screeny. Na tom screenu nevidite web o chytrych telefonech, ktery ma reklamy. Na tom screenu jsou reklamy, ktere cas od casu jsou prolozeny nejakym clankem…

   AdBlock jsem drive nepouzival. Mimo jine z tech duvodu, co pisete. Po te reklamni hruze na tomto serveru jsem ho ale zapnul.

  • uni (neregistrovaný)

   Je to tak, téma je samozřejmě komplexnější a má více pohledů na věc a není „tady je pravda“, ale pokud jak píšeš (vzhled), tak je to opravdu často až „nutnost“. Např. na jiném serveru, kdy omylem otevřu v IE (bez blokování), tak např. danou diskusi a příspěvky (tedy gró dané stránky) skoro až hledám… Nebo člověk čte, čte a najednou „hmm, to je nějak vytržené z kontextu, aha-reklama“.

   Nehledě na to, že člověk s našimi „FUP“ se rád zbaví např. půl megového pozadí dané stránky.

   Další pohled je výkon, jasně, všude je ho „hromada“, ale přesto, se stále (bohužel) prodávaným netbooky (byť v podobě matlajících placek) je prostě rozdíl provozu webového prohlížeče, který je kvalitní a zobrazujeme nějak „optimalizovaný“ nebo zda je nenažraný, cucáme mega grafických nesmyslů a zobrazujeme animace. Najednou se můžeme začít hádat, zda daný přístroj webuje 5h nebo 6h, protože ti 1h baterie padne na „nesmysly“.

 8. uni (neregistrovaný)

  Mám za to, že je více méně na každém provozovateli, zda si i za současného stavu udělá jakýsi „premium“ členy, které zvýhodní např. exkluzivním obsahem a/nebo verzí webu bez reklam, atd. S tím jistě není třeba čekat na Google a nějaké jeho přiživování se na daném principu.

  Což je imho lepší cesta, kdy mi poskytovatel samotný garantuje, že mě nebude již více oblažovat tímto obsahem, zatímco ze strany Google jen vím, že nebudu oblažován jejich obsahem, ale z jiných zdrojů ano.

  Já osobně, pokud bych se rozhodl podpořit konkrétně tento web, za pro mě akceptovatelnou cenu si dovedu představit právě ten „premium“ status. Ale je to hodně citlivé téma, je třeba nastavovat cenovou politiku v kontextu celého webu, což vyžaduje „celého může“:), protože pokud by se měl web kastovat na fanoušky (předplatitele) daných webů (každý má přeci jen omezené prostředky), ve výsledku nevyhraje nikdo.

  • Díky za reakci, možnost zavedení prémiového členství už v redakci řešíme interně nejméně rok a stále jsme se nemohli dohodnout, zda je to správný krok, případně jakou částku za takové členství vyžadovat a které bonusy kromě reklamy nabídnout. Google Contributor nejspíše vůbec používat nebudeme, ale je to dobrý důvod pro obnovení diskuze kolem prémiového členství :)

  • uni (neregistrovaný)

   Ano, přesně tak jsem si to u dané situace u vás představoval:)

  • uni (neregistrovaný)

   btw. pokud je diskuze typu „co sebrat neplatícímu plebsu“ argumentovat (nevím ke komu se teď u vás přikláním:) ) přidáním, tedy např. ehmm odebrat reklamy nebo customizace. Barvičky je jasné, ale např. že by mi to konečně v user panelu řeklo, kolik je nových reakcí v mnou okomentovaných vláknech v diskusi a v vlákně s komentářem;-) Taky bych si docela rád vypnul avatary (konkrétně v komentářích), zbytečně mi příp. utvářejí názor na daného jedince „jé ten je hnusnej, to jistě i hnusně píše“:)

   A zdůraznit podporu webu a jeho nezávislosti (jako že si dané věci kupujete sami a nemusíte tak hledět na půjčovatele).

   Vidíte, věci, za které bych třeba rád zaplatil a přitom nikdo netrpí, že on ne:)

  • spellshaper (neregistrovaný)

   Podle mě by prémiové členství mělo odrážet také prémiový stav webu. Samozřejmě je možné pouze odstranit reklamy a požadovat za to pár kaček měsíčně (a i to není špatný nápad).

   Pokud ale web neposkytuje jinou službu než články, bylo by fajn s prémiovým členstvím také přehodnotit redakční politiku – tedy zkvalitnit obsah.

   Více autorských článku, pečlivější korekce, zajímavé testy a recenze, poctivé ověřování informace a podobně. To jsou kvality za které bych třeba já byl ochoten platit.

   Pokud by ale z pár denních článku vylezlo že si Cook uprdnul, Ballmer polil vodou a Page postavil na zahradě plastové lízátko + pár dalších pochybně přeložených blbostí z anglických webů, tak za to platit nebudu i kdyby to bylo bez reklam.

Napsat komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze. Pokud nechcete neustále vyplňovat pole Jméno a E-mail (nezveřejňuje se), doporučujeme se zaregistrovat. Vyžadované informace jsou označeny *