Velká narozeninová soutěž s LG
Domů » Bleskovky » Google tajně sbírá zdravotní data milionů Američanů, tvrdí WSJ

Google tajně sbírá zdravotní data milionů Američanů, tvrdí WSJ

Americký Google se nedávno rozhodl koupit společnost Fitbit, stojící za chytrými náramky a hodinkami. Mnoho uživatelů v USA může mít oprávněně starost o bezpečnost dat. Jak totiž potvrdil server The Wall Street Journal, vyhledávací gigant tajně shromažďoval zdravotní data miliony Američanů z několika desítek států, a to bez jejich vědomí.

fitbit

Vše se děje za pomoci společnosti Ascension – druhého největšího systému zdravotní péče v Americe. Množství sdílených informací mezi těmito společnostmi byl poměrně rozsáhlý, tvrdí WSJ. Tato data spojená s Google projektem Nightingale zahrnovala na první pohled citlivé údaje jako laboratorní výsledky, diagnózy doktorů a záznamy o hospitalizaci. Nechyběly ani rozsáhlé informace o zdravotní historie se jmény pacientů nebo jejich data narození.

Google se samozřejmě k projektu Nightingale a sbírání dat vyjádřil. Dle něj dodržuje federální zákony USA, zejména je vše v souladu se zákonem regulujícím nakládání se zdravotními informacemi (HIPAA). Ten umožňuje poskytovatelům zdravotní péče sdílet některá data s dalšími společnostmi, a to bez nutnosti informovat pacienty. Pokud možno v omezeném rozsahu, který dovoluje danému subjektu plnit jeho základní úlohu zdravotní péče.

K údajům mělo široký přístup alespoň 150 zaměstnanců napříč celou společností Alphabetu. Ta se snaží ke zpracování dat využít své nové oddělení cloud. Za pomocí umělé inteligence roztřídit informace do podoby, která by identifikovala možné změny v plánech péče o jednotlivé pacienty.

Tento krok naznačuje, že zatímco program umožňuje společnosti Ascension poskytovat lepší zdravotní péče pacientům, současně zdůvodňuje ochotu sdílení dat pacientů s Googlem, a může být také motivováno touhou většího zisku.

I Ascension se vyjádřilo k této kauze. Veškerá jeho práce spojená s Googlem je v souladu HIPAA a podepřené striktními požadavky, které Ascension vyžaduje pro zpracování dat.

Martin Šlat

Milovník technologií, seriálů a fantasy literatury. Tak trochu bloger a amatérský fotograf. iOvce, která nepotřebuje mít nejnovější produkty od Applu a nehaní ostatní platformy, protože ví, že svět nejsou jen nakousnutá jablka – proto využívejte své technologie v míru.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments