Domů » Bleskovky » Google slibuje: Android 12 výrazně zjednoduší instalaci alternativních obchodů

Google slibuje: Android 12 výrazně zjednoduší instalaci alternativních obchodů

O víkendu jsme vás informovali o nově vzniklé koalici za férovost aplikací, za kterou stojí několik společností v čele s Epic Games, Spotify, Deezer apod. Cílem této koalice je změnit podmínky mobilního obchodu Apple App Store a zamezit údajnému zneužívání monopolního postavení. I když se tento spor týká především Apple, některé dílčí dopady může pocítit i Google, a tak raději připravuje některé změny ve svém aplikačním byznyse již nyní.

Android 12 přinese snazší instalaci alternativních obchodů aplikací

Google na svém blogu oznámil, že v příští verzi operačního systému Android usnadní instalaci alternativních obchodů s aplikacemi, čímž poskytne vývojářům více možností, jak distribuovat své aplikace. Na oznámení konkrétních opatření si ale budeme muset počkat na později.

android stores

Můj obchod = moje pravidla

Výše uvedené pozitivní sdělení má možná tak trochu zakrýt druhou část příspěvku, která se týká aktualizování zásad obchodu Obchodu Play. Google nově po vývojářích vyžaduje, aby všechny aplikace a hry distribuované skrze jeho obchod, využívaly pouze a jen platební systém Obchodu Play. Tato podmínka je nepochybně reakcí na kauzu Fortnite, do které vývojářské studio Epic Games propašovalo vlastní platební systém, načež byla hra z Obchodu Play odstraněna. Situace se ale například dotkne i aplikací Spotify nebo Netflix, které vyzývají uživatele k placení předplatného napřímo bez platebního systému Google.

google play

Právě pro tyto případy se chystá Google více otevřít Android alternativním obchodům aplikací, ve kterém si bude podmínky placení stanovovat jejich provozovatel. Vývojáři tak budou mít na výběr – buď se spokojí s novými podmínkami Obchodu Play a své tituly do 30. září příštího roku upraví, nebo si budou muset najít k distribuci na platformě Android jiný obchod. Podle Google pouze 3 procenta aplikací v Obchodu Play obsahuje platby, přičemž 97 procent z těchto aplikací nové podmínky Google splňuje již nyní.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

3 komentářů

  1. Tak možná by po tom jejich upgrade mohla každá druhá aplikace přestat vyhazovat hlášku, že ke spuštění jsou potřeba služby Google play, i když je to lež. (Ty mám vypnuté aby bylo jasno).
    A že by mi přišlo nějak komplikované si obchod stáhnout a nainstalovat? Ani ne. Nebo bude něco jako ballot screen u Windows?:-)
    Nejvíc bych ocenil jednoduchý obchod, který nechce oprávnění na úplně všechno. Ale to je utopie. Leda Fdroid, ale ten nepočítám

  2. Tak android 12 pak někdy s nějakým Samsungem, Xiaomi, nebo kdoví. 😀. Spíš teda Android 13,nebo 14

  3. Čím dál větší bordel

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).